E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Przełęcze
ilość pozycji w dziale: 109
Zmień dział na:
 
Huciańska Przełęcz, Pośrednia
   Huciańska Przełęcz, Pośrednia Niewybitne siodło między Huciańską Grapą  ( 946 m) a Huciańskim Beskidem  (ok. 950 m), mn.w. w połowie odległości między Huciańską Przełęczą  (ok. 905 m) a Wyżnią Huciańską Przełęczą  (ok. 950 m). Przez P.H.P. przechodzi stara droga jezdna, środkowa z trzech dróg łączących Zuberzec  z Hutami , a grzbietem przebiega przez nią droga, która łączy Huciańską...
więcej
Huciańska Przełęcz, Wyżnia
   Huciańska Przełęcz, Wyżnia Pierwsze siodło w grzbiecie wododziałowym na pn.-zach. od Białej Skały  ( 1316 m) w Tatrach Zach ., tuż popod jej stromymi stokami. Ok. 100 m na pn.-zach. od tego siodła i nieco niżej odeń znajduje się Gajówka pod Białą Skałą (horáreň pod Bielou skalou). Przez W.H.P. przebiega jedna z trzech dróg łączących Zuberzec  z Hutami , mianowicie szosa, którą kursują autobusy. Nieco poniżej W.H.P....
więcej
Huncowska Przełęcz
   Huncowska Przełęcz Między Kiezmarskim Szczytem  a Huncowskim Szczytem , bliżej wierzchołka tego drugiego. Z H.P. jeden żleb spada do Łomnickiej Doliny , a drugi do Huncowskiej Doliny .
więcej
Iwaniacka Przełęcz
   Iwaniacka Przełęcz. P. Głęboko wcięta, szeroka przełęcz między Kominiarskim Wierchem a Ornakiem. Prowadzi przez nią znakowana ścieżka tur., stanowiąca najdogodniejsze połączenie górnej części Chochołowskiej Doliny z Kościeliską Doliną.
więcej
Jałowiecka Przełęcz
   Jałowiecka Przełęcz;  Na J.P. wyprowadza z Żarskiej Doliny (od Żarskiego Schroniska ) znakowana ścieżka, która z J.P. wiedzie przez Jałowiecki Przysłop na Banówkę .
więcej
Jamnicka Przełęcz
   Jamnicka Przełęcz Szeroka przełęcz w gł. grani Tatr Zach . między Wołowcem  a Rohaczem Ostrym . Jest łatwo dostępna (znakowaną ścieżką) tylko od wsch., od Jamnickich Stawów  w Jamnickiej Dolinie . Ku zach., do Smutnej Doliny , opada urwistym stokiem.
więcej
Jarząbcza Przełęcz
   Jarząbcza Przełęcz; Można przez nią przejść z Jarząbczej Doliny  do gł. gałęzi Raczkowej Doliny  (do Raczkowych Stawów ).
więcej
Jastrzębia Przełęcz
   Jastrzębia Przełęcz;  Ku Jastrzębiej Dolinie stoki J.P. są podcięte urwiskiem. Jej nazwa pol. i inne wywodzą się od nazw Jastrzębiej Turni .
więcej
Jaworowa Przełęcz
   Jaworowa Przełęcz;  Dogodne przejście przez J.P. z Jaworowej Doliny do Staroleśnej Doliny było znane w dawnych latach kłusownikom z Jurgowa.
więcej
Jaworzyńska Przełęcz
   Jaworzyńska Przełęcz;  Przejście przez J.P. stanowi najkrótsze, ale niedogodne połączenie górnej części Huciańskiej Doliny ze środk. częścią Suchej Doliny Sielnickiej .
więcej
Jaworzyńska Przełęcz
   Jaworzyńska Przełęcz; Nazwa pochodzi od leżącej popod nią Doliny Jaworzynki .
więcej
Juraniowa Przełęcz
   Juraniowa Przełęcz;  Przez J.P. prowadzi droga z Polany Jaworzyny pod Furkaską do Juraniowej Doliny .
więcej
Jurgowska Przełęcz
   Jurgowska Przełęcz; Otrzymała swą nazwę od taterników w 1930 na pamiątkę pasterzy z Jurgowa , którzy wówczas paśli jeszcze na Polanie pod Wysoką , skąd ta przełęcz jest dobrze widoczna.
więcej
Kacza Przełęcz
   Kacza Przełęcz; .Między Kaczym Szczytem a Batyżowieckim Szczytem .
więcej
Karb
  

Niezbyt wybitna, wąska przełęcz (1853 m) pomiędzy Kościelcem a długim grzbietem Małego Kościelca, dzielącym górną część Doliny Gąsienicowej na dwie gałęzie. Z Karbu widać Świnicę i Kasprowy Wierch, a także usianą stawami południowo-zachodnią gałąź Doliny Gąsienicowej, do której z przełęczy sprowadza szlak niebieski. W 1902 roku Towarzystwo tatrzańskie zbudowało szlak z Karbu na Przełęcz...
więcej

Karbik
   Karbik Niewielka przełączka, ostro wcięta w skalistą część pn.-wsch. grani Wołoszyna , tuż na pn.-wsch. od Zagonnego Wierchu . Orla Perć  przechodziła tuż popod Karbikiem od strony Doliny Roztoki .
więcej
Kiezmarska Przełęcz
   Kiezmarska Przełęcz  
więcej
Klimkowa Przełęcz
   Klimkowa Przełęcz; Pierwsze wejście: Jan Fischer , Michał Siedlecki oraz przew. Klemens Bachleda i Józef Gąsienica-Gładczan w 1893. Zimą: Wanda Czarnocka (-Karpińska) i Adam Karpiński w 1924. Nazwę Klimkowej Przełęczy (w postaci Bachleda-rés), w celu upamiętnienia słynnego przewodnika tatrz.  Klemensa (Klimka) Bachledy , zaproponował w 1901 znany taternik węg., Károly Jordán .
więcej
Kobyla Przełęcz
   Kobyla Przełęcz; Nazwa Kobyla Przełęcz pochodzi od Kobylego Wierchu. Przełęcz ta to jakby polana i stąd jej obcojęzyczne nazwy.
więcej
Kołowa Przełęcz
   Kołowa Przełęcz;  Z Jagnięcej Doliny wiedzie na K.P. (właśc. na siodełko w grani powyżej niej) znakowana ścieżka tur., która dalej prowadzi na Jagnięcy Szczyt . Przejście z Kołowej Doliny przez K.P. do Jagnięcej Doliny było znane turystom od ok. 1850, a góralskim strzelcom dużo dawniej. Nazwa K.P. pochodzi od Kołowego Stawu i Kołowej Doliny .
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024