E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Mierczyński Stanisław

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Mierczyński Stanisław (16 VIII 1894 Warszawa - 25 II 1952 Otwock, poch. w Warszawie na Powązkach). Etnograf muzyczny (znakomity badacz i znawca muzyki lud. Podhala), skrzypek, kompozytor, inż. rolnik, taternik.

Od 1910 bywał corocznie w Zakopanem, interesował się żywo muzyką góralską i wcześnie zaczął ją notować (melodie i tekskty), przyjaźnił się ze słynnym zakop. muzykiem Bartkiem Obrochtą i grywał w jego kapeli jako sekundzista i prymista. Z podh. zespołami folklorystycznymi wyjeżdżał za granicę: w 1933 do Niemiec, Belgii i Holandii, a w 1936 do Wiednia, gdzie na międzynar. konkursie śpiewu, muzyki i tańca kierowany przez niego zespół zdobył złoty medal i I nagrodę.

M. jest autorem dwóch b. cennych prac o podst. znaczeniu w poznaniu lud. kultury Podhala (obie są też związane z Tatrami). Pierwsza z nich, to wspaniale wydany zbiór 101 spisanych przez autora melodii podh. (nuty, bez tekstów piosenek) pt. Muzyka Podhala (Lw., Wa.1930, przedm.: Karol Szymanowski, kolor. ilustracje: Zofia Stryjeńska; dwa wyd. skromniejsze, bez ilustracji: Kr.1949 i 1973). Druga praca to Pieśni Podhala na 2 i 3 równe głosy (Wa.1935, kolor. ilustracje: Janina Konarska), zawierające 101 melodii i 279 tekstów piosenek (dwa teksty Kazimierza Tetmajera).

Ogłosił też M. szereg prac i artykułów o podh. muzyce i muzykach, np. Muzyka podhalańska ("Wierchy" 1932), Zachowujmy rodzimą pieśń i muzykę na wsi ("Teatr Lud." 1934, nr 3), Bartłomiej Obrochta ("Ziemia Podh." 1936, nr 5), Pieśń i muzyka na Podhalu ("Poradnik Muzycz." 1950, nr 9). Opracowywał audycje radiowe o muzyce lud. Pośmiertnie wyszła jego Muzyka Huculszczyzny (Kr.1965), równie cenna jak prace o muzyce Podhala i zawierająca jeden z lepszych życiorysów M. (pióra Jana Stęszewskiego). Zaczął też zbierać melodie lud. na Orawie i Spiszu, również w in. okolicach Polski.

Jako kompozytor opierający się na podh. motywach muzycz., jest autorem utworów (częściowo zaginionych): Suita podhalańska na małą ork., Trio góralskie pieśni podhalańskich na instrumenty smyczkowe, trio smyczkowe Na Smytnej hali, taniec góralski Na hali i in., a także muzyki do widowiska Podhale tańczy Jerzego M. Rytarda (wszystko to ok. 1930).

Ponadto w 1930-39 pracował 9 miesięcy w roku jako inż. rolnik, zajmując się m.in. gospodarką past. w górach i ogłaszając z tej dziedziny artykuły, czasem nawiązujące do problemów tej gospodarki w stosunku do projektowanych wówczas parków nar., np. Park narodowy w Tatrach ("Gaz. Gosp." 1927, nr 28), Zagospodarowanie hal i połonin. Parki Narodowe nie mogą ograniczyć gospodarki w górach ("Gospodarz Pol." 1929, nr 12 oraz "Gaz. Podh." 1929, nr 15). W czasie II wojny świat. dalej pracował w kraju jako inż. rolnik i był oficerem AK.W Tatrach był bardziej turystą niż taternikiem, ale w swych młodych latach uczestniczył (z Henrykiem Bednarskim w 1912) w I wejściu od pn. na Wyżnią Żabią Przełęcz.

Lit. - "SMP" 2, 1967 (Jerzy Morawski). - "PSB" 20, 1975 (Tadeusz Przybylski).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024