E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Puchalski Włodzimierz

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Puchalski Włodzimierz (6 III 1908 Mosty Wielkie, pow. Żółkiew - 19 I 1979 na wyspie King George, Szetlandy Południowe, Antarktyka). Przyrodnik (ornitolog), wybitny fotografik i filmowiec (scenarzysta, reżyser i operator) w dziedzinie pop.-nauk. filmów przyr., pisarz, inż. rolnik (Politechn. Lwow. 1939).Walczył w kampanii wrześniowej 1939 i dostał się do niewoli, z której zbiegł. W 1940-44 pracował jako leśniczy w pow. tarnobrzeskim będąc równocześnie oficerem AK.

Już przed II wojną świat. stał się znany jako fotografik (7 wystaw indywidualnych w 1927-39) i filmowiec (pierwszy film Bezkrwawe łowy w 1934). Swe gł. sukcesy osiągnął jednak po wojnie. Po 1945 zrealizował ponad 60 filmów przyr., niektóre przy współpracy swych uczniów, m.in. » Janusza Czecza.

Jednym z terenów działalności fot. i film. Puchalskiego były Tatry, przed wojną i po niej. Zrealizował tam dwuczęściowy film Flora Tatr (1949, współpraca: Z. Radwańska-Paryska) i liczne wkładki do in. filmów. Jego tatrz. fotografie ukazały się w wielu czasopismach i publikacjach książkowych (najobficiej w 1953 i 1963 w Zielonym świecie Tatr Z. Radwańskiej-Paryskiej), a także na pocztówkach.

P. jest również autorem licznych albumów i bogato ilustr. książek przyr. (częściowo o charakterze wspomnieniowym), o tematyce pol. i zagr. (z wypraw na Spitsbergen 1957-58 i do Antarktyki 1978-79), poczynając od książki Bezkrwawe łowy (Wa. 1951 i wydania nast.), ale w tej twórczości przyroda tatrz. pojawia się tylko fragmentarycznie, np. w albumie Mieszkańcy lasów (Wa. 1967, tu kozica i świstak).

Specjalnie Tatrom jest poświęcony jego albumik fot. (składanka) Flora Tatr (1-2, Kr. 1957) i szereg artykułów, m.in. Jaworzyna, nowy skarbiec polskiej przyrody ("Medycyna i Przyroda" 3, 1939, nr 2), Na zimowych tropach tatrzańskiej fauny ("Turysta" 1953, nr 3), Wiosna w Tatrach (tamże 1953, nr 4), Głos zmroku (tamże 1953, nr 6, o sowach).

P. był wybitnym orędownikiem przyrody, powszechnie zagrożonej dziś w Tatrach, w całej Polsce i już prawie wszędzie na świecie. Swą twórczością, żywym słowem i przykładem szerzył w społeczeństwie umiłowanie przyrody i ideę jej ochrony. Jego albumy i książki, wydawane w kraju i za granicą, były b. popularne i lubiane, podobnie jak jego filmy. Uzyskał wiele nagród i medali na wystawach fot. i pokazach film. w kraju i za granicą.

Zmarł nagle na jednej z wysp Szetlandów Południowych, na lodowcu swego imienia, filmując ostatnie zdjęcia do swego ostatniego filmu. Na jego mogile powyżej owego lodowca postawiono w 1980 nagrobek (duża rzeźba mosiężna Bronisława Chromego). Film biogr. o Puchalskim zrealizował Janusz Czecz w 1982.

Lit. - Hanna Pieczarkowska: Nowy film o Tatrach. "Tat." 31, 1949, nr 1-2. - "Przekrój" 1979, nr 1765 (Zbigniew Święch). - "Chrońmy Przyr. Ojcz." 1979, nr 3 (Bronisław Ferens). - "PSB" 29, 1986 (Tadeusz Chrzanowski i Ligia Hayto). - Zbigniew Święch: Ostatnie bezkrwawe łowy. "Tyg. Pol." 1986, nr 35 i 36. - Tenże: W dziesięciolecie śmierci... "Gaz. Krak." 1989, nr 18.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024