E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Galeria
 GALERIA ZDJĘĆ
   Doliny tatrzańskie
   Impresje fotograficzne
   Impresje górskie
   Jaskinie
   Panoramy tatrzańskie
   Stawy, jeziora, potoki...
   Tatry Bielskie
   Tatry Słowackie
   Tatry Zachodnie
   Tatry Wysokie
   Zakopane
   Inne
   Flora i fauna
Galerie specjalne
 Wasze galerie
   Ostatnio dodane
   Zdjęcia dnia
KARTKI ELEKTRONICZNE
Aktualności
Technika - porady
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Narty» Forum dyskusyjne

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Szczyty
ilość pozycji w dziale: 119
Zmień dział na:
 
Baranie Rogi
   Baranie Rogi ; Jeden z najwybitniejszych szczytów tatrz., na pn.-wsch. od Lodowego Szczytu. Wznosi się nad Czarną Doliną Jaworową, Dziką Doliną i Doliną Pięciu Stawów Spiskich. Pierwsze wejście: ks. Józef Stolarczyk i ks. Ambroży Reformat (Tomasz Trausyl) z zakop. przewodnikami, przed 17 IX 1867. Nazwa B.R.: od podobieństwa do baraniego łba z dwoma rogami (tylko od pn.-zach.). Nazwa niem. i węg.: od Zielonego Stawu...
więcej
Baraniec
   Baraniec lub Wielki Baraniec ; (Wielki Wierch), jak mylnie podają niektóre mapy. S. Trzeci co do wysokości szczyt Tatr Zach. Wznosi się w ich bocznym grzbiecie odchodzącym od Rohacza Płaczliwego na pd., między Jamnicką Doliną a Żarską Doliną.
więcej
Baszta, Mała
   Baszta, Mała ;  S. W pd.-wsch. kierunku jest to przedostatni szczyt w Grani Baszt, między Pośrednią Basztą a Skrajną Basztą. Na szczyt ten wchodzono od b. dawna, ale pierwsza konkretna wiadomość o wejściu jest późniejsza: Jan Gwalbert Pawlikowski i przew. Maciej Sieczka, ok. 1880.
więcej
Baszta, Pośrednia
   Baszta, Pośrednia , dawniej niewłaściwie Przednia Baszta ; S. Jeden ze szczytów w Grani Baszt, między Szatanem a Małą Basztą. Pierwsze znane wejście: Kornel Schmör i Karl Wünschendorfer w 1877.
więcej
Baszta, Skrajna
   Baszta, SkrajnaS. Końcowy (pd.-wsch.) szczyt w Grani Baszt. Pd. stok S.B. przechodzi w dole w długi lesisty grzbiet: » Drygant. Ze wsch. zbocza S.B. wyrasta »Basztowa Igła. Przed 1530 na wsch. (?) stokach S.B. istniały kopalnie rudy miedzianej. Kartografowie i turyści wchodzili na S.B. od dawna, ale pierwsza konkretna wiadomość o wejściu jest z 1875. Nazwy obcojęzyczne S. B. (Patria) pochodzą od słowa » patria...
więcej
Baszta, Zadnia
   Baszta, ZadniaS. jeden z najwybitniejszych szczytów w Grani Baszt, w jej pn.-zach. części, między Capimi Turniami a Diablowiną. Z.B. ma trzy wierzchołki, z których południowy jest najwyższy. Pierwsze wejście: Zygmunt Klemensiewicz i Jerzy Maślanka w 1905.
więcej
Batyżowiecki Szczyt
   Batyżowiecki Szczyt; Pierwsze wejście na B.S.: Karol Jurzyca i przew. Jozef Galko-Rusnák w 1900. Wiadomość o wejściu Olivera Gömöryego w 1890 jest błędna, gdyż Gömöry wszedł wtedy na Zmarzły Szczyt, a na B.S. nie był. Pierwsze wejście zim. na B.S.: Zygmunt Klemensiewicz i Jerzy Maślanka w 1909. Wejścia urwistą pd. ścianą B.S. należą do najpiękniejszych wspinaczek płytowych w Tatrach.
więcej
Beskid
   Beskid lub Beskid Stawiański, dawniej także Bieskid; . Prowadzi przezeń znakowana ścieżka wiodąca z Kasprowego Wierchu na Świnicę , ale B. bywa też sam celem masowych odwiedzin od pobliskiej stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu. Na pn. zboczach B. (od strony Kasprowego Kotła ) odbywają się często zawody narciarskie.
więcej
Biała Skała
