E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Szczyty
ilość pozycji w dziale: 119
Zmień dział na:
 
Baranie Rogi
   Baranie Rogi ; Jeden z najwybitniejszych szczytów tatrz., na pn.-wsch. od Lodowego Szczytu. Wznosi się nad Czarną Doliną Jaworową, Dziką Doliną i Doliną Pięciu Stawów Spiskich. Pierwsze wejście: ks. Józef Stolarczyk i ks. Ambroży Reformat (Tomasz Trausyl) z zakop. przewodnikami, przed 17 IX 1867. Nazwa B.R.: od podobieństwa do baraniego łba z dwoma rogami (tylko od pn.-zach.). Nazwa niem. i węg.: od Zielonego Stawu...
więcej
Baraniec
   Baraniec lub Wielki Baraniec ; (Wielki Wierch), jak mylnie podają niektóre mapy. S. Trzeci co do wysokości szczyt Tatr Zach. Wznosi się w ich bocznym grzbiecie odchodzącym od Rohacza Płaczliwego na pd., między Jamnicką Doliną a Żarską Doliną.
więcej
Baszta, Mała
   Baszta, Mała ;  S. W pd.-wsch. kierunku jest to przedostatni szczyt w Grani Baszt, między Pośrednią Basztą a Skrajną Basztą. Na szczyt ten wchodzono od b. dawna, ale pierwsza konkretna wiadomość o wejściu jest późniejsza: Jan Gwalbert Pawlikowski i przew. Maciej Sieczka, ok. 1880.
więcej
Baszta, Pośrednia
   Baszta, Pośrednia , dawniej niewłaściwie Przednia Baszta ; S. Jeden ze szczytów w Grani Baszt, między Szatanem a Małą Basztą. Pierwsze znane wejście: Kornel Schmör i Karl Wünschendorfer w 1877.
więcej
Baszta, Skrajna
   Baszta, SkrajnaS. Końcowy (pd.-wsch.) szczyt w Grani Baszt. Pd. stok S.B. przechodzi w dole w długi lesisty grzbiet: » Drygant. Ze wsch. zbocza S.B. wyrasta »Basztowa Igła. Przed 1530 na wsch. (?) stokach S.B. istniały kopalnie rudy miedzianej. Kartografowie i turyści wchodzili na S.B. od dawna, ale pierwsza konkretna wiadomość o wejściu jest z 1875. Nazwy obcojęzyczne S. B. (Patria) pochodzą od słowa » patria...
więcej
Baszta, Zadnia
   Baszta, ZadniaS. jeden z najwybitniejszych szczytów w Grani Baszt, w jej pn.-zach. części, między Capimi Turniami a Diablowiną. Z.B. ma trzy wierzchołki, z których południowy jest najwyższy. Pierwsze wejście: Zygmunt Klemensiewicz i Jerzy Maślanka w 1905.
więcej
Batyżowiecki Szczyt
   Batyżowiecki Szczyt; Pierwsze wejście na B.S.: Karol Jurzyca i przew. Jozef Galko-Rusnák w 1900. Wiadomość o wejściu Olivera Gömöryego w 1890 jest błędna, gdyż Gömöry wszedł wtedy na Zmarzły Szczyt, a na B.S. nie był. Pierwsze wejście zim. na B.S.: Zygmunt Klemensiewicz i Jerzy Maślanka w 1909. Wejścia urwistą pd. ścianą B.S. należą do najpiękniejszych wspinaczek płytowych w Tatrach.
więcej
Beskid
   Beskid lub Beskid Stawiański, dawniej także Bieskid; . Prowadzi przezeń znakowana ścieżka wiodąca z Kasprowego Wierchu na Świnicę , ale B. bywa też sam celem masowych odwiedzin od pobliskiej stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu. Na pn. zboczach B. (od strony Kasprowego Kotła ) odbywają się często zawody narciarskie.
więcej
Biała Skała
   Biała Skała; W zach. grani B.S., zaraz za siodłem Białych Wrótek (przez które wiedzie znakowany szlak tur.), sterczy wśród lasu ale jeszcze w gł. grani Tatr wybitna, urwista turnia, Mała Biała Skała, a zaraz za nią Jaworzyńska Kopa (1283 m). Wierzchołek Jaworzyńskiej Kopy stanowi zwornik, od którego ku pd.-zach. odchodzi długa boczna grań Tatr, ciągnąca się poprzez Jaworzyńską Przełęcz, Huciańską Golicę i Kwaczańską...
