E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Tatry» Aktywny wypoczynek» Narciarstwo

Propozycje dla narciarzy

 
Z albumu M. Karłowicza (fot. arch. Muzeum Tatrzańskiego)

Poniżej proponujemy kilka tras dla narciarzy zarówno początkujących, ale i dla dobrych techników.

Pólka ćwiczebne

Na terenie Zakopanego, zarówno w jego centralnych dzielnicach, jak i na obrzeżach, znajduje się wiele pólek narciarskich, nazywanych żargonowo "oślimi łączkami". Zwykle są one wyposażone w wyciągi orczykowe, najczęściej jednoosobowe, przy niektórych działają instruktorzy narciarstwa. Część jest sztucznie zaśnieżana, trasy utrzymywane są ratrakami, a stok oświetlony elektrycznie. Najpopularniejsze są następujące (podajemy w kolejności alfabetycznej):

 • Antałówka - od ul. Broniewskiego. Parkowanie przy ul. Broniewskiego.
 • Gąsienicowy Wierch, od Drogi na Wierch. Parkowanie przy Drodze na Wierch.
 • Gubałówka, stok południowy i północny (zespół wyciągów). Parking przy dolnej stacji kolejki linowej na Gubałówkę.
 • Jaszczurówka, od ul. O. Balzera. Parking przy ul. O. Balzera.
 • Kotelnica, poniżej stacji przekaźnikowej TV na Gubałówce - zespół wyciągów orczykowych. Parking przy dolnej stacji kolejki linowej na Gubałówkę.
 • Koziniec, od Drogi na Antałówkę (zespół wyciągów orczykowych). Parkowanie przy Drodze na Antałówkę.
 • Lipki, od ul. ks. Stolarczyka. Parking przy ul. ks. Stolarczyka.
 • Olimp, od ul. Piłsudskiego. Parkowanie przy ul. Piłsudskiego.
 • Pod Nosalem, od ul. O. Balzera (zespół 4 wyciągów orczykowych, jeden wyciąg krzesełkowy). Dwa parkingi w obrębie ośrodka narciarskiego, restauracja, wypożyczalnia nart.
 • Pod Krokwią - koło Wielkiej Skoczni. parking przy ul. Piłsudskiego.
 • Polana Szymoszkowa - koło Hotelu Mercure "Kasprowy", Parking przy drodze i przy hotelu.
 • Szymoński Wierch - Antałówka nad koleją. Parking przy dworcu kolejowym lub przy ul. Smrekowej.
 • Polana Kuźnicka, od Al. Przewodników Tatrzańskich. Parking przy ul. Br. Czecha, koło Ronda.
 • Wierszyki, od ul. Małe Żywczańskie. Parkowanie przy ul. Małe Żywczańskie.
 • Zgorzelisko, od drogi do Morskiego Oka. Parking koło ośrodka wypoczynkowego.

Zwykle mniej oblężone wyciągi znajdują się w miejscowościach w pobliżu Zakopanego: w Poroninie (dwuosobowy wyciąg orczykowy na Galicową Grapę), w Bukowinie Tatrzańskiej (przeszło dwadzieścia wyciągów, część sztucznie zaśnieżana), w Białce Tatrzańskiej (kilkanaście wyciągów, większość sztucznie zaśnieżana), w Małym Cichem, w Murzasichlu. Dwa dobrze utrzymane ośrodki narciarskie znajdują się także w Nowym Targu - na Długiej Polanie i na Zadziale. W obu funkcjonuje sztuczne zaśnieżanie, a trasy są przygotowywane ratrakami.

Trasy zjazdowe

Wykaz większych tras zjazdowych:

Kotelnica

Dojście od górnej stacji kolejki na Gubałówkę na wschód. Wyciąg orczykowy dwuosobowy, 740 m długości, różnica wysokości 140 m. Trasa dość łatwa, zwykle zatłoczona. Czas oczekiwania w sezonie - ok. pół godziny. W górnej części szeroka łąka, w dolnej - przecinka w lesie o szerokości 30 metrów. Dolna stacja wyciągu na niewielkiej polanie. Tu muldy, na podjeździe do wyciągu niekiedy śnieg wydarty do trawy.Polana Szymoszkowa

Na Polanie Szymoszkowej są dwa wyciągi - duży i mały (dla początkujących). Duży wyciąg jest jednym z najnowocześniejszych wyciągów krzesełkowych na Podhalu. W ciągu godziny sześcioosobowymi krzesełkami może wywieźć na szczyt 3000 osób. Trasa ma długość około 1300 m, przy różnicy wysokości 261 m. Górny odcinek trasy zjazdowej jest dość stromy, a dolna połowa łagodnie opada szerokim stokiem. Oświetlenie stoku oraz sztuczne śnieżenie zapewniają bardzo dobre warunki jazdy. Przy wyciągu znajduje się restauracja, szkółka narciarska oraz parking.

