E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Piotrowski Kazimierz

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Piotrowski Kazimierz (1 III 1890 Krzeszowice k. Krakowa - 10 III 1962 Kraków). Taternik, alpinista, narciarz, lotnik sport., krytyk teatr., z zawodu lekarz (UJ 1915), ginekolog i lekarz kolejowy w Krakowie.

W 1910-14 (będąc członkiem Klubu Kilimandżaro) należał do naczynniejszych taterników, dokonując szeregu nowych przejść: pn. granią Żabiego Mnicha (w 1910), granią Śnieżnych Turni (1910), pd. ścianą Małego Lodowego Szczytu (1912) i in.. Chodził wtedy najczęściej z Mieczysławem Świerzem, ponadto z Mariuszem Zaruskim, Władysławem Kulczyńskim jun., Henrykiem Bednarskim, Józefem Lesieckim i in.

W tym okresie dokonał też kilku pierwszych wejść zim., np. w 1914 na Walentkowy Wierch, Lodową Kopę, z Kaczej Doliny na Wsch. Żelazne Wrota. Był też w tych latach jednym z czołowych narciarzy wysokogórskich, dokonując przejść narc. przez Liliowe, Zawory, Koprową Przełęcz, Zawrat, Wrota Chałubińskiego, Lodową Przełęcz oraz wejść narc. na Żółtą Turnię, Wołowiec Mięguszowiecki itd.

Podczas I wojny świat. służył w Legionach Polskich i potem w Wojsku Polskim. Po tej przerwie wrócił do taternictwa, dokonując np. pierwszych wejść pn. ścianami Małej Buczynowej Turni i Wyżniego Żabiego Szczytu w 1920 (z M. Świerzem i in.) oraz kilku pierwszych wejść zim. w 1925 w towarzystwie Jana K. Dorawskiego i Adama Sokołowskiego: na Żabiego Mnicha, od pn. przez Hińczową Przełęcz na Cubrynę, od pn. na Mięguszowiecki Szczyt. Jeszcze w 1928 chodził na b. trudne wspinaczki z Janem Humpolą i M. Świerzem oraz z W.H. Paryskim i Janem Sawickim.

W zarządzie STPTT działał z przerwami od 1919, w 1930-34 jako prezes, przyczyniając się wtedy wybitnie do zorganizowania pierwszych oficjalnych pol. wypraw w Alpy (1931, 1932) i Wysoki Atlas (1934). Uczestniczył w początkowych stadiach owych wypraw, a w Alpach był też prywatnie już wcześniej w 1913 (z Januszem Chmielowskim i M. Świerzem).

Pisywał nieraz na tematy tatern. i alpin., np. Żelazne Wrota w zimie ("Tat." 1914, nr 2), Na śnieżnych ścianach ("Narc. Pol." 1, 1925), Zimowe wyjście północną ścianą Mięguszowieckiego Szczytu ("Tat." 1925). Ogłosił też wspomnienia pośmiertne o M. Świerzu ("Wierchy" 7, 1929, "Tat." 16, 1932-33, nr 5-6) i Józefie Oppenheimie ("Tat." 1948, nr 3-4).P. był jednym z pierwszych lotniczych pilotów tur. w Polsce; latał na przestrzeni między Francją a Turcją. Latał też nad Tatrami, a w 1932 dokonał przelotu nad Alpami. Przez wiele lat był prezesem krak. Aeroklubu. Ponadto był długoletnim recenzentem teatr. (pseud.: rz.) dzienników krak. w latach międzywoj. i pierwszych po II wojnie światowej.W 1958 został członkiem hon. Klubu Wysokogórskiego. Syn P., » Jerzy Piotrowski, również był taternikiem i alpinistą.

Lit. - "PSB" 26, 1981 (Alina Szklarska-Lohmannowa).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024