więcej
Bielska Kopa
   Bielska Kopa , dawniej po prostu Kopa ; Niezbyt wybitny szczyt, który tworzy dość długi grzbiet oddzielający Dolinę Przednich Koperszadów od Doliny Białych Stawów. Łączy się z gł. granią Tatr Wys. w pobliżu Przełęczy pod Kopą. B.K. należy do Tatr Wys., ale czasem jest zaliczana niewłaściwie do Tatr Bielskich.
więcej
Błyszcz
   Błyszcz , dawniej także Błyski Wierch; Blyst. Błyszcz wznosi się nad Pyszniańską Doliną (odnogą Kościeliskiej Doliny), Gaborową Doliną (odnogą Raczkowej Doliny) i Kamienistą Doliną. Właściwie nie jest jednak samodzielnym szczytem, lecz jedynie niższym wierzchołkiem Bystrej (2248 m) w jej pn. grani, dochodzącej tu do gł. grani Tatr. Ściśle biorąc niepozorny zwornik owej pn. grani Bystrej z gł. granią...
więcej
Bobrowiec
   Bobrowiec , dawniej czasem błędnie Jamburowy Wierch i Hruby Wierch ; 
więcej
Boczań
   Boczań . Wzgórze po wsch. stronie dolnej części Doliny Jaworzynki nad Kuźnicami, a właściwie pd.-zach. zbocze (obecnie bezleśne) owego wzgórza, opadające ku wspom. dolinie. Las został tu wyniszczony rabunkową gospodarką dawnego prywatnego właściciela oraz nadmiernym wypasem. Zbocze to zostało z wielkim trudem sztucznie zalesione w celu uchronienia resztek gleby od dalszego spłukiwania przez wody deszczowe. Od przeciwnej strony wchodzi na B....
więcej
Brestowa Kopa
   Brestowa Kopa lub po prostu Brestowa; W zach. grani B.K., biegnącej łukiem do Jałowieckiej Palenicy , znajdują się kolejno dwa drugorzędne wzniesienia: Mała Brestowa Kopa (1902 m) i »Zuberski Wierch  (1752 m).
więcej
Buczynowa Turnia, Mała
   Buczynowa Turnia, Mała; Najwybitniejszy szczyt między Krzyżnem a Wielką Buczynową Turnią , od której oddziela go Buczynowa Przełęcz . Pierwsze wejście: Walenty Gadowski z towarzyszami w 1900. Przez ten szczyt przechodzi Orla Perć .
więcej
Buczynowa Turnia, Wielka
   Buczynowa Turnia, Wielka;  Pierwsze wejście na W.B.T.: Walenty Gadowski i Antoni Panek w 1902. Pd. stokami tego szczytu, omijając wierzchołek, przebiega Orla Perć . Nazwa W.B.T. pochodzi od sąsiedniej Buczynowej Dolinki . W.B.T. i jej pn. ściana wcześnie znalazły się w kronikach wypadków tatrz. i nawet w czytankach szkolnych. Już w 1908, przed zorganizowaniem TOPR , Mariusz Zaruski , Klimek Bachleda...
więcej
Buczynowe Turnie
   Buczynowe Turnie; Działalność taternicką w B.T. rozpocząl w 1895 Janusz Chmielowski przejściem Pościeli Jasińskiego i następnie w 1902 wejściem na Orlą Basztę, a Walenty Gadowski z towarzyszami w 1900-1903 dokonał m.in. wejść na Małą i Wielką Buczynową Turnię, a także zbudował na tym odcinku Orlą Perć .
więcej
Bujaczy Wierch
   Bujaczy Wierch
więcej
Bystra
   Bystra ; Rozległe stoki masywu B. po stronie lipt. od dawna stanowiły teren past. i myśl.; od 1987 znalazły się w obrębie TANAPu. Kto był pierwszy na wierzchołku B., nie wiadomo. Pol. turyści i badacze nauk. chodzili na nią już w I poł. XIX w. Pierwsze wejście zim.: Ada Świderska i przew. Klimek Bachleda w 1905 (od Pyszniańskiej Przełęczy przez Błyszcz).Nazwa szczytu Bystra zapewne pochodzi od potoku » Bystra, który spływa z pd....
więcej
Bystra, Mała
   Bystra, Mała ;   Skaliste, pierwsze od góry wzniesienie w pd.-zach. grani Bystrej (2248 m), między jej piramidą szczytową a Zadnią Kopą (2163 m).
więcej


[1] [2] [3] [4] [5] [6] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024