|
Niedźwiedź brunatny |
Podczas górskich wędrówek możemy spotkać na swej drodze niedźwiedzia. Pamiętać trzeba, że niedźwiedź nie jest jednak "misiem" znanym z Kubusia Puchatka, a bardzo groźnym drapieżnikiem.
Na terenie TPN mieszka kilkanaście niedźwiedzi - napotkać je można głównie w rejonach: Morskiego Oka, Doliny Roztoki, Polany Kondratowej, a także Doliny Strążyskiej i Tatrach Zachodnich - w tym również na trasach rowerowych. Niedźwiedzie (nawet te szukające pożywienia po turystach) zazwyczaj unikają człowieka, ale do spotkania może dojść. Aby spotkanie takie było bezpieczne i pozostało miłym wspomnieniem z górskiej wycieczki, a nie koszmarem nocnym lub tym bardziej nie zakończyło się uszczerbkiem na zdrowiu należy zachować kilka podstawowych zasad:
|
Tablica informacyjna przy Murowańcu
(fot. G. Japoł)
|
|
-
żeby nie spotkać niedźwiedzia:
-
przed wyjściem w góry sprawdzić czy ze względu na niedźwiedzie zamknięte są jakieś szlaki oraz unikać przebywania w rejonie występowania niedźwiedzi po zmroku.
-
nie chodź po zmroku sam, niedźwiedzie unikają grup ludzi - rozmawiajcie głośno.
-
jeśli usłyszysz charakterystyczne "mruczenie" z lasu - staraj się, aby niedźwiedź cię nie zauważył.
-
jedzenie (szczególnie konserwy itd.) powinno być szczelnie zapakowane, aby ich zapach nie skusił niedźwiedzia.
|
-
gdy spotkasz niedźwiedzia:
-
jeśli spotkamy niedźwiedzia należy oddalić się w sposób cichy i spokojny - NIE NALEŻY UCIEKAĆ, ABY NIEDŹWIEDŹ NIE POTRAKTOWAŁ CIĘ JAK ZDOBYCZ! Nie należy także wchodzić na drzewo - niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
-
szczególnie ostrożnie powinniśmy się wycofać jeśli natrafimy na młode niedźwiadki - matka w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
-
nie wolno karmić niedźwiedzi, ani zostawiać resztek jedzenia, opakowań, które mogą je zainteresować - niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
-
nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia np. w celu wykonania zdjęcia czy sfilmowania go. Może gwałtownie zareagować na błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką.
-
jeśli staniesz z niedźwiedziem oko w oko delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby w razie czego móc go zrzucić - może zainteresuje się nim. NIE RÓB GWAŁTOWNYCH RUCHÓW, kontroluj jego zachowanie (nie patrz mu w oczy).
-
jeśli niedźwiedź obserwuje cię i ma uszy położone do tyłu NAWET NIE RUSZAJ SIĘ! później powoli wycofuj się. Jeżeli jesteś z dziećmi, bacznie zwracaj uwagę na ich zachowanie.
-
jeśli jednak niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz - w większości przypadków niedźwiedź zostawi Cię w spokoju - w najgorszym razie powinien najwyżej podrapać.
|
Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) – drapieżny ssak z rodziny niedźwiedziowatych. Dochodzi do 2 m długości, 1,25 m wysokości i do 400 kg wagi. Sierść gęsta, barwy rudej, brunatnej, czarnej lub srebrzystej. Zamieszkiwał pierwotnie całą Europę, obecnie w południowo-zachodniej Europie wytępiony. Występuje w niedostępnych lasach górskich, w Eurazji i Ameryce Północnej, aż do północnego Meksyku. Żywi się nasionami, owocami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, chętnie zjada miód; z braku produktów naturalnych może wyrządzać znaczne szkody wśród bydła i zwierzyny leśnej. Na człowieka napada tylko drażniony lub zachęcony, np. przez karmienie. Na zimę przygotowuje sobie legowisko zwane gawrą i zapada w sen zimowy, z którego często budzi się od czasu do czasu. Żyje samotnie, tylko w okresie godowym z samicą. W zimie samica rodzi zwykle 2—3 młodych, którymi opiekuje się aż do następnego miotu. Samica z młodymi bywa szczególnie niebezpieczna. |
|