E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Lodowa Jaskinia w Ciemniaku

 
  Kategoria: 
Jaskinie 
  Wysokość:  1698 m n.p.m.

  opis  
  forum (0)  

Położenie:
Jedna z najdawniej znanych i najciekawszych jaskiń lodowych w Tatrach ; zalega w niej stale lód i to w dużych ilościach. Otwór tej jaskini znajduje się w pn.-zach. stokach Ciemniaka w Czerwonych Wierchach , wysoko ponad kotłem Zadnie Kamienne (ku pd.-wsch. odeń) i tuż na pd.-wsch. od odosobnionej turni Lodowa Baszta , a znacznie poniżej zielono znakowanej ścieżki, która prowadzi z Chudej Przełączki do Tomanowej Doliny .



Lodowa Jaskinia w Ciemniaku, dawniej Lodowa Dziura;  Niewielki trójkątny otwór L.J. (wys. 1,7 m, szer. w podstawy 4,5 m) jest widoczny tylko z bliska. Długość jaskini ok.390 m, deniwelacja ok.42 m (-11 m, +31 m i nie zbadane kominy).

L.J. składa się z dwóch pięter; od otworu ciągnie się zaraz za wstępną komorą obszerny gł. korytarz górnego piętra, ok. 70 m długi i pokryty lodem. Na końcu tego korytarza tylko okresowo (przy niskim stanie pokrywy lodowej) otwiera się ciasne przejście do dwóch komór dolnego piętra, również pokrytego lodem. Zmienna okresowo pokrywa lodowa tej jaskini ma nieraz ponad 5 m grubości i obejmuje ok.1500 m3 lodu (najwięcej z wszystkich jaskiń lodowych w Tatrach ); są też lodospady i różnorodne nacieki lodowe (lodowe sople, kopce i stalagmity), najpiękniejsze na wiosnę. W pokrywie lodu tej jaskini można rozróżnić poszczególne warstwy roczne; w 1953 naliczono ich ponad 400.

Poza sezonowymi wahaniami pokrywy lodowej stwierdzono w okresie 1922-50 i w nast. latach zasadniczy ubytek masy lodowej, spowodowany ogólnymi zmianami klimatycznymi i nadmierną penetracją człowieka, wobec czego L.J. nie jest udostępniona do zwiedzania.

L.J. od b. dawna była znana juhasom i góralskim myśliwym, u których miała nazwę Lodowiec. W druku pierwszy wspomina ją Godfryd Ossowski  w 1883, ale jej nie zwiedzał. Z turystów czy badaczy pierwszy był w jej wnętrzu (na górnym piętrze) Jan Gwalbert Pawlikowski  z przew. Maciejem Sieczką , i to parokrotnie przed 1887. Potem różne osoby daremnie poszukiwały tej jaskini, ale była odwiedzana przed 1922. Stefan i Tadeusz Zwolińscy w 1922 zbadali i opisali jej górne piętro, które następnie już dość często odwiedzali turyści i naukowcy. Dopiero w 1950 udało się S. Zwolińskiemu i towarzyszom przedostać na dolne piętro L.J. W latach 1990-91 pokonano Wielki Komin nad Dolną Salą Lodową i wyeksplorowano Meander Geografów.

We wstępnej komorze jaskini, nie pokrytej lodem i zwanej Kozią Kolebą, czasem zimują kozice . We wnętrzu bywają nietoperze i różne owady.



Literatura:
Jan Gwalbert Pawlikowski: Podziemne Kościeliska. "Pam. TT" 11, 1887. - Tadeusz Zwoliński: Nieznane groty doliny Kościeliskiej. "Wierchy" 1, 1923, z planem. - Stefan Zwoliński: Grota Lodowa w Tatrach. "Zabytki Przyr. Nieożyw." 1951, nr 1 (4), z planem. - Kazimierz Kowalski: Jaskinie Polski, t. 2, Wa. 1953. - W. Rygielski, Wiesław Siarzewski i in.: Badania glacjologiczne i geologiczne Jaskini Lodowej w Ciemniaku... "Spraw. PTPN" 1986 (1988), nr 105.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024