E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Futák Ján

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Futák Ján (13 I 1914 Turová k. Zwolenia - 7 VII 1980 Bratysława, poch. we wsi Turová).

Słow. botanik, jeden z najlepszych znawców flory Słowacji i czołowych działaczy ochrony przyrody, doc. uniw. w Bratysławie (1947), zarazem duchowny katolicki. Studiował nauki przyr. i teologię w Strasburgu (1932-37).

Od 1940 pracował w Bratysławie w instytucjach bot. i ochrony przyrody. W 1955-75 był pracownikiem Inst. Bot. SAV (kierował jego Zakładem Systematyki Roślin), a od 1975 Inst. Eksperymentalnej Biologii i Ekologii SAV; wykładał też na uniwersytecie. Autor wielu prac z dziedziny florystyki, systematyki, fitosocjologii oraz ochrony przyrody z obszaru Słowacji, także z Tatr . Swe pierwsze prace bot. napisał przed maturą i dwie z nich dotyczą Tatr: Príspevok k poznaniu kveteny Liptovských h_l ("Čas. Muz. Slov. Spol." 1932) i Príspevok k poznaniu kvetny Slovenska ("Věda Přír." 1932). O florze tatrz. ogłaszał też prace pop.-nauk., jak Tatranské rastlinstvo ("Príroda" 1946), Rastlinstvo Tatranského národného parku (w książce zbior. Príroda Tatranského národného parku, Ma. 1956).

Tatry są również szeroko uwzględnione w jego pracach nauk., które dotyczą większych obszarów Słowacji, a specjalnie roślinności Tatr jest poświęcony cały tom 17 (1975) "Sborníka Prác o TNP", zredagowany przez F.; oprócz prac in. botaników zawiera kilka prac F.: Dejiny botanického výskumu Tatier, Vývoj tatranského rastlinstva, Endemické rastliny v Tatranskom národnom parku oraz Fytogeografické členenie Tatranského národného parku a jeho vztahy k iným pohoriam.

Ponadto F. jest współautorem (z Karelem Dominem ), a w rzeczywistości właściwie autorem dzieła Bibliografia k flóre ČSR do r. 1952 (Br. 1960), obejmującego całe Tatry. Był inicjatorem, red. i współautorem wielkiego dzieła Flóra Slovenska (Br. 1966-82, t. 1-3). Uczestniczył jako autor i red. działu w różnych słow. dziełach zbior. i encyklopedycznych, np. Encyklopédia Slovenska.

Zajmował się organizacją badań nauk. w Tatrach i na ten temat ogłosił m.in.: Sjazd Čs. botanickej spoločnosti v Tatrách ("Biológia" 1956) oraz Sprawa współpracy naukowej botaników czechosłowackich i polskich w Tatrach ("Kosmos" 1956), i współpracę taką w praktyce rozwijał przez wiele lat z kolejnymi pokoleniami botaników i in. naukowców polskich.

Równocześnie od 1946 był F. jednym z najaktywniejszych działaczy słow. w dziedzinie ochrony przyrody i to na zasadach nowoczesnych, był współtwórcą ustawy słow. z 1955 o ochronie przyrody, współdziałał w utworzeniu parków nar. na pograniczu pol.-słow.

Szczególnie bliskie były mu Tatry, był współtwórcą słow. TANAPu , przewodniczącym jego rady, potem jej wiceprzewodniczącym, uczestnicząc aktywnie w corocznych wspólnych posiedzeniach rad TANAPu i TPNu . W związku z ochroną przyrody zwł. Tatr ogłosił m.in.: Z programu ochrany přírody na Slovensku ("Ochr. Přír." 1946), O Tatranskom národnom parku ("Príroda" 1946), Čo chce ochrana prírody ("Pamiatky a Múzeá" 1953).

Przez szereg lat był prezesem Słow. Tow. Bot. (1959-68), a następnie został czł. hon. tegoż towarzystwa (1974) oraz Czechosł. Tow. Bot. Jako człowiek odznaczał się wyjątkową dobrocią, szlachetnym i prawym charakterem, był ceniony, szanowany i kochany przez liczne grono swych uczniów i współpracowników. Z wielu pol. botanikami łączyły go serdeczne więzy prawdziwej przyjaźni.



Literatura:
"ES" 2, 1978. - "Chrońmy Przyr. Ojcz." 1981, nr 2 (Halina Piękoś-Mirkowa). - "SBS" 2, 1987.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024