E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Hala - Polana
ilość pozycji w dziale: 94
Zmień dział na:
 
Adamcula
   Adamcula, dawniej Skoruszowa Polanka; Adamcula, Skorušová polianka. Nazwa Adamcula oznaczała niegdyś wolarską kolebę, której właścicielem był Adamec z Ziemiańskiej Dziedziny na Orawie. Kolebę tę stawiano kolejno w różnych miejscach w dolinie i nazwa wędrowała razem z nią, póki się nie ustaliła w obecnym położeniu, już dawno bez koleby. Nazwa Skoruszowa Polanka pochodzi od rosnącej tu niegdyś skoruszy, tj....
więcej
Babą, Polana pod
   Babą, Polana pod (w dolnej części 1510 m n.p.m); Polana pod Babou. S. Obszerna polana na pd. stokach Siodełkowej Kopy, przecięta Wyżnim Podkrywańskim Chodnikiem, nad zach. brzegiem Siodełkowego Potoku.Nazwa Polany pod Babą pochodzi od skałki Baba (Ważecka Baba), widocznej z tej polany wysoko w górze na pd.-zach. ramieniu Siodełkowej Kopy.
więcej
Biała Skała, Hala
   Biała Skała, Hala; Dawna hala past. obejmująca Białą Skałę (1378 m) na zach. krańcu Tatr i jej najbliższą okolicę. Od 1615 aż do 1812 i może dłużej prowadzili tu w lecie wypas pasterze z orawskiej wsi Chlebnice, na pocz. XIX w. pasterze ze wsi Niżnia, a od pocz. XIX w. aż do lat międzywoj. pasterze z Zuberca.
więcej
Białczańska Palenica
   Białczańska Palenica, dawniej i potocznie po prostu Palenica. Dawniej było tu kilka past. szop górali z Białki, od 1951 stoi tu duży wojsk. budynek murowany i późniejsze mniejsze, a od 1962 urządzono tu parking samochodowy dla udających się do Morskiego Oka.
więcej
Białe, Hala
   Białe, Hala lub po prostu Białe. Szałas tej hali stał na Polanie Białego. H.B. wchodziła w skład większej hali zbior., Hali Giewont.
więcej
Białego, Polana
   Białego, Polana lub po prostu Białe, a także Koszarzysko W dolnej części P.B. stał dawniej szałas (ok. 1170 m), a polana należała do Hali Białe.
więcej
Białowodzka Polana
   Białowodzka Polana lub Polana Biała Woda (ok. 1015-1050 m); . Stały tam przed II wojną świat. szopy pasterzy z Jurgowa i gajówka, a obecnie w dawnej gajówce przebywa strażnik TANAPu.
więcej
Biały Potok, Polana
   Biały Potok, Polana lub po prostu Biały Potok Od dawna stoją na tej polanie liczne szopy past., głównie wzdłuż Lejowego Potoku, a po II wojnie świat. na wąskim pasie po pn.-wsch. stronie szosy powstało osiedle domów mieszkalnych zwane Biały Potok (należy do Witowa). Wiosną na Polanie Biały Potok kwitną obfite łany krokusów.
więcej
Błociska
   Błociska; Wielka pochyła polana na pd. od górnej części wsi Małe Ciche , ponad lw. brzegiem Przyporniaka i Filipczańskiego Potoku, a nieco na pn. od Drogi Oswalda Balzera. Na B. stoją pojedyncze domy: u dołu polany i na samej górze. Wzdłuż dolnego brzegu B. ciągną się błotniste młaki i stąd nazwa.
więcej
Bobrowiec
   Bobrowiec lub Hala Bobrowiec; Nazwa Bobrowiec (Bobrovec), w kilku drobnych odmianach, występuje w dokumentach dotyczących Orawy od 1608, najpierw na oznaczenie wspom. hali, a od 1805 także szczytu Bobrowiec i wreszcie leżącej u jego podnóża Bobrowieckiej Doliny i płynącego nią Bobrowieckiego Potoku . Wywodzenie nazwy hali (Bobrowiec, Bobrovec) od bobra (Castor fiber, słow. bobor), jak to...
więcej
Bobrowiecka Polana
   Bobrowiecka Polana lub po prostu Polana ;  Pochyła polana po orogr. prawej (zach.) stronie Bobrowieckiej Doliny Liptowskiej (odnogi Jałowieckiej Doliny), u wsch. podnóża Siwego Wierchu. Na polanie tej stał dawniej szałas pasterzy z lipt. wsi Bobrowiec.
więcej
Bogówka
   Bogówka .  Polana z osiedlem w Zakopanem , u stóp dawnych kamieniołomów na Krokwi, przy ul. Bronisława Czecha, między Rondem a skoczniami narc. na Krokwi. Dawniej osiedle to lub jego część zwało się Capkówki lub Do Capków (od podh. nazwiska Capek). Powyżej Bogówki znajduje się Dolina nad Capkami, wcinająca się w pn. stoki Krokwi.
więcej
Brestowa Polana
   Brestowa Polana lub po prostu Brestowa; Stoi tu leśniczówka zwana Brestowa (Brestová, horáreň Brestová). Stąd ku pn. odchodzi znakowana ścieżka do Błotnej Doliny .
więcej
Brylówka
   Brylówka;
więcej
Brzanówka
   Brzanówka; Przez B. prowadzi skrót szosy (Drogi Oswalda Balzera), który niegdyś stanowił fragment dawnej drogi, biegnącej od tartaku wodnego przy Łysej Polanie do tartaku parowego na Zazadniej i dalej przez Małe Ciche do Poronina . Przed zbudowaniem murowanej leśniczówki na Zazadniej na B. stała drewniana leśniczówka, w której mieszkał leśniczy » Władysław Bieńkowski  (póki się nie przeniósł na Zazadnią),...
więcej
Chochołowska Hala
   Chochołowska Hala;
więcej
Chochołowska Polana
   Chochołowska Polana; Przed II wojną świat. stało tu wielkie schronisko tur., spalone podczas wojny przez Niemców, aby nie mogli z niego korzystać partyzanci . Po wojnie wybudowano tu nowe, wielkie schronisko PTTK. Stojąca na Ch.P. mała drewniana kaplica była zbudowana po II wojnie świat. na potrzeby filmu o Janosiku. Stoją tu też liczne budynki past., ale pasterstwo jest tu zachowane tylko w ograniczonym zakresie. Baca przebywa w...
więcej
Cicha Polana
   Cicha Polana lub Cicha Polana Orawska; Niegdyś na polanie tej stała leśniczówka. Nazwa C.P. pochodzi albo od Cichej Doliny, albo od Cichej Wody.
więcej
Cicha Polana
   Cicha Polana lub Cicha Polana Witowska; Pochodzenie nazwy C.P. nie jest znane (od przymiotnika cicha, zaciszna?).
więcej
Czaplowa Hala
   Czaplowa Hala , także Czaplówka i Ciaplówka;  Dawna hala, która obejmowała Czaplową Dolinę w Tatrach i polanę Czaplówkę w Cichej Dolinie Orawskiej. Od 1615 hala ta była użytkowana wsp. przez mieszkańców wsi orawskich Głodówka i Sucha Góra, ale była własnością Orawskiego Państwa, które w XIX w. wyłączyło większą część tej hali (Czaplową Dolinę) z użytkowania past. i zalesiło, pozostawiając wypas jedynie na...
więcej


[1] [2] [3] [4] [5] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024