E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Limanowski Mieczysław

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Limanowski Mieczysław (6 I 1876 Lwów - 25 I 1948 Toruń), syn historyka, Bolesława Limanowskiego.

Geolog, geograf, prof. uniw. w Wilnie (1927-39) i Toruniu (1945-48), działacz ochrony przyrody , teatr. krytyk i reż., współtwórca i współkierownik (z Juliuszem Osterwą) teatru "Reduta" (1919-39).

Studiował zrazu na politechn. lwow. (1897-98), ale od 1898 ze względu na chorobę płuc przebywał dużo w Zakopanem , gdzie był nauczycielem domowym Stanisława Ignacego Witkiewicza i u Lilpopów . Zainteresował się wtedy geologią Tatr . Będąc początkowo samoukiem w tej dziedzinie, już od 1899 publikował pop.-nauk. prace geol., np. Pratatry ("Prz. Zakop." 1899 i "Wszechświat" 1899), Przeszłość Tatr i Podhala ("Wszechświat" 1901), cykl 27 artykułów pt. O wspaniałej przeszłości Tatr ("Prz. Zakop." 1901 i 1902), następnie Wycieczka w Tatry i Pieniny ("Pam. TT" 1904), W Pratatrach ("Tydzień" 1904, "Wszechświat" 1904 i "Prz. Zakop." 1904), O Tatrach ("Pam. TT" 1909).

Po Tatrach chodził dużo, zgromadził wielki zbiór skał i skamielin tatrz. i stworzył z nich dział geol. Muzeum Tatrz. w Zakopanem . Już w 1900 urządził w Muzeum Tatrz. wystawę geol., a w 1901 ją uzupełnił. Ta wystawa, obrazująca dzieje powstania Tatr w połączeniu z nowoczesnymi poglądami darwinistycznymi na ewolucję życia na ziemi i ilustrowana fotografią zrekonstruowanego praczłowieka ("małpoluda"), spotkała się z ostrymi atakami zacofanych krytyków, wskutek czego dr Władysław Florkiewicz usunął z wystawy ową fotografię, co z kolei wywołało ostrą replikę L.: List otwarty do przewodniczącego Muzeum Chałubińskiego w Zakopanem p. dr. Florkiewicza ("Prz. Zakop." 1901, nr 39) - dokument b. charakterystyczny dla epoki i dla L. Następnie, w 1901-03, L. stworzył w Muzeum Tatrz. nową ekspozycję geologiczną.

Już od 1900 na podstawie własnych badań geol. w Tatrach L. publikował też prace nauk. z tej dziedziny. Stał się pierwszym nowoczesnym tektonikiem w Polsce, rozwinął i uzupełnił teorię płaszczowinową Lugeona budowy Tatr i Pienin, rozszerzając ją następnie na całe Karpaty .Najpierw ogłosił m.in.: Ueber neue Fossilfunde im Tatragebirge ("Verh. Geol. Reichsanst." 1900), Fauna werfeńska w Tatrach ("Kosmos" 1901), Perm i tryas lądowy w Tatrach ("Pam. TT" 1903), Compte-rendu des nouvelles recherches géologiques dans les monts Tatra (Za. 1903), Odkrycie płatu dolnotatrzańskiego w pasmie Czerwonych Wierchów na Gładkiem ("Rozpr. Wydz. Mat.-Przyr. AU" 1904), Rzut oka na architekturę Karpat ("Kosmos" 1905), Sur la geneese des Klippes des Carpathes ("Bull. Soc. Géol. de France" 1906).

