E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Muzeum Kiezmarskie

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Muzeum Kiezmarskie lub Muzeum w Kiezmarku; Múzeum v Kežmarku. S. Pierwsze zbiory muzealne w Kiezmarku powstały w tamtejszym liceum w XVIII w. (jeżeli nie wcześniej). Nosiły one nawet nazwę "Museum", jednakże oprócz zbiorów o rzeczywiście muzealnym charakterze (rośliny, minerały, monety) zawierały też pomoce nauk.; te dwa działy rozdzielono w 1805. W 1873 zbiory licealne zajmowały dwie sale w liceum i obejmowały 400 okazów numizmatycznych i ponad 6000 przyrodniczych, ale nie wszystkie dotyczyły regionu kiezm. czy Tatr. W 1874 zbiory uprzystępniono publiczności.

W latach 1876-82 Węg. Tow. Karp. (MKE) magazynowało w kilku kolejnych lokalach w Kiezmarku zbiory gromadzone do swego przyszłego Muzeum Karp.(ulokowanego potem w Popradzie) i we wspom. latach przejęło tatrz. okazy przyr. z liceum kiezmarskiego. Ale zbiory tego ostatniego i tak rosły i przed końcem stulecia wynosiły ponad 11 000 okazów. W 1887 założono w Kiezmarku szkołę hand. i w niej również urządzono na sposób muzealny dostępną dla zwiedzających wystawę zbiorów przyr. (kilkaset okazów).Właściwe jednak muzeum w Kiezmarku, mimo wcześniejszych projektów, powstało dopiero po I wojnie świat. i to tam, gdzie mieści się obecnie: w Kiezmarskim Zamku (Kežmarský hrad). Zamek był wówczas mocno zrujnowany i b. powoli restaurowany. W 1931 nastąpiło otwarcie muzeum w dwóch salach, a w 1935 rozszerzono muzeum o dalsze pomieszczenia. W owym czasie muzeum było poświęcone jedynie przeszłości Kiezmarku i okolicy. Stale walczyło z dużymi trudnościami finans. i wszystkie zbiory pochodziły z darów, np. Arpád Bene, obywatel sąsiedniej Lubicy ofiarował ponad 200 cennych eksponatów. Duże zasługi dla muzeum położył jego ówczesny kustosz, Karl Piovarcsy, który podobnie jak inni pracował dla muzeum bezinteresownie.

Podczas II wojny świat. na Kiezmarskim Zamku w pewnym okresie gestapo więziło słow. partyzantów i rozstrzelało ich na dziedzińcu koło kaplicy; wśród ofiar był » Pavol Bilík. Muzeum Kiezm. w owych latach poniosło wielkie straty w swych zbiorach.Po wojnie, dzięki ofiarnej pracy Brunona Bene i Bedřicha Kostřánka, muzeum zostało ponownie otwarte już w 1947, ale tylko w części poprzednich pomieszczeń, jako muzeum miejskie: Mestské múzeum v Kežmarku. W 1952 zostało przejęte przez powiatową radę nar. i zmieniło nazwę na: Okresné múzeum v Kežmarku. Odtąd miało już fachowego, płatnego kierownika (najpierw Mária Mariáni, a w 1953-58 Jozef Címer); liczba pomieszczeń wzrastała przy postępie prac nad odbudową zamku.

W okresie tym bogate i ciekawe zbiory Muzeum Kiezmarskiego dotyczyły głównie historii samego miasta (m.in. jego 29 cechów) i najbliższej okolicy. W dziale etnogr. urządzono wnętrze dawnego domu Niemców spiskich i góralskiej chaty ze Zdziaru pod Tatrami Bielskimi. Dział przyr. dotyczył też Tatr. Na jednej ze ścian znajdowała się przedwojenna wielka mapa schematyczna Spisza i Tatr (wykonał ją Ernst Scholz wg projektu Johanna Liptáka) z obrazowym przedstawieniem najważniejszych momentów w dziejach poznawania Tatr.

Generalny remont Kiezmarskiego Zamku został przeprowadzony w 1962-85 i odtąd wszystkie jego pomieszczenia służą celom muzealnym, a muzeum nazywa się po prostu: Múzeum v Kežmarku. Zaznajamia ono zwiedzających z wynikami badań archeol. oraz z historią (dawną i współcz.) samego Kiezmarku i jego okolic.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024