E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Lityński Alfred

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Lityński Alfred (16 IX 1880 Bligrad, Besarabia - 23 III 1945 w transporcie kolejowym, poch. w Smoleńsku).

Zoolog, wybitny limnolog i hydrobiolog (w tej dziedzinie pierwszy pol. ekolog), badacz fauny stawów tatrz.

W szkole średniej i w czasie studiów przyr. na uniw. w Dorpacie (1899-1901) prowadził postępową działalność społ.-polit. i w 1901 uczestniczył w organizowaniu strajku studenckiego, za co wydalono go z uniwersytetu, a władze carskie więziły go w 1902, po czym skazały na zesłanie.

W 1905, po amnestii, przeniósł się do Krakowa, gdzie kontynuował studia przyr. na UJ (1905-06), m.in. u prof. Antoniego Wierzejskiego . Przebywając w Krakowie (1905-08) należał do Sekcji Zagr. PPS, współpracował z pismami socjalist. (m.in. "Naprzód"), a w 1907-08 był jednym z redaktorów "Myśli Socjalist.", organu PPS-Lewicy; swoje artykuły zwykle podpisywał pseud. F. Zaorski.

W 1908 z powodu choroby żony przeniósł się do Zakopanego , gdzie mieszkanie Lityńskich w willi "Anielówka" było zrazu ośrodkiem zebrań partyjnych, ale L. od 1910 zaniechał działalności polit., gdyż pochłonęły go całkowicie badania nad biologią jezior tatrz. oraz praca społ. i pedagogiczna. Od 1912 był nauczycielem przyrody w zakop. Szkole im. Stanisława Staszica, prowadzonej przez Franciszka Ksawerego Praussa .

W 1910-14 był współzałożycielem, sekretarzem i jednym z najczynniejszych członków Sekcji Przyr. TT . W 1911 był pierwszym obserwatorem stacji meteor. założonej przez Sekcję Przyr. TT w Zakopanem, a w listopadzie 1913 był gł. organizatorem i "budowniczym" jej stacji meteor. na Gąsienicowej Hali , pierwszej na ziemiach polskich stacji górskiej czynnej przez cały rok. Należał też do pierwszego zespołu obserwatorów obsługujących tę stację na zmianę raz na tydzień; ułożył także instrukcję dla takich obserwatorów.W 1911-14 ogłaszał razem z Kazimierzem Dłuskim (jako prezesem) sprawozdania z działalności Sekcji Przyr. TT (w "Pam. TT ", a anonimowo także w czasopiśmie "Zakopane" 1912, nr 2) i jest autorem artykułów: Jak założyliśmy na Hali Stacyę meteorologiczną ("Zakopane" 1914, nr 1) oraz Zjazd muzeów polskich (tamże 1914, nr 7; L. był delegatem Muzeum Tatrz . na ów zjazd). L. był również jednym z założycieli Sekcji Ochrony Tatr TT w 1912 i od tegoż roku członkiem jej zarządu. Pisał wtedy po raz pierwszy na temat ochrony przyrody : W sprawie ochrony Tatr ("Pam. TT" 1912). Należał też do Sekcji Narc. TT i Sekcji Ludoznawczej TT . W 1913-14 był członkiem komitetu redakc. czasopisma "Zakopane".

W Zakopanem przebywał do 1916 z przerwą w 1914, kiedy służył w Legionach Pol. (został zwolniony z powodu choroby).W czasie swego pobytu w Zakopanem (1908-16) L. poświęcał znaczną część swego czasu hydrobiol. badaniom jezior tatrz. W 1913 uzyskał na UJ doktorat na podstawie rozprawy Revision der Cladocerenfauna der Tatra-Seen. I. Teil. Daphnidae ("Bull. Int. Acad. Sc. Cracovie Cl. Math." 1913). W kilka lat później wydał swą najcenniejszą pracę tatrz.: Jeziora tatrzańskie i zamieszkująca je fauna wioślarek ("Spraw. Komis. Fizjogr." 1917). Jeziora Tatr są też tematem dwóch in. jego prac z tego okresu: Zmarzłe Stawy w Tatrach ("Pam. TT" 1913) oraz O temperaturze stawów tatrzańskich (tamże 1914). Po opuszczeniu Zakopanego, będąc najpierw nauczycielem w Lublinie, a w 1920-39 organizatorem i kierownikiem Stacji Hydrobiol. nad Wigrami i równocześnie (1924-38) wykładowcą i docentem na UW, zajmował się hydrobiologią jezior nizinnych, ale do tematyki tatrz. wrócił w pracach: W sprawie badań nad jeziorami tatrzańskiemi ("Kosmos" 1921) oraz Étude critique sur la répartition des Cladoc_res dans le Tatra ("Annales de Biologie Lacustre" 1923), a także na wielu stronach swego pośmiertnie wydanego podręcznika Hydrobiologia ogólna (Wa. 1952).W czasie II wojny świat. mieszkając na wsi nad Wigrami pisał ów podręcznik i należał do AK, a w 1944 został inspektorem Gospodarstw Rybnych Puszczy Augustowskiej.



Literatura:
"Pol. Arch. Hydrobiol." 11, 1963, suppl. (Marian Gieysztor). - "PSB" 17, 1972 (Ligia Hayto).



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024