Prowadził też badania w in. krajach, m.in. w Alpach, a w 1907-09 na uniw. w Lozannie ukończył studia geol. u prof. M. Lugeona i doktoryzował się na podstawie pracy o tektonice gór na Sycylii. Następnie prowadził badania znowu w Tatrach i w ogóle w Karpatach (także w Górach Dynarskich), ogłaszając dalsze prace, m.in. Czy eocen w Tatrach transgreduje na miejscu, czy został przywleczony zdala ("Kosmos" 1910), Problem Turni Myślenickich ("Pam. TT" 1910), Geologiczne przekroje przez wielki fałd Czerwonych Wierchów między doliną Suchej Wody a Chochołowską w Tatrach ("Rozpr. Wydz. Mat.-Przyr. AU" 1911), Tektonika Tatr ("Encyklopedya Polska AU" 1912), Czapka tektoniczna w Pławcu nad Popradem i geneza płaszczowiny skałkowej ("Rozpr. Wydz. Mat.-Przyr. AU" 1913).W latach międzywoj. zajął się badaniami geol. i geogr. w in. regionach Polski, ale wracał jeszcze do spraw tatrz. i karp., np. w pracy O krzyżowaniu się łańcuchów Europy Środkowej w Polsce i o linjach anagogicznych, biegnących pod temi łańcuchami ("Spraw. PIG" 1922, po pol. i franc.).W czasie swych pobytów w Zakopanem zajmował się L. również in. sprawami Tatr, Zakopanego i Podhala . Zabierał głos na temat stylu zakop., np. w artykułach Styl zakopiański i Sposób zakopański ("Prz. Zakop." 1900 i "Prawda" 1900, nr 16), Zakopane na I. Wystawie Towarzystwa Polskiej Sztuki Stosowanej w Krakowie ("Prz. Zakop." 1902). Ogłaszał utwory lit., w których przewijały się wątki folklorystyczne i geol., nawet sprawy stylu zakop., np. Glossopteris ("Wszechświat" 1900 i "Prz. Zakop." 1900, z rysunkami S.I. Witkiewicza), Z legendy góralskiej ("Tydzień" 1900, "Prz. Zakop." 1900 i "Tyg. Ilustr." 1900), W Dolomitach ("Wszechświat" 1901 i "Prz. Zakop." 1901).W 1910 był jednym z założycieli i potem b. czynnym członkiem Sekcji Przyr. TT . Wygłaszał na jej posiedzeniach referaty, a ponadto odczyty publ. w Zakopanem.

Trzeba go też zaliczyć do pierwszych pol. speleologów, gdyż jeszcze w 1901 ze swym uczniem S.I. Witkiewiczem i geologiem Ferdynandem Rabowskim  wykopywał kości niedźwiedzia jask. w Magurskiej Jaskini .

W 1912-14 był jednym z najbardziej aktywnych działaczy Sekcji Ochrony Tatr TT i ogłosił szereg artykułów z dziedziny ochrony przyrody tatrz., np. W sprawie kolejki na Świnicę ("Zakopane" 1912, nr 28 i odb.), O ochronie Tatr. ("Ziemia" 1914-19), Lato 1932 w Tatrach ("Gaz. Pol." 1932, nr 275). Od 1923 był członkiem Państw. Komisji (Rady) Ochrony Przyrody. W 1933 został członkiem hon. PTT.

Życie i całokształt działalności nauk. L., w Tatrach i poza nimi, również w dziedzinie teatru (m.in. w "Reducie"), omówiono w zbior. publikacji pt. Mieczysław Limanowski (Toruń 1950, Studia Societatis Scientiarum Torunensis, Suppl. II), pod redakcją Edwarda Passendorfera, który w przedmowie napisał: "Limanowski był rzadkim typem człowieka, który równocześnie umiał wsłuchiwać się w odwieczny rytm przemian skorupy ziemskiej, jak i śledzić najwyższe wzloty ducha ludzkiego w dziedzinie sztuki..."Warto dodać, że geol. i lit. prace L. o powstaniu Tatr były jedną z inspiracji Tadeusza Micińskiego przy pisaniu powieści Nietota .



Literatura:
"Czas. Geogr." 21-22, 1952 (Aniela Chałubińska). - "PSB" 17, 1972 (Zbigniew J. Wójcik).



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024