E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Paszucha Kazimierz

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Paszucha Kazimierz, pseud. Abazy (19 XII 1908 Nowy Targ - 26 V 1990 Kraków, poch. w Batowicach). Taternik, alpinista, chemik (UJ 1937, mgr), pracownik wytwórni farb i lakierów, potem zakładów winiarskich w Krakowie.

Taternictwo uprawiał od 1931, równocześnie wspinając się dużo w skałkach podkrakowskich. Był jednym z bardziej aktywnych członków grupy krakowskich taterników i wspinaczy skałkowych zwanych » Pokutnikami, a do Klubu Wys. wstąpił w 1938. Członkiem TOPR był od 1945.

W 1934-39 przeszedł szereg nowych dróg i wariantów w Tatrach, m.in. drogi nadzw. trudne z Włodzimierzem Gosławskim i Marianem Paullym, np. środkiem pd.-zach. ściany Ciężkiej Turni (w 1939), wsch. ścianą Ganku (1939), zach. ścianą Pośredniej Śnieżnej Turni (1939), a także dokonał I wejścia zimowego pn.-zach. ścianą Galerii Gankowej (starą drogą, z Gosławskim w 1939).

W czasie II wojny świat. pod okupacją niem. należał razem z Czesławem Łapińskim do podziemnej organizacji "Orzeł Biały" (1939-40) i po zlikwidowaniu jej dowództwa obaj ukrywali się w Tatrach. Dopiero wtedy, od 1940, P. wspinał się razem z Łapińskim podczas kilkunastu wspólnych wycieczek z Krakowa w Tatry. W owych latach sporo się wspinali i razem dokonali pierwszego przejścia trzech dróg, które stanowią ważne osiągnięcia w rozwoju nowoczesnego taternictwa: wejście górną częścią pn.-wsch. ściany Mnicha (w 1942), pn.-wsch. ścianą Kazalnicy Mięguszowieckiej (1942) oraz środkiem pn.-zach. ściany Galerii Gankowej (1944). Były to drogi tatrz., na których zastosowano pełną technikę hakową.

Po wojnie w 1945-49 prowadził schronisko PTT w Starej Roztoce (tylko początkowo wsp. z Kazimierzem Janocikiem). W tym okresie znowu miał b. wybitne osiągnięcie o trwałym znaczeniu w dziejach taternictwa: wsp. z Adamem Górką dokonał I przejścia całej Grani Tatr Wys. od Przełęczy pod Kopą do Liliowego (w 1946 w 6 dni bez składów na grani i bez grupy pomocniczej). Uprawiał też nadal taternictwo w zimie dokonując m.in. I przejścia zim. Grani Tatr Zach. od Kasprowego Wierchu do Salatyńskiego Wierchu (w 1948 w 3 dni z Łapińskim) i I wejścia zimowego pn. ścianą na gł. wierzchołek Giewontu (w 1952 z Adamem Dobrowolskim).

W 1947 uczestniczył w wyprawie Klubu Wys. w Alpy (m.in. wejście pn. ścianą Petit Dru z Łapińskim).W czasie okupacji i po wojnie był współredaktorem czasopisma (początkowo podziemnego) » "Pokutnik" (1944-48). Pisywał na różne tematy tatern., m.in. sporo o technice hakowej, najwięcej w "Pokutniku" (przeważnie anonimowo lub pod kryptonimami A. i K.P.), potem także w in. czasopismach, np. Sześć dni na grani tatrzańskiej ("Tat." 29, 1947, nr 2-3), Granią Tatr Zachodnich w zimie (tamże 30, 1948, nr 1-2), Taternictwo zimowe ("Sport i Wczasy" 1948, nr 16).

Wspólnie z Adamem Dobrowolskim wydał Skałki Podkrakowskie. Przewodnik wspinaczkowy (Wa. 1955); w pol. literaturze był to pierwszy przewodnik tego typu.P. był członkiem hon. Klubu Wys. i PZA.

Lit. - "Tat." 65,1991, nr 1 (Józef Nyka).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024