E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Schroniska
Schronisko na Hali Ornak na tzw. Małej Polance (1100 m n.p.m.)
 dodano: 8 Października 2010
Schronisko na Hali Ornak

34- 500 Zakopane skr. pocz. 191
tel.: 0/18 207 05 20



85 miejsc w pok. 2, 4, 8 i 14os.

Do schroniska dojść można pieszo (1,30 godz. z Kir), lub dojechać góralską dorożką (w zimie saniami) do Hali Pisanej, skąd  pieszo 30 min.
Dnem doliny płynie Kościeliski Potok. Najwyższym szczytem w pobliżu Doliny Kościeliskiej znajduje się Błyszcz (2159 m n.p.m.). Z doliny jest widoczna, choć nie leży bezpośrednio nad nią, Bystra (2248 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka bardzo popularnych jaskiń, między innymi Jaskinia Mroźna, Smocza Jama i Jaskinia Mylna.

Schronisko Na Hali Ornak jest świetnym punktem wypadowym w całe Tatry Zachodnie, a zwłaszcza na grań Czerwonych Wierchów, Grań Ornaku, Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch i Wołowiec (dla turystów z dobrą kondycją fizyczną),Dolinę Chochołowską oraz do jaskiń Doliny Kościeliskiej: Mylnej, Mroźnej, Raptawickiej. Można również wybrać się na niedługi spacer do pobliskiego Smreczyńskiego Stawu lub do Wąwozu Kraków.



Szlaki wypadowe ze schroniska na Hali Ornak



Szlaki Letnie



1. Na Halę Stoły - czas wejścia i powrotu łącznie 2.50 h, jest to pierwszy znakowany szlak turystyczny w Tatrach Zachodnich, który wyznaczył Mieczysław Karłowicz w 1892r. Ciekawy w związku z pięknymi widokami, zwłaszcza na stoki Czerwonych Wierchów. Początek tego szlaku znajduje się u wejścia w Bramę Kraszewskiego. Tutaj znaki niebieskie skręcają w prawo. Najpierw szlak prowadzi łagodnie lasem, potem przekraczamy potok, a szlak pnie się po zboczu, łagodnie

a pod koniec stromo. Dochodzimy nim do Polany na Stołach (1340 m). Stoją tu trzy ciekawe szałasy pasterskie - których dachy są obciążone kamieniami dla ochrony przed zerwaniem przez bardzo silne podmuchy wiatru Halnego. Stąd wychodzimy na tzw. Wyżnie Stoły (Suchy Wierch), skąd rozpościera się przepiękny widok na Czerwone Wierchy, masyw Kamienistej i gniazdo reglowego Hrubego Regla. Stąd rozpoczynał się kiedyś szlak na Kominiarski Wierch (poprowadzony przez Karłowicza), który jest obecnie zamknięty.



2. Na Przełęcz Iwaniacką ( 1459 m.n.p.m) – żółty szlak 1h, wędrówkę rozpoczynamy od schroniska Ornak , idziemy przez tzw. Małą Polankę – mamy piękne widoki na Bystrą, Błyszcz i Kamienistą. Dalej wędrujemy przez las zwany Skoruśniakiem. Wychodzimy szlakiem w stronę żlebu Banie. W Baniach działała jedna z najstarszych w Tatrach Polskich, wielka kopalnia "Czarne Okno". Niektóre z kopalń, jak przypuszcza znawca Tatr - pan Józef Nyka, pochodzą sprzed 1500 r. Stąd zaczynają się zakosy, którymi wychodzimy na Przełęcz Iwanicką. Szlak ten jest także dostępny zimą na nartach ski-alpinistycznych. Jest to najłatwiejsze połączenie Dolin: Kościeliskiej i Chochołowskiej.



3. Do Smreczyńskiego Stawu – czarny szlak od schroniska ok. 30 min. Szlak pnie się dosyć łagodnie wśród moren dawnych lodowców z Tomanowej i Pysznej. Dochodzimy nim do stawu. Staw Smreczyński ma zaledwie 0,75 ha powierzchni, jego woda ma kolor brunatny i ok. 1 - 1,5 metra głębokości. Stara góralska legenda, jeszcze z ok. 1845 r., mówi, że pewien gazda góralski chciał zamienić staw w łąkę. Kiedy się jednak wziął do pracy, z dna jeziora doszedł go głos, że jeśli to zrobi, to woda zatopi wszystko aż do morza. I Staw Smreczyński dzieki temu głosowi nadal cieszy oko tatrzańskiego turysty....



