E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Hacquet Belsazar

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Hacquet Belsazar lub Balthasar, pol. Baltazar (1740 lub 1739 Le Conquet, Bretania - 10 I 1815 Wiedeń). Lekarz, przyrodnik, wybitny badacz Alp i Karpat. Z pochodzenia Francuz, służył jako lekarz w różnych armiach i zupełnie się zniemczył. Był następnie prof. anatomii, chirurgii i położnictwa w Lublanie (od 1773), potem prof. historii naturalnej w uniw. lwowskim (1787-1805) i krakowskim (1805-09). Zajmował się geologią, mineralogią, geografią, botaniką, zoologią, etnografią, antropologią, balneologią itd. W 1778-91 wydał kilka cennych dzieł nauk. o Alpach.

W 1787-95 odbył szereg podróży badawczych po Karpatach, od Bielska i Babiej Góry aż po Karpaty Rumuńskie. W Tatrach był trzykrotnie, w 1792-94, zwiedzając przede wszystkim Tatry Pol. i interesując się najbardziej ich geologią, mineralogią i górnictwem, wówczas jeszcze miejscami czynnym w tych górach. Był m.in. na Czerwonych Wierchach  i dwa razy wybrał się na Krywań , uchodzący wtedy za najwyższy szczyt tatrz. W końcu lipca 1793 próbował z dwoma góralami wejść na Krywań od pn.-zach. (z Koprowej Doliny ), ale zawrócił ze znacznej wysokości. Za drugim razem, idąc od pd., osiągnął wierzchołek (28 VI 1794).

Rezultaty swych wielostronnych badań i spostrzeżeń w Karpatach wydał w 4-tomowym dziele: Neueste physikalisch-politische Reisen in den Jahren 1787-1795 durch die Dacischen und Sarmatischen oder Nördlichen Karpathen (Nürnberg 1790-96); o Tatrach pisze w t. 4. Jest to dzieło klasyczne w nauk. piśmiennictwie tatrz. (i w ogóle karpackim), zwł. dla Tatr Pol . i Krywania z otoczeniem, zawiera dużo danych o dawnym górnictwie, mapkę i panoramy. Ponadto zawarte w tym dziele szczegółowe wskazówki dla górskich podróżników (ze wspinaczką włącznie) - choć oparte na doświadczeniach H. nie tylko z Tatr - można uważać za pierwszy podręcznik taternictwa (i zarazem alpinizmu).

H. ogłosił też mniejsze prace o Karpatach, np. Bemerkungen über das Karpathische Gebirge (Molls "Annalen der Berg- und Hüttenkunde" III, 1805). Wybór z pism H. ukazał się pt. Leben und Werke (München 1930); zawiera również jego franc. autobiografię oraz życiorys (autor Georg Jakob).

H. odegrał także dużą rolę w dziedzinie botaniki alp. i karp. (m.in. pierwszy opisał gatunki Aconitum moldavicum i Cytisus albus). Botanicy uczcili jego zasługi bot. w nazwach dwóch gatunków roślin: Hacquetia epipactis i Pedicularis hacquetii (występują też w Polsce). Mineralogiczne i zool. zbiory H. były w 1810 zakupione przez uniw. krak. i częściowo zachowały się do dziś. H. pisał również o potrzebie ochrony przyrody.



Literatura:
H. Seidel: Der Karpathenforscher B. Hacquet in den Liptóer Alpen. "Jahrb. UKV" 37, 1910. - Witołd Ziembicki: Baltazar Hacquet. "Arch. Hist. i Filoz. Med." 4, 1926, nr 1. - Ivan Houdek: B. Hacquet v Tatrách r. 1793-94. ,,Krásy Slov." 18, 1939-40. - Juliusz Zborowski: Podręcznik górskiej turystyki z 1796 roku. "Wierchy" 19, 1949. - "PSB" 9, 1960-61 (Kazimierz Maślankiewicz).



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024