E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Komorowski Mikołaj

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Komorowski Mikołaj (1578 - 2 X 1633 wieś Mikołaj k. Wadowic, poch. w Suchej w kościele Kanoników Regularnych, tamże jego epitafium), syn kasztelana sądeckiego Krzysztofa Komorowskiego, brat » Piotra . Starosta oświęcimski (1598-1616), dziedzic państwa żywieckiego (1608-24), starosta nowotarski (1624-33). Bezpodstawnie tytułował się hrabią na Liptowie i Orawie .

W Nowotarszczyźnie K. ciężko uciskał chłopów, zakładał folwarki, bezprawnie podwyższał chłopom daniny i zmuszał do powiększanej pańszczyzny, stosował gwałty i rozbój. Początkowo chłopi bronili się zanosząc skargi przed sąd referendarski i komisarzy król., ale przychylne dla chłopów wyroki na ogół nie były egzekwowane.

W 1630 i 1631 chłopi zorganizowali zbrojny bunt przeciwko K., ale w bitwie z wojskiem pod Nowym Targiem przegrali. Mimo to, wskutek dalszego silnego oporu chłopów nie mógł K. już przebywać w starostwie nowotarskim. W 1627 miał też zatargi z górnikami pracującymi w kopalniach tatrz.

W literaturze przypisuje się czasem Komorowskiemu dwie zasługi. Po pierwsze, że na Podhalu : "Pierwszym, który wystąpił ostro przeciw poddanym w sprawie palenia i rozkopywania lasów, był starosta Komorowski... ...pierwszy brał lasy w ochronę, zdając sobie sprawę ze zniszczenia, jakie grozi lasom podhalańskim..." (Hołub-Pacewiczowa 1931, s. 239).

Prawda, że wystąpił ostro w tej sprawie, ale dodać trzeba, iż czynił to nie z troski o lasy, lecz z powodu, że chłopi mu "nie płacą z gruntów wyrobionych" (Rafacz 1935, s. 88). Ponadto w 1628 poddani wnieśli skargę na K., że to on wyciął 5830 drzew i że 300 "pustek" powstało za jego rządów (tamże). W dawnych czasach (przed rozbiorami Polski) konieczność powiększania obszarów rolnych na Podhalu kosztem lasu oraz pobierania drewna z lasów podh. i tatrz. na różne potrzeby przez osadników, pasterzy i górników można do pewnego stopnia uzasadniać, ale faktem jest, że odbywało się to w sposób rabunkowy, a wszelkie protesty i zakazy takiej gospodarki, wydawane przez starostów, komisarzy król., czy prywatnych właścicieli dóbr ziemskich nie wypływały z ideowej czy racjonalnej chęci chronienia przyrody, lecz z dążenia do ochrony własnego lub król. majątku, jakim był las.

Druga rzekoma zasługa K., to zbrojne przepędzenie w 1616-18 Węgrów z zajętych przez nich wsi starostwa nowotarskiego (Leśnica, Bukowina , Białka , Brzegi ), a do tych wsi przynależna była spora część Tatr z Morskim Okiem .

Otóż w owym czasie starosta nowotarski rzeczywiście zbrojnie usunął okupantów węg. z owych wsi, utrwalając ich przynależność (wraz z Morskim Okiem) do Polski, co zresztą było podstawowym obowiązkiem starosty (obrona granic) i zarazem jego osobistym interesem, bo z każdej posiadanej wsi ciągnął dochody. W tym wypadku jednak najważniejsze jest to, że z pol. terytorium wyparł najeźdźców nie Komorowski, którego wtedy na Podhalu jeszcze nie było, lecz jego poprzednik, wielkorządca krakowski » Stanisław Witowski , zarządzający wówczas starostwem nowotarskim.



Literatura:
 Edmund Długopolski: Rządy Mikołaja Komorowskiego na Podhalu. "Pam. TT" 32, 1911. - Józef Rafacz: Dzieje i ustrój Podhala nowotarskiego... Wa. 1935. - "PSB" 13, 1967-68 (Adam Przyboś).



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025