4. Wąwóz Kraków - wycieczka w to miejsce jest krótka, ale przepiękna pod względem krajobrazowym. Wąwóz Kraków rozpoczyna się powyżej Polany Pisanej. Idziemy tu za znakami żółtymi w lewo. Ładny widok na Ratusz i Saturn. Jeśli chodzi o historię tego miejsca to wiadomo,

że rejon Wąwozu Kraków od dawna był penetrowany przez poszukiwaczy skarbów, a potem przez górników. Wąwóz robi duże wrażenie, wokół wysokie nawet na kilkadziesiąt metrów skały, a ścieżka ma zaledwie 5 - 7 m szerokości. Przy okazji można zwiedzić krótką, ale urokliwą jaskinię - Smoczą Jamę. Stamtąd szlak jest jednokierunkowy na Halę Pisaną. Całe przejście zajmuje ok. 45 minut.



5. Błyszcz ( 2159 m.n.p.m) – żółty szlak 1h, wędrówkę rozpoczynamy od schroniska Ornak i w 1h jesteśmy na Przełęczy Iwanickiej, stamtąd wchodzimy w szlak zielony i w ok. 2h przez Ornak (1854m.n.p.m) dochodzimy nim do Siwej Przełęczy, skąd kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym w lewo dalej ok. 30 min zajmie dojście do najwyższego w polskich Tatrach Zachodnich Błyszcza (2159 m.n.p.m). Jeśli starczy czasu można w ok. 20 min dojść do Bystrej szczytu znajdującego się już w Tatrach Słowackich, jednak warto bo jest to najwyższy szczyt Tatr Zachodnich o wysokości 2248 m.n.p.m. Wracamy tym samym szlakiem do schroniska na Ornaku, powrót zajmie ok. 2.30h.



6. Starorobociański Wierch (2175 m.n.p.m) –żółty szlak 1h. Wędrówkę rozpoczynamy od schroniska Ornak i w 1h jesteśmy na Przełęczy Iwanickiej, stamtąd wchodzimy w szlak zielony i przez Ornak (1854m.n.p.m) w ok. 2h dochodzimy do Siwej Przełęczy, skąd kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym. W prawo dalej ok. 30 min zajmie dojście do Starorobociańskiego Wierchu. Wracamy tym samym szlakiem do schroniska na Ornaku. Powrót zajmie ok. 2.30h. Możemy też na Siwej Przełęczy skręcić w czarny szlak wiodący przez Starorobociańską Dolinę, schodząc tym samym do Doliny Chochołowskiej, zejście tym szlakiem zajmie ok. 2.50 h.



Jeśli starczy czasu to (trasa dla wytrwałych) ze Starorobociańskiego Wierchu w 1.20h można dojść do Jarząbczego Wierchu ( 2175 m.n.p.m) i dalej w 1.45h nawet do Wołowca (2064 m.n.p.m) jest to jednak trasa dla dobrze przygotowanych turystów, długa i męcząca. Powrót do schroniska w Dolinie Chochołowskiej zajmuje szlakiem żółtym, potem zielonym ok. 2.15h.





Szlaki zimowe





W Dolinie Kościeliskiej znajdziemy szlaki przeznaczone do uprawiania zimowej turystyki narciarskiej, udostępnione przez Tatrzański Park Narodowy. Do uprawiania tej formy turystyki, coraz bardziej powszechnej w Polsce, potrzebny jest odpowiedni sprzęt: narty i wiązania do skialpinizmu oraz odpowiednia znajomość gór. Nigdy nie ruszamy na te trasy samotnie! oraz przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.





1. Na Iwaniacką i Siwą Przełęcz - wędrówkę zaczynamy przy schronisku Ornak i kierujemy się za znakami letnimi na Iwaniacką Przełęcz. Ostatni odcinek podejścia dosyć stromy i monotonny.

