E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Woda
ilość pozycji w dziale: 177
Zmień dział na:
 
Antałowski Potok
   Antałowski Potok Jeden z gł. strumieni w pd.-zach. części wsi Kościelisko. Powstaje na wys. ok. 945 m w Nędzowskich Borach (zaraz na pn.-zach. od Nędzówki), płynie ku pn.-zach. i po minięciu osiedli Antałówka i Roztoki wpada na wys. ok. 870 m do Czarnego Dunajca jako jeden z jego pr. dopływów. Jeden z gł. dopływów A.P. to » Staników Potok, płynący ze Stanikowego Żlebu w Tatrach. Nazwa A.P.: od wspom. osiedla...
więcej
Anusine Oczko
   Anusine Oczko;wyjątkowo Suchy Staw Bystry;  Anitino očko jest nazwą używaną przez pasterzy lipt. przed 1935. Anusine Oczko jest jej kalką. Młodziejowski używał przejściowo nazwy Suchy Staw Bystry (od Suchego Zadku). Pomiary Jerzego Młodziejowskiego z 1935 (w nawiasach powojenne pomiary czechosł.): pow. 0,394 (0,34) ha, 120 x 54,5 (119 x 53) m, głęb. 2,9 m.
więcej
Babkowy Stawek
   Babkowy Stawek; Stawek pod Babkami.  
więcej
Barani Stawek
   Barani Stawek ; S. Mały, płytki, w lecie często wysychający stawek w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich, u stóp pd. ściany Baranich Rogów. Jest to najwyżej położony stawek w Tatrach, ale niestały. Zob. też Lodowy Stawek.
więcej
Batyżowiecki Potok
   Batyżowiecki Potok lub Batyżowiecka Woda; Na niektórych mapach B.P. ma nazwę Kahul lub Kahule, umieszczaną czasem przy jego górnym biegu, a kiedy indziej przy jego środk. lub dolnym biegu. Nazwa Kahul odnosi się też do okolicy (920 m) leżącej nad lw. (wsch.) brzegiem B.P., na pn.-wsch. od Niżnich Hag. Również rozmaicie są pokazane na mapach bifurkacje B.P.
więcej
Batyżowiecki Staw
   Batyżowiecki Staw;  Pomiary pracowników TANAPu z 1961-67 oraz (w nawiasach) Josefa Schaffera z 1928: pow. 3,480 (2,7792) ha, 288 x 160 (234 x 160) m, głęb. 8,7 (11,2) m.
więcej
Batyżowieckie Spady
   Batyżowieckie Spady;  
więcej
Batyżowieckie Wodospady
   Batyżowieckie Wodospady;  
więcej
Biała Liptowska
   Biała Liptowska lub po prostu Biała;  Gł. dopływy (prawostronne) B. L. - oprócz już wymienionych - to Kamienisty Potok, Bystra i Raczkowy Potok. Dorzecze B. L. (244 km2), obejmujące pd. stoki Tatr od Krywania po Rohacze i uważane za reprezentatywne dorzecze wysokogórskie, jest specjalnie badane (7 totalizatorów, 11 wodomierzy). Przepływ wody w B.L. (w Podbańskiej): przeciętnie 3,48 m3 sek., ale waha się od 0,46 do 179 m3 sek....
więcej
Biała Woda
   Biała Woda lub Biała Woda Białczańska; . Nazwa B.W. i Biela voda pochodzi od jasnych kamieni w jej łożysku. Pochodzenie nazw obcych z członem Podúplazská itp.: Nazwa B.W. (i Biela voda) jest czasem niesłusznie rozciągana w dół na górny bieg Białki do ujścia potoku Roztoka, a nawet dalej aż do Łysej Polany lub jeszcze dalej. Dawni autorzy czasem też przenosili błędnie lub tendencyjnie (w czasie sporu granicznego o Morskie...
więcej
Biała Woda Kiezmarska
   Biała Woda Kiezmarska lub krótko Biała Woda; .  
więcej
Białe Stawy
   Białe Stawy lub Białe Stawy Kiezmarskie; Są to dwa większe, Wielki Biały Staw i Stręgacznik, oraz (w pn.-zach. części doliny) grupa siedmiu mniejszych: Małe Białe Stawy (Malé Biele plesá). Niektóre z tych ostatnich wysychają okresowo. Nazwa Białych Stawów nie pochodzi od ich barwy (która z powodu torfiastego podłoża jest raczej ciemna), lecz od nazwy odwadniającego je Białego Potoku .
więcej
Białego Dunajca, Źródło
   Białego Dunajca, Źródło . Tak dawniej nazywano błędnie Wywierzysko Bystrej.
więcej
Białka
   Białka; Rzeka będąca jednym z głównych tatrz. dopływów Dunajca i zarazem gł. strumieniem Doliny Białki. Powstaje na wysokości ok. 1075 m ze spływu Białej Wody (gł. dopływ źródłowy B.) z Rybim Potokiem, u wylotu Doliny Białej Wody i Doliny Rybiego Potoku. Płynie zasadniczo ku pn., najpierw na terenie Tatr. Przedarłszy się przez zwężenie Doliny Białki koło Łysej Polany z Tatr na Podtatrze, B. płynie koło podh....
więcej
Biały Potok
   Biały Potok; Płynie Doliną Białego, a potem przez Zakopane (koło Żywczańskiego) i przy ul. Orkana wpada od pr. strony do potoku Młyniska (płynącego ze Strążyskiej Doliny).
więcej
Biały Potok Kiezmarski
   Biały Potok Kiezmarski lub krótko Biały Potok; Gł. strumień Doliny Białych Stawów. Nazwa Białego Potoku pochodzi od pieniącej się wody w stromszych odcinkach jego biegu.
więcej
Biały Staw, Wielki
   Biały Staw, Wielki, także Biały Staw Kiezmarski lub krótko Biały Staw;  Pomiary pracowników TANAPu z 1961-66 (w nawiasach Józefa Szaflarskiego z 1932): pow. 0,950 (1,056) ha, 195 x 70 (227 x 82) m, głęb. 1,0 (1,0) m. W 1942-74 nad tym stawem stało Kiezmarskie Schronisko, które się spaliło.
więcej
Biały Stawek Bobrowiecki
   Biały Stawek Bobrowiecki  lub po prostu Biały Stawek; Większy, wyżej położony z dwóch » Bobrowieckich Stawków. Pow. 0,10 ha, 77 x 21 m, głęb. 1,5 m.
więcej
Bielańska Woda
   Bielańska Woda ; Powstaje w Wielkim Żlebie na pd.-zach. stokach Krywania, przepływa między Trzema Źródłami a Ważeckim Schroniskiem i kierując się Bielańską Doliną na pd. uchodzi między Ważcem a Wychodną do Białego Wagu jako jego pr. dopływ.
więcej
Bielski Potok
   Bielski Potok ; Powstaje w Tatrach Biel. po ich pn. stronie w Strzystarskim Żlebie (górna część Doliny Bielskiego Potoku). Dalej płynie właściwą Doliną Bielskiego Potoku i jej dolną częścią zwaną Mąkową Doliną, a następnie dolną częścią Zdziarskiej Doliny (przez dolną część wsi Zdziar) i przez Dolinę Kotliny, a od uzdrowiska Tatrz. Kotlina skręca na wsch. i oddalając się teraz od Tatr wpada do Popradu na pn. od miasta...
więcej


[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024