E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Siedmiu Źródeł, Dolina do

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Siedmiu Źródeł, Dolina do, dawniej również Dolina do Pięciu Źródeł; dolina Siedmich prameňov; Drechslerhäuschen, Drechselhäuschen-Tal; Drechsler-házacska. S. Jedna z górnych odnóg Czarnej Doliny Rakuskiej, podchodząca pod pd.-wsch. stoki Bujaczego Wierchu. Doliną do Siedmiu Źródeł płynie Głęboki Potok, a nad jej górnym końcem stoi budynek » "Szarotka" ("Plesnivec"), będący pierwotnie schroniskiem tur., a od 1955 placówką TANAPu dla naukowców prowadzących badania w okolicy. Niżej, z orograficznie pr. boku doliny wytryskuje grupa »Siedmiu Źródeł, od których dolina otrzymała niektóre swe nazwy.

Z Tatrz. Kotliny znakowana ścieżka tur. prowadzi zboczami Tatr Bielskich do "Szarotki" i dalej do Kiezmarskiej Doliny. Inne szlaki tur. (niegdyś znakowane) w tej dolinie są od 1978 zamknięte dla turystów.

Od b. dawna Dolina do Siedmiu Źródeł słynęła ze swej bogatej i interesującej roślinności, badanej przez wielu botaników, np. w 1813 był tu Göran Wahlenberg. Pasterstwo istniało tu do 1932, a w ograniczonym zakresie nawet do 1954. W XVIII w. podobno prowadzono tu roboty górnicze.Nazwy kilkujęzyczne Doliny do Siedmiu Źródeł są liczne i tworzą trzy odrębne grupy. W pierwszej mieszczą się wszystkie nazwy wywodzące się od Siedmiu Źródeł: Dolina do Siedmiu (lub Pięciu) Źródeł, Dolina nad Źródłami, Dolina na Źródła, Zimne Źródła, dolina Siedmich prameňov, Fünfbrünnelchen, a także nazwa, którą w dawnej literaturze przesunięto omyłkowo na Dolinę za Tokarnią: Siebbrünnergrund (i jej zniekształcenia: Siebrünnergrund i Sibriner Grund).Druga grupa nazw: Tokarnia, Tokareńka itp. Trzecia grupa: Drechslerhäuschen itp. Jednakże grupa druga i trzecia to właściwie jedna, gdyż niem. Drechsler = tokarz. Wprawdzie Niemcy spiscy podawali, że Drechsler lub Drechsel to nazwisko poszukiwacza kruszców, który kiedyś postawił sobie domek w tej dolinie, a więc Drechslerhäuschen to "domek Drechslera", ale żadne fakty takiej etymologii nie potwierdzają. Ponadto ta niem. nazwa (jak wiele innych w Tatrach) może być po prostu niem. kalką nazwy słowiańskiej Tokarnia, a ta znowu mogła tu być omyłkowo przesunięta z innej Tokarni w Tatrach Bielskich. Zaś nazwy Tokarnia itp., użyte w pol. literaturze sprzed stu lat na oznaczenie Doliny do Siedmiu Źródeł, są z pewnością kalkami z rozpowszechnionej już wtedy nazwy niem. Drechslerhäuschen itp. Dalsze roztrząsanie tych niejasności nazewniczych nie jest celowe, póki nie zostaną zgromadzone kompletniejsze materiały nazewnicze i hist., związane z tą doliną.

Na razie warto tylko dodać, że w latach mięödzywoj. w literaturze czes. i słow. próbowano zmienić właściwą nazwę Doliny do Siedmiu Źródeł na niewłaściwy nowotwór: Holubyho důl lub Holubyho kotlina (aby uczcić botanika, który z tą doliną i w ogóle z Tatrami niewiele miał wspólnego).

Lit. - Emil Hadač, Ján Šmarda i in.: Rastlinstvo kotliny Siedmich prameňov v Belanských Tatrách. Ma. 1960.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024