   Biała Skała; W zach. grani B.S., zaraz za siodłem Białych Wrótek (przez które wiedzie znakowany szlak tur.), sterczy wśród lasu ale jeszcze w gł. grani Tatr wybitna, urwista turnia, Mała Biała Skała, a zaraz za nią Jaworzyńska Kopa (1283 m). Wierzchołek Jaworzyńskiej Kopy stanowi zwornik, od którego ku pd.-zach. odchodzi długa boczna grań Tatr, ciągnąca się poprzez Jaworzyńską Przełęcz, Huciańską Golicę i Kwaczańską...
więcej
Bielska Kopa
   Bielska Kopa , dawniej po prostu Kopa ; Niezbyt wybitny szczyt, który tworzy dość długi grzbiet oddzielający Dolinę Przednich Koperszadów od Doliny Białych Stawów. Łączy się z gł. granią Tatr Wys. w pobliżu Przełęczy pod Kopą. B.K. należy do Tatr Wys., ale czasem jest zaliczana niewłaściwie do Tatr Bielskich.
więcej
Błyszcz
   Błyszcz , dawniej także Błyski Wierch; Blyst. Błyszcz wznosi się nad Pyszniańską Doliną (odnogą Kościeliskiej Doliny), Gaborową Doliną (odnogą Raczkowej Doliny) i Kamienistą Doliną. Właściwie nie jest jednak samodzielnym szczytem, lecz jedynie niższym wierzchołkiem Bystrej (2248 m) w jej pn. grani, dochodzącej tu do gł. grani Tatr. Ściśle biorąc niepozorny zwornik owej pn. grani Bystrej z gł. granią...
więcej
Bobrowiec
   Bobrowiec , dawniej czasem błędnie Jamburowy Wierch i Hruby Wierch ; 
więcej
Boczań
   Boczań . Wzgórze po wsch. stronie dolnej części Doliny Jaworzynki nad Kuźnicami, a właściwie pd.-zach. zbocze (obecnie bezleśne) owego wzgórza, opadające ku wspom. dolinie. Las został tu wyniszczony rabunkową gospodarką dawnego prywatnego właściciela oraz nadmiernym wypasem. Zbocze to zostało z wielkim trudem sztucznie zalesione w celu uchronienia resztek gleby od dalszego spłukiwania przez wody deszczowe. Od przeciwnej strony wchodzi na B....
więcej
Brestowa Kopa
   Brestowa Kopa lub po prostu Brestowa; W zach. grani B.K., biegnącej łukiem do Jałowieckiej Palenicy , znajdują się kolejno dwa drugorzędne wzniesienia: Mała Brestowa Kopa (1902 m) i »Zuberski Wierch  (1752 m).
więcej
Buczynowa Turnia, Mała
   Buczynowa Turnia, Mała; Najwybitniejszy szczyt między Krzyżnem a Wielką Buczynową Turnią , od której oddziela go Buczynowa Przełęcz . Pierwsze wejście: Walenty Gadowski z towarzyszami w 1900. Przez ten szczyt przechodzi Orla Perć .
więcej
Buczynowa Turnia, Wielka
   Buczynowa Turnia, Wielka;  Pierwsze wejście na W.B.T.: Walenty Gadowski i Antoni Panek w 1902. Pd. stokami tego szczytu, omijając wierzchołek, przebiega Orla Perć . Nazwa W.B.T. pochodzi od sąsiedniej Buczynowej Dolinki . W.B.T. i jej pn. ściana wcześnie znalazły się w kronikach wypadków tatrz. i nawet w czytankach szkolnych. Już w 1908, przed zorganizowaniem TOPR , Mariusz Zaruski , Klimek Bachleda...
więcej
Buczynowe Turnie
   Buczynowe Turnie; Działalność taternicką w B.T. rozpocząl w 1895 Janusz Chmielowski przejściem Pościeli Jasińskiego i następnie w 1902 wejściem na Orlą Basztę, a Walenty Gadowski z towarzyszami w 1900-1903 dokonał m.in. wejść na Małą i Wielką Buczynową Turnię, a także zbudował na tym odcinku Orlą Perć .
więcej
Bujaczy Wierch
   Bujaczy Wierch
więcej
Bystra
   Bystra ; Rozległe stoki masywu B. po stronie lipt. od dawna stanowiły teren past. i myśl.; od 1987 znalazły się w obrębie TANAPu. Kto był pierwszy na wierzchołku B., nie wiadomo. Pol. turyści i badacze nauk. chodzili na nią już w I poł. XIX w. Pierwsze wejście zim.: Ada Świderska i przew. Klimek Bachleda w 1905 (od Pyszniańskiej Przełęczy przez Błyszcz).Nazwa szczytu Bystra zapewne pochodzi od potoku » Bystra, który spływa z pd....
więcej
Bystra, Mała
   Bystra, Mała ;   Skaliste, pierwsze od góry wzniesienie w pd.-zach. grani Bystrej (2248 m), między jej piramidą szczytową a Zadnią Kopą (2163 m).
więcej


[1] [2] [3] [4] [5] [6] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025