E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

ratownictwo

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

ratownictwo. Górskie r. polega na niesieniu pomocy osobom, które w górach uległy wypadkowi, zachorowały, zabłądziły lub dostały się w miejsce, skąd o własnych siłach nie potrafią się wydostać. Ratownicy górscy różnież znoszą z gór zabitych lub zmarłych, zwł. z miejsc trudno dostępnych.

W Tatrach do 1909 wszelkie akcje ratunkowe organizowali doraźnie turyści, taternicy i przewodnicy, czasem przedstawiciele towarzystw tur. (TT i MKE), władze gminne i klimatyczne w Zakopanem, albo - po pd. stronie Tatr - dyrekcje uzdrowisk podtatrz., zwł. w Starym i Nowym Smokowcu, a także w Tatrz. Polance. Po zorganizowaniu przewodnictwa przez MKE (w 1874) i TT (1875) przewodnicy z obu stron Tatr byli zobowiązani do niesienia pomocy w razie wypadków w górach.

Pierwszy kurs r., łącznie z kursem przewodnickim, przeprowadził w 1881-82 dr Miklós Szontagh z Nowego Smokowca dla przewodników zatwierdzonych przez MKE. Po Szontaghu sprawami r. po pd. stronie Tatr zajmował się dr László Jármay ze Starego Smokowca, szkoląc ratowników i osobiście prowadząc niejedną wyprawę ratunkową. Po nim szkolenie przewodników w zakresie r. prowadził dr Zoltán Dalmady.

Po pol. stronie Tatr aż do 1909 nie było żadnego szkolenia w r. Schroniska tatrz. po obu stronach Tatr były zaopatrywane przez towarzystwa tur. w apteczki, a potem także w sprzęt ratowniczy.W 1909 po pn. stronie Tatr, w Zakopanem, powstało » Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR), pierwsza w Tatrach samodzielna organizacja ratownicza. W 1952 przeorganizowano TOPR w »Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR), a w 1991 Grupa Tatrzańska GOPR przekształciła się z powrotem w TOPR.

Po pd. stronie Tatr pierwszą samodzielną organizacją ratowniczą było » Tátrai Önkéntes Mentő Bizottság (TÖMB), które powstało w 1913. Ok. 1916 przestało istnieć, ale niektórzy jego działacze, zgrupowani z czasem w spiskoniem. Karpathenverein (KV), zajmowali się ratownictwem w Tatrach aż do 1945.W latach międzywoj. po pol. stronie Tatr działało nadal TOPR, gł. na terenie Tatr Pol., ale nieraz także w otoczeniu Doliny Białej Wody.

Po pd. stronie Tatr od 1920 ratownictwem zajmował się KV, prowadząc w tej dziedzinie szkolenie (w lecie i zimie) i organizując wyprawy ratunkowe. KV zaopatrywał też w sprzęt ratunkowy te schroniska, które do niego należały: Śląski Dom w Wielickiej Dolinie, Schronisko Guhra na Siodełku i Schronisko przy Zielonym Stawie Kiezmarskim. Głównymi działaczami KV w służbie ratowniczej w owych latach byli Michael Guhr, Alfred Grosz, dr Paul Kunsch i dr Dezső Reichart jun.Już w 1922 sprawami r. w Tatrach zajął się też KČST, urządzając w miejscowościach podtatrz. i w swych schroniskach tatrz. 11 stacji ratunk. (apteczki i sprzęt). W 1927 zostało zorganizowane » Sdruženie pre záchrannú službu v Tatrách, złożone z działaczy KČST i KV, z przewodników i taterników, a kierowane przez kancelarię tatrz. KČST. W 1937 powyższa organizacja została przekształcona w » Spolok pre záchrannú službu v Tatrách, zlikwidowany w 1939 lub 1940, gdy powstał » Záchranný sbor KSTL.

W latach II wojny świat. w Tatrach Pol. pod okupacją niem. działało nadal Tatrz. Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR), przejściowo pod nazwa Tatra-Bergwacht.

Po słow. stronie Tatr działały równocześnie dwie organizacje ratownicze: jedna słowacka, już wspom. Záchranný sbor. KSTL, a druga spiskoniem., » Bergwacht des Karpathenvereins. Ten ostatni na przełomie 1944-45 przestał istnieć, gdy Niemcy spiscy gromadnie opuścili Spisz.

Po oswobodzeniu Zakopanego 29 I 1945 TOPR kontynuował swą działalność znowu pod własną nazwą do 1956, następnie jako Grupa Tatrzańska GOPR, a od 1991 znowu jako samodzielna organizacja: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Po pd. stronie Tatr zrazu działał nadal Záchranný sbor KSTL, który w 1949 został rozwiązany razem z KSTL.

W 1950 powstała nowa organizacja ratownicza dla Tatr Słow., Tatranská horská služba (THS), przekształcona w 1954 w jeden z oddziałów utworzonej wtedy organizacji zwanej » Horská služba (HS), obejmującej swą działalnością wszystkie góry Czechosłowacji.

Lit. - Ivan Bohuš: História vodcovskej a záchrannej služby do roku 1950. W: "Horská služba Vysoké Tatry 1950-1970", Br. 1970. - Sygnały z gór. Wa. 1973.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024