E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Schroniska
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1668 m.n.p.m.)
 dodano: 8 Października 2010
Schronisko Dolinie Pięciu Stawów Polskich

godz. otwarcia: Recepcja 08.00 - 21.00, przerwa 10:00-11:00
34- 500 Zakopane, skr. pocz. 196
tel.: (18) 207 76 07
kom.: 781 055 555

Najwyżej położone schronisko w Tatrach polskich

68 miejsc w pok. 4, 6, 7, 8 i 10os.



Schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Budowane było w latach 1947-1953. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok.W odległości zaledwie dziesięciu minut od schroniska, wody z całej doliny, gromadzone w Wielkim Stawie spływają przez stawiarski próg, tworząc największy wodospad tatrzański - Siklawę (około 70 m. wysokości).Wielki Staw pieciostawiański jest najdłuższym (ok. 1 km ) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.Schronisko to dobre miejsce wypadowe m.in. na najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach - pasmo ORLEJ PERCI.


Schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Budowane było w latach 1947-1953. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok.

W odległości zaledwie dziesięciu minut od schroniska, wody z całej doliny, gromadzone w Wielkim Stawie spływają przez stawiarski próg, tworząc największy wodospad tatrzański - Siklawę (około 70 m. wysokości).

Wielki Staw pieciostawiański jest najdłuższym (ok. 1 km ) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.

Schronisko to dobre miejsce wypadowe m.in. na najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach - pasmo ORLEJ PERCI.

Orla Perć - jeden z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych szlaków w Tatrach Wysokich, poprowadzony zboczami oraz granią przez przełęcze i szczyty, między przełęczami Zawrat i Krzyżne
i dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. Odcinek od Krzyżnego do Polany pod Wołoszynem jest od 1932 roku zamknięty i nie przewiduje się jego otwarcia. Orla Perć prowadzi właściwie granią, ale miejscami, z powodu ukształtowania terenu, oddala się od niej, omijając szczyty
i turnie. Jest oznakowana kolorem czerwonym. Na szlaku znajdują się rozliczne ułatwienia (łańcuchy, klamry i żelazne drabinki), mimo to jednak szlak ten nie jest odpowiedni dla początkujących turystów górskich, wymaga pewnego obycia z górami, sposobem korzystania z łańcuchów, wreszcie umiejętności wyszukiwania właściwych chwytów i stopni. Szczególnie istotne jest to przy złej pogodzie.

Od czasu otwarcia szlaku w 1906 zginęło na nim ponad 100 turystów.




Przejście Orlą Percią można podzielić np. na dwie części:

1.Od Zawratu po Granaty (na tym odcinku znajdują się szczyty: Mały Kozi Wierch, Zmarzłe Czuby, Zamarła Turnia, Kozie Czuby, Kozi Wierch, Buczynowa Strażnica, Czarne Ściany). Od lipca 2007 r. ruch turystyczny na odcinku Zawrat – Kozi Wierch odbywa się wyłącznie w kierunku wschodnim od Zawratu do Koziego Wierchu.

2.Od Granatów na Krzyżne (szczyty: Wielka Orla Turniczka, Orla Baszta, Buczynowe Czuby, Buczynowa Turniczka, Mała Buczynowa Turnia, Ptak, Kopa nad Krzyżnem). Należy pamiętać że
z tego odcinka nie ma możliwości wcześniejszego zejścia ze szlaku.

Trzecia część Orlej Perci prowadząca granią Wołoszyna, z częściowym obejściem jej ostrza, jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Ze względu na ochronę przyrody (cały teren Wołoszyna stanowi rezerwat ścisły) nie przewiduje się jej otwarcia.

Odcinek między Świnicą i Zawratem, również oznakowany na czerwono, nie jest częścią Orlej Perci.

 

Szlaki wypadowe ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Do schroniska w Roztoce przez Wodogrzmoty Mickiewicza
. Od schroniska idziemy szlakiem zielonym obok wodospadu Siklawa, Doliną Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza ( jednocześnie do asfaltowej drogi do Morskiego Oka) następnie dalej przez drogę prosto jeszcze 10 min do schroniska w Roztoce. Łączny czas dojścia to ok 1.50 h. Zmieniając szlak na czerwony u Wodogrzmotów Mickiewicza w 35 min można dojść do Parkingu w Palenicy Białczańskiej, skąd busem za 6,00 zł można dojechać do centrum Zakopanego.

Do Morskiego Oka przez Świstówkę - łączny czas przejścia ok. 1.40h. Wędrówkę zaczynamy od schroniska szlakiem niebieskim. Początkowo szlak wiedzie sukcesywnie w górę przez Świstową Czubę (1763 m.n.p.m), by potem łagodnie schodzić do Morskiego Oka. Schodząc podziwiać możemy piękne widoki na Dolinę Roztoki z lewej oraz Opalony Wierch 2115 m.n.p.m z prawej a na wprost taflę Morskiego Oka.

Do Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz - szlak niebieski prowadzi od schroniska wzdłuż Wielkiego Stawu. Idziemy ok. 30 min, następnie skręcamy w lewo w szlak żółty. Przejście do Przełęczy zajmie ok. 1.35 h. Początkowo szlak wznosi się w górę dość łagodnie, jednak w miarę wysokości szlak zmienia się w stromy i trudny. Pod Szpiglasową Przełęczą w wejściu po stromych skałach pomagają łańcuchy i klamry. Z przełęczy warto podejść ok. 10 min na Szpiglasowy Wierch (2172 m.n.p.m.) Z przełęczy szlak - nadal żółty - schodzi zakosami przez Dolinę za Mnichem do schroniska w Morskim Oku. Po drodze dojdziemy do czerwonego szlaku prowadzącego do Wrót Chałubińskiego, pięknego granicznego szczytu do którego można dojść zaledwie w ok. 55 min a wrócić do głównego szlaku w 40 min. Łączny czas trasy wynosi 2.15 h. Z wejściem na Wrota Chałubińskiego do czasu należy dodać 1 godzinę.

Do Doliny Gąsienicowej przez Przełęcz Zawrat trasę od schroniska rozpoczyna szlak niebieski
i nim przechodząc obok Wielkiego Stawu w 1.45 h dochodzimy do Przełęczy Zawrat.

Szlak od tej strony jest dość łagodny, sukcesywnie zakosami wznoszący się ku górze. Zawrat to jedna z najpopularniejszych tatrzańskich przełęczy posiadająca węzeł szlaków prowadzących na Świnicę, Kozi Wierch, Granaty oraz łącząca Doliny Pięciu Stawów i Gąