E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Domin Karel

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Domin Karel (4 V 1882 Kutná Hora, Czechy - 10 VI 1953 Praga).

Jeden z czołowych botaników czes., od 1916 prof. na uniw. czes. w Pradze, od 1919 badacz flory Tatr , wybitny działacz w dziedzinie ochrony przyrody, czł. ČAVU.

Po 1919 ogłosił liczne prace nauk. i pop.-nauk. oraz artykuły i notatki o tematyce tatrz. z dziedziny botaniki (florystyka, geobotanika itd.) i ochrony przyrody, ale także na in. tematy. Z jego większych tatrz. prac pierwszą była książka Tatranské obrazy (Pr. 1926), o różnorodnej tematyce. W dziele Otakara Štáfla  Vysoké Tatry (Pr. 1928) D. jest autorem rozdziału Tatranská květena, wydanego też osobno.

D. był współredaktorem dużej monografii zbior. o Tatrach: Naše Tatry (Pr. 1931); umieścił w niej swoją obszerną pracę Květena našich Tater, w której omawia też projekt Tatrz. Parku Narodowego . Jest współautorem (z Jánem Futakiem) dzieła Bibliografia k flóre ČSR do r. 1952 (Br.1960).W redagowanym przez siebie czasopiśmie "Věda Přírodní" (1920-45) D. umieścił liczne drobne przyczynki do flory Tatr, ale zarówno tam jak i gdzie indziej ogłosił też większe bot. prace tatrz., np.: Květena horského kotle mezi ždárskou Vidlou a Havranem v Bielských Tatrách (Pr. 1925), Festucetum carpaticae v Bielských Tatrách ("Rozpr. ČAVU" 1925), O vztazích vegetace tatranské k podmínkám stanoviště ("Věda Přírodní" 1926, nr 1-7, też po ang. w 1928), Příspěvek k poznání vegetačních poměrů a květeny Malého Havranu v Bielských Tatrách (Pr. 1929), Zur Soziologie der chionophytischen Pflanzenassoziationen des Tatragebirges (Bern 1930), Poznámky o vegetaci Bielských Tater ("Carpatica " 1940). Wiele wzmianek o florze tatrz. znajduje się w pracach D. o szerszym zasięgu.

Zaraz po I wojnie świat. D. był gorącym bojownikiem o przyłączenie Jaworzyny Spiskiej i Tatr Jaw . do Czechosłowacji i w jego artykułach z tego okresu znajdują się poza zwykłą polemiką również i akcenty antypolskie, jednakże po załatwieniu sporów o granicę państw. w Tatrach (na korzyść Czechosłowacji) D. stał się wielkim zwolennikiem utworzenia wspólnego czechosł.-pol. Tatrzańskiego Parku Nar. i był jednym z najbardziej zasłużonych bojowników o tę ideę, walcząc o jej realizację wsp. z Polakami (podobnie w staraniach o utworzenie Pienińskiego Parku Nar.).

W sprawie tych dwóch parków nar. oraz w bardziej ogólnych sprawach ochrony przyrody opublikował on w latach międzywoj. bardzo liczne artykuły w czasopismach czes. i słow. Ogłosił też Projekt přírodního parku tatranského (Pr. 1926), nie jest to jednak projekt samego D. (jak błędnie piszą niektórzy), lecz - jak słusznie podaje D. - projekt opracowany wsp. przez delegatów pol. i czechosł. i uchwalony na konferencji w Krakowie w 1925.

Z inicjatywy D. powstała Karpacka Unia Geobotaniczna, jednocząca botaników czechosł., pol. i rum. w pracach badawczych nad roślinnością Karpat . W 1933 D. został hon. czł. PTT. W celu uczczenia D. próbowali botanicy czes. wprowadzić do czes. i słow. nazewnictwa Tatr nazwę Dominův důl (słow. Dominov kotol lub Dominova dolina) na miejsce nazwy lud. » Hawrania Dolina .



Literatura:
"Preslia" 1931 (František A. Novák). - "Živa" 1967, nr 5 (Ivan Klášterský). - "SBS" 1, 1986.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024