E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Scherfel Aurel Wilhelm

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Scherfel Aurel Wilhelm, w węg. publikacjach Aurél Vilmos S. (23 IV 1835 Wielka k. Popradu - 23 IV 1895 tamże). Spiskoniem. aptekarz, chemik i botanik (uniw. w Wiedniu 1855, dyplom aptekarza w wieku 20 lat), działacz społeczny.

W 1855-91 prowadził w Wielkiej aptekę odziedziczoną po ojcu, a w ostatnich latach życia również aptekę w Smokowcu. W 1868-70 był burmistrzem Wielkiej i tamże przez wiele lat inspektorem szkolnym. Przy swoim domu w Wielkiej założył ogród bot. (alpinarium), zwiedzany przez turystów i botaników.Był dobrym znawcą roślinności Tatr i Spisza, na wycieczki bot. w Tatry chodził m.in. z K. Kalchbrennerem. Już w 1864 zabierał głos w polemice z K. Kalchbrennerem i Schelleyem Contraverse über das Vorkommen und den Standort einiger Pflanzen in der Tátra ("Zipser Anzeiger" 1864, nry 28-49).Następnie ogłosił szereg prac bot.: Kleine Beiträge zur Kenntniss der subalpinen und alpinen Flora der Zipser Tátra ("Jahrb. UKV" 6, 1879 i 7, 1880, też po węg.), Növény-gyógyismei jegyzetek Szepesmegyéből ("Gyógyszerészi Hetilap" 21, 1882, o roślinach leczniczych na Spiszu), Vier neue Bürger der Tátra-Flora (w sprawozdaniu "A Tátra-Múzeum Felkán" 1884), Szepesvármegye növényzeti viszonyai (w dziele zbior. "Szepesi Emlékkönyv a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók", Szepes-Váralja 1888, o roślinności Spisza), Szepesvármegyében eddig észlelt vadon termő vagy nagyban mivelt edényes növények rendszeres jegyzéke (Felka 1888, wykaz dziko rosnących i uprawianych roślin naczyniowych na Spiszu).Pisał też o Samuelu Genersichu i jego zielniku: Der älteste botanische Schriftsteller Zipsens und sein Herbar ("Annalen Naturhist. Hofmuseums Wien" 10, 1895) oraz Über Dr. Samuel Genersich und sein Herbar ("Verh. Zool.-Bot. Ges. Wien" 45, 1895).Pośmiertnie ukazała się jego praca Aufzählung der in Ungarn wildwachsenden und cultivirten Medicinal-Pflanzen ("C.-R. Mém. Congr. Int. Hygiene Démographie", Budapest 5, 1896).

Wykonał liczne analizy chemiczne źródeł mineralnych w Tatrach i na Spiszu, a rezultaty opublikował w licznych pracach w 1865-85; dotyczyło to źródeł w miejscowościach: Stary, Nowy i Dolny Smokowiec, Lubica, Wyżnie Drużbaki, Ganowce, Śmierdzionka i in.W 1882 był jednym z założycieli Muzeum Tatrzańskiego w Wielkiej i jego dyrektorem w 1882-95. Wzbogacił to muzeum cennymi zbiorami bot. (» zielniki tatrzańskie) i in. W 1882-94 pisał często o sprawach tego muzeum w czasopismach spiskich i in. publikacjach.

Był jednym z założycieli i działaczy Węg. Tow. Karp. (MKE), pisał o jego sprawach i ogłosił przyczynek do dziejów turystyki tatrz.: Ein Tátra-Tourist vor mehr als einem halben Saeculum ("Zipser Bote" 30, 1892, nr 20, ornitolog Gustav Hartlaub).Eduard Ballo namalował portret S., znajdujący się w Muzeum Podtatrzańskim w Popradzie.

Lit. - "Jahrb. UKV" 22, 1895. - "Turisták Lapja" 7, 1895, nr 5-6 (Béla Strauch). - Samuel Weber: Ehrenhalle... Igló 1901. - "ES" 5, 1981.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024