Z Iwaniackiej kierujemy się zakosami na stromy stok Ornaku. Po ok. 45 min. Podejścia osiągamy grań i nią raz w górę, raz w dół, pokonujemy Siwe Skałki (tu trzeba ściągnąć narty) i wchodzimy na Siwą Przełęcz. Trasa dostępna tylko w czasie dobrych warunków śniegowych. Przy dużych opadach niebezpieczeństwo zejścia lawin!



2. Na nartach na Czerwone Wierchy z Kir - jedno z najpiękniejszych przejść narciarskich w Tatrach z przepiękną panoramą z grani na Tatry Wysokie, Bielskie i Zachodnie. Z Kir ruszamy na nartach dnem doliny, dochodząc Kościeliską do miejsca, gdzie w lewo skręca szlak na Miętusią. Za nim skręcamy i wchodzimy na szlak prowadzący na Czerwone Wierchy przez Adamicę, Piec i Twardy Upłaz. Od Pieca tyczki kierunkowe (uwaga! we mgle nie ruszać na tę trasę - możliwość zabłądzenia i podcięcia lawiny!) wyznaczają dalszą drogę. Idziemy do Chudej Przełączki, stąd dosyć stromo na Ciemniak (2096 m) - około 2 - 3 godziny podejścia z Kir. Dalej poruszamy się granią, wchodząc kolejno na: Krzesanicę (2113 m) i Małołączniak (2096 m). Stąd piękny i eksponowany zjazd na Małołącką Przełęcz i krótkie podejście na Kopę Kondracką (2004 m). Stąd czeka nas przepiękny zjazd narciarski na Przełęcz pod Kopą i dalej Długim Żlebem na Kondratową (możliwość odpoczynku

w schronisku) i do Kuźnic o długości 4 km. Cała trasa w zależności od kondycji od 6- 8 godzin. Trasa dostępna tylko w czasie dobrych warunków śniegowych. Przy dużych opadach, mgle i silnym wietrze może być nie do przejścia. Najlepsza do przejścia na wiosnę, przy śniegach firnowych. Na grani prawie zawsze silny wiatr - konieczna ciepła odzież: kurtka itd.



3. Ścieżka nad Reglami - TPN udostępnił także do turystyki narciarskiej fragmenty ścieżki nad Reglami:


  • czarny szlak ok. 2.50h, wychodzący z Cudakowej Polany w prawo w stronę Doliny Chochołowskiej, przez Przysłop Kominiarski i dalej ze zjazdem na Polanę Jamy.
  • czarny szlak ok. 2.10h wychodzący z Cudakowej Polany w lewo do Doliny Małej Łąki przez Przysłop Miętusi - bardzo ładne widoki na Czerwone Wierchy.





•  Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 elat      10:07 Pn, 11 Paz 2010
Mała errata - szlak na Tomanową Przełęcz jest zamknięty, szkoda :-(

         •  Re: Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 waclawhetman      15:01 Pn, 11 Paz 2010
elat, chyba pospiesznie przeczytałaś, bo cały artykuł zasługuje na wielką erratę. Upraszcza topografię okolicy, zmienia kolory szlaków, nadaje nowe wysokości. Naliczyłem ponad 6 szczegółów błędnie opisanych. Całe szczęście, mamy jeszcze przewodniki i mapy. Kto chce, może się sprawdzić. Pozdrawiam.

                 •  Re: Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 elat      16:39 Pn, 11 Paz 2010
Ta mała errata (uwzględniona przez autora) powstała w pracy podczas przerwy na kawę ;-)
Po obiedzie ciąg dalszy (aby się sprawdzić):
...Schronisko Ornak na Małej Polance Ornaczańskiej...
...Hala Stoły - 1320 m npm...
... od Siwej Przełęczy dalej prowadzi szlak zielony do Gaborowej Przełęczy (20 min.)...
...Jarząbczy Wierch - 2137 m npm...
...z Wołowca do Chochołowskiej - szlak niebieski i żółty lub niebieski i zielony albo czerwony, zielony i czerwony...
...Krzesanica - 2122 m npm...
A co z wejściem na Błyszcz i Bystrą? (Nyka 2007 - tylko do strony słowackiej?)
Pozdrawiam. Ela.:-)