Nosal - stok slalomowy

Dojazd ul. O. Balzera. Długość 600 m, różnica wysokości 220 m. Trasa dość trudna. Sprzed górnej stacji wyciągu dwukrotny skręt w lewo i pod linami nośnymi wyjazd na szeroką, sztuczną przecinkę o szerokości 40-50 metrów. Jedyną trudność stanowią nierówności na stoku, powiększane przez muldy, tworzące się łatwo zwłaszcza po rozgrywanych tu zawodach, ale w miarę szybko niwelowane ratrakami. Stok sztucznie oświetlany, od listopada do kwietnia sztucznie zaśnieżany. W dolnym odcinku tłok, w związku z usytuowaniem tu długiego wyciągu orczykowego.

Nosal - nartostrada

Około 1500 m, 150 m różnicy wzniesień, prowadzi sprzed górnej stacji wyciągu na Nosalu do Kuźnic. Zjazd z wyciągu na południowy-wschód, łagodnie na Nosalową Przełęcz, skąd ostro w prawo w dół do Kuźnic, razem z nartostradą z Hali Gąsienicowej.

Kasprowy Wierch - Hala Gąsienicowa - Kuźnice

Długość trasy ok. 9700 m (w tym na nartostradzie 8,5 km). Różnica poziomów 940 m (Kocioł Gąsienicowy 350 m, nartostrada 590 m). Trasa dość trudna, ale przy sprzyjających warunkach śniegowych nadaje się nawet dla niezbyt wprawnych narciarzy.

Kocioł Gąsienicowy. Sprzed górnej stacji kolejki linowej na Kasprowym Wierchu w lewo skos, krawędzią kotła w kierunku Beskidu (uwaga na wystające kamienie). W kotle łagodny zjazd - kręcimy mniej więcej równolegle do linii wyciągu krzesełkowego. W dolnej części kotła zwężenie i uskok, a następnie na niewielką polankę i przez zwężoną szyjkę do dolnej stacji wyciągu.

Nartostrada. Nie dojeżdżając do dolnej stacji wyciągu skręcamy w lewo w stronę stoku Uhrocia Kasprowego, gdzie trawersem na Halę Gąsienicową. Ponad schroniskiem "Murowaniec" do schroniska Polskiego Związku Alpinizmu "Betlejemka", skąd podejście na Karczmisko trasą turystyczną. Tu nartostrada odchodzi w prawo, na wschód - najpierw przez las, potem odsłoniętym grzbietem. Ostry zakręt ("agrafka" - 180 stopni), znów w las, kilka zakrętów i ponad Doliną Olczyską (uwaga - niebezpieczeństwo lawin) na Nosalową Przełęcz i w lewo do Kuźnic. Nartostrada Gąsienicowa jest często zamykana z powodu braku śniegu lub przeciwnie - wielkiego zagrożenia lawinowego.

Kasprowy Wierch - Dolina Goryczkowa - Kuźnice

Długość przeszło 5 km (w tym 3500 m nartostrada), różnica poziomów 960 m (650 m kocioł, 310 m nartostrada). Trasa trudniejsza w kotle, a łatwiejsza na nartostradzie od Gąsienicowej. Początek trasy w partii podszczytowej Kasprowego Wierchu, osiągniętego kolejką linową kabinową, lub wyciągiem krzesełkowym z Doliny Goryczkowej. Ponieważ na wyjazd kolejką kabinową zwykle trzeba długo czekać - można podejść do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego - z Kuźnic najpierw zielonym szlakiem, potem bez znaków wygodną drogą do Doliny Goryczkowej 40 minut.

Kocioł Goryczkowy. Od górnej stacji kolejki linowej na Kasprowym Wierchu zjazd powyżej Suchej Przełęczy, skąd w prawo trawersem nad Doliną Cichą. Wąski i niezbyt bezpieczny (kamienie, lód) zjazd do Przełęczy nad Zakosy, z której do Kotła. Skręt w prawo (uwaga na narciarzy, zjeżdżających sprzed górnej stacji wyciągu krzesełkowego) i swobodny zjazd do zwężenia, zwanego Szyjką. Przeciwstok stanowią zbocza Pośredniego Goryczkowego Wierchy, skąd niekiedy spadają lawiny. Zwężeniem Szyjki na wybrzuszenie Buli (tu niekiedy oblodzenie), skąd odjazd w prawo skos i leśną przecinką na polanę, gdzie usytuowana jest dolna stacja wyciągu. Wyciąg krzesełkowy dwuosobowy, podjazd ok. 20 min. Sprzed górnej stacji łagodny wjazd do kotła szerokim trawersem, po czym ostry skręt w prawo - niekiedy lód i odsłonięte kamienie.

Nartostrada. Z Kotła Szyjką na Bulę, skąd w lewo skos na Niżnią Goryczkową Rówień. Na szerokiej polanie szałas z herbaciarnią, obok wjazd na wygodną nartostradę. Przez las prosto do tzw. Kolana (wiosną niekiedy brak śniegu), gdzie dwa zakręty - w lewo i w prawo, po czym do Kuźnic.


źródło:
Archiwum Muzeum Tatrzańskiego


serwis dla narciarzy i snowboardzistówJeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024