E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Schroniska
Schronisko na Polanie Chochołowskiej (1150m n.p.m.)
 dodano: 8 Października 2010
Schronisko na Polanie Chochołowskiej

34- 500 Zakopane skr. pocz. 195
tel.: tel. 0/18 207 05 10

133 miejsca, w pok. 2, 3, 4, 6, 8 i 14os.Do Doliny Chochołowskiej z Zakopanego najwygodniej dojechać busem [ok. 3,5 zł/osobę]
Pieszy szlak rozpoczyna się na Siwej Polanie skąd po pokonaniu 7,5 km dochodzimy do schroniska na Polanie Chochołowskiej. . Istnieje możliwość pokonania części trasy (do Huciskiej Polany) kolejką ze stylizowanym na lokomotywę traktorem (4 zł/osobę) lub całości trasy pokonać bryczką albo rowerem, wypożyczenie roweru 9 zł.

Ta najdłuższa dolina w Tatrach Polskich ma powierzchnię 35,6 km2 i rozciąga się wzdłuż potoku Chochołowskiego na długości około 10 km. Jej górną granicę wyznacza od południa główna grań od Wołowca (2064 m n.p.m.) do Starobociańskiego Wierchu (2176 m n.p.m.) i Raczkowej Przełęczy (1959 m n.p.m.) a od wschodu grzbiety Kominiarskiego Wierch (1829 m n.p.m.) i masyw Ornaku. W jej górnym piętrze południowym, dolina rozdziela się na trzy: Wyżnią Dolinę Chochołowską, Dolinę Jarząbczą i Dolinę Starej Roboty. Wylotem północnym doliny jest słynna Siwa Polana. Dolinę zdobią charakterystyczne dolomity i wapienie dolomitowe.Szlaki wypadowe ze schroniska na Polanie Chochołowskiej:

Na Grześ ( 1653 n.p.m) – szlak żółty ok. 1.35h z Grzesia dalej niebieskim w 1h na Rakoń (1879 m.n.p.m) i dalej w 40 min dochodzimy do Wołowca ( 2064 m.n.p.m), idąc dalej czerwonym szlakiem w 1.50h dojdziemy przez Łopatę ( 1958 m.n.p.m) do Jarząbczego Wierchu ( 2137 m.n.p.m), stamtąd w 30 min dojdziemy do Kończystego Wierchu ( 2003 m.n.p.m). Stąd możemy wracać do schroniska szlakiem zielonym, zmieniającym się na Trzydniowiańskim Wierchu na szlak czerwony.
Zejście najkrótszą drogą zajmie ok. 2.20h.

Na Wołowiec (2064 m.n.p.m),- szlak zielony ok. 2.40h na Wołowiec. Stamtąd możemy przejść dalej czerwonym szlakiem w 1.50h i dojść przez Łopatę ( 1958 m.n.p.m) do Jarząbczego Wierchu ( 2137 m.n.p.m), stamtąd w 30 min dalej do Kończystego Wierchu ( 2003 m.n.p.m).a jeśli starczy czasu możemy dalej w 1.10h dojść do Starobociańskiego Wierchu (2175 m.n.p.m) i stamtąd Doliną Starobociańską szlakiem czarnym do Doliny Chochołowskiej (powyżej Bramy Chochołowskiej) oddalonej od schroniska ok. 40 min.

Na Starobociański Wierch (2175 m.n.p.m) i Błyszcz ( 2159 m.n.p.m) – czerwony szlak (do kapliczki w Jarząbczych Szałasiskach prowadzący jednocześnie ze SZLAKIEM PAPIESKIM). W ok 2.20h dochodzimy do Trzydniowiańskiego Wierchu ( 1758 m.n.p.m) następnie szlakiem zielonym w 40 min będziemy na Kończystym Wierchu ( 1975 m.n.p.m) i dalej w 50 min jesteśmy na Starobociańskim Wierchu, dalej ok. 50 min zajmie dojście do najwyższego w polskich Tatrach Zachodnich Błyszcza (2159 m.n.p.m). Jeśli starczy czasu można w ok. 20 min dojść do Bystrej szczytu znajdującego się już w Tatrach Słowackich, jednak warto zobaczyć, bo jest to Królowa Tatr Zachodnich o wysokości 2248 m.n.p.m. Powrót Doliną Starobociańską, szlakiem do Doliny Chochołowskiej zajmie ok. 2.40h.

Ze wszystkich wymienionych szlaków, prowadzących grzbietem Tatr Zachodnich od Grzesia aż po Błyszcz, rozciągają się niesamowite widoki na słowacką i polską część Tatr Zachodnich z licznymi jeziorkami i malowniczymi dolinkami, raj nie tylko dla fotografów.
«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    4397

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2023