E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

rośliny piargowe

 
  Kategoria: 
Rośliny 

  opis  
  forum (0)  

rośliny piargowe, lub pionierzy piargowi, albo rośliny pionierskie. Rośliny zarastające piargi i usypiska górskie. Zarastanie takie stanowi rodzaj cyklu i odbywa się następująco:

Piargi, tak wapienne, jak i granitowe, przedstawiają rodzaj pustyni kamienistej i jałowej, z podłożem w ciągłym ruchu. Środkiem takiego usypiska czy stożka piargowego płynie z przerwami, czasem nawet niewidocznie, mniejszy lub większy potok sypiących się kamieni, odłamków skał, gruzu, piasku itp. Woda deszczowa i z topniejącego śniegu wsiąka szybko w głąb luźnej masy gruzu, a wszelka gleba bywa albo unoszona przez wiatr, albo zmywana przez wodę. W takich warunkach bytowania mogą się osiedlać tylko te rośliny, które są zdolne doskonale się do nich przystosowywać, one też rozpoczynają zdobywanie terenu.

Pierwsi "osadnicy" zakorzeniają się od dołu i po bokach stożków czy żlebów piargowych, gdzie nie ma ciągłego i bystrego przepływu gruzu i kamieni. Rośliny osiadające tam odznaczają się długimi, sieciowatymi, głęboko pod ziemię sięgającymi korzeniami, które ciągną wodę, a zarazem zatrzymują część staczających się kamieni. Listeczki najczęściej drobne, wątłe, pocięte na liczne łatki, albo o niewielkiej blaszce, na oko nie zdradzają swej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia. Ci pierwsi pionierzy, to najczęściej mak alpejski (Papaver burseri) na piargach wapiennych (rzadziej na granitowych), a na piargach granitowych trawa wiechlina wiotka (Poa laxa). Na obu zaś rodzajach podłoża - szczawiór alpejski (Oxyria digyna), skalnica nakrapiana (Saxifraga aizoides) i in.

Kiedy już część terenu jest porośnięta, potworzyły się już niewielkie zielone wysepki, zebrało się nieco gleby wśród wątłych darni, utrzymujących zarazem pewną ilość wilgoci, zaczynają się osiedlać na gościnniejszym już obecnie podłożu trochę większe i mające więcej wymagań rośliny, jak tojad (Aconitum), ostróżka tatrzańska (Delphinium oxysepalum) i in. Ich długie, mocne korzenie palowe, wbijane w piarg jak słupy drogowe, przytrzymują toczący się żwir, a silne łodygi nadziemne stawiają opór płynącemu piargowi. Skaleczenia i rany od ostrych odłamków skał zabliźniają się szybko elastyczną tkanką korkową. Inne znów rośliny, jak np. dębik (Dryas), czy karłowate wierzby rozpościerają na powierzchni piarżyska swoje warkoczowate pędy, hamując nimi również ruch piargu i przytrzymując luźne kamienie. Niejednokrotnie takie rośliny bywają zasypywane, zwł. gdy się zbliżają ku środkowi piarżystego potoku, zwykle jednak mogą one wypuszczać z odnawiających pączków wtórny pęd, który przebiwszy zasypującą warstwę rozwija się już ponad nią.

Powoli roślin przybywa, coraz więcej, piarżysko zazielenia się coraz bardziej, osiedlają się różne trawy, różne już nie pionierskie rośliny, mogące dogodnie bytować w grubszej obecnie warstwie gleby, wreszcie pojawia się po trochu kosówka, a na koniec, o ile piarżysko było w niższych położeniach, las. Na tym kończy się rozwojowy cykl pionierski, jeżeli oczywiście nie zajdzie jakaś katastrofa: wielka powódź, oberwanie się skał itp., cofające znów etap zarastania piargu. Cykl taki trwa wiele lat, zależnie od wielkości i pochyłości terenu piargowego, jego wysokości n.p.m., częstości i siły wiatrów przynoszących nasiona, opadów itd.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024