                         •  Re: Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 waclawhetman      18:28 Pn, 11 Paz 2010
Po przeczytaniu myślę, że artykuł o schr. na Hali Ornak pisany był przez osobę, która większą uwagę przyłożyła do stylu niż merytorycznej poprawności tekstu. Poza wymienionymi przez Elę brakami, widzę kilka następnych.
- Staw Smreczyński tak wypłycony? Głębokość do 5 m. Chyba, że chodzi o średnią głębokość?
-Las /zbocze/ Skoruśniak to chyba nie przy Stołach a w obrębie Dol. Miętusiej, Albo na zboczu Ornaka na zachód od W. P. Ornaczańskiej. Jest to dość często powtarzalna w T. nazwa lasu/zbocza, ale chyba nie wszystkich?
-ten potoczek w drodze na Stoły to chyba coś okresowego, trzeba mieć szczęście. Akurat ze Stołów najlepiej widoczny jest pominięty Kominiarski, bo najbliżej!
-szlak żółty przez Smoczą Jamę jest na całej długości jednokierunkowy a nie dopiero od jaskini.
-niejasno opisane jest wejście na Bystrą, akurat nie ma turystycznego szlaku od Błyszcza, co sugeruje autor/ka. Błyszcz jest składową Bystrej, jej północnym mocno ściętym ramieniem /są trzy ramiona Bystrej/ a zatem Bystra jest najwyższym szczytem w obramowaniu D. Kościeliskiej.
-Żleb pod Banie! /a nie Ż. Banie/.
Mam nadzieję, że następny artykuł będzie lepszy, ale niech Autor/ka robi to z mapą i przewodnikiem wspomnianego Józefa Nyki w ręku.
Pozdrowienia ślę!

                                 •  Re: Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 waclawhetman      19:07 Pn, 11 Paz 2010
Muszę poprawić sam siebie, bo błędnie skojarzyłem Skoruśniak ze Stołami, co z tekstu artykułu nie wynika. Tym niemniej las po lewej stronie przy ścieżce idąc od schroniska do Prz. Iwaniackiej nosi nazwę Surowina, a Skoruśniak przytoczony w artykule jest bardziej na południe. Przepraszam

                         •  Re: Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 winston      15:32 Wt, 12 Paz 2010
po 21 grudnia 2007 na Błyszcz i Bystrą możnaod polskiej strony z wyłączeniem okresu od 1 listopada do 15 czerwca

                                 •  Re: Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 wilddor      10:26 Śr, 13 Paz 2010
Sprawa wejścia na te dwa miejsca jest bardziej skomplikowana niż to przedstawił winston. Błyszcz leży na szlaku czerwonym-granicznym, przez Grań Liptowską od Wołowca do Przełęczy Pyszniańskiej, i od polskiej strony jest osiągalny przez cały rok! Inna kwestia to stopień trudności dojścia i bezpieczeństwa tam zimą - dla doświadczonych w trudnych wędrówkach.
Szlaki na Bystrą nieczynne zimą. W lecie od granicznego Bystrego Karbu dochodzi na nią szlak niebieski wychodzący z Gaborowej Dolinki.
W praktyce turyści latem często korzystają z najkrótszej perci od Błyszcza - grzbietem 250 m. i 90 m. wyżej. /ścieżka niemalowana/.
Wszystko to było już przed rokiem opisane w tym forum. Tematy -wejście na Bystrą i Słowackie szlaki. Pozdrawiam

                                         •  Re: Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ewus      09:00 Czw, 14 Paz 2010
Nie zapominajmy o napisaniu nazwy "Starobociański" zamiast Starorobociański... eh...masakra.... Pozdrawiam Górołazów! Hej!

                                                 •  Re: Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 RaffalM      10:05 Czw, 14 Paz 2010
Wygląda na to, ze ten artykuł jest czymś w rodzaju "znajdź 10 błędów". Redakcja powinna wręczyć nagrody za ich wyłapanie :-)

                                                 •  Re: Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 Jyndrus      17:43 Wt, 19 Paz 2010
masakra to tym razem dla tego kto to napisał, należy wiedzieć że nazwa góry pochodzi od starej roboty a nie starego bociana, pozdrawiam

                                                         •  Re: Tomanowa Przełęcz   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 miller      23:15 Wt, 19 Paz 2010
Jyndrus, przecież już ewus zwróciła na to uwagę. No masakra...





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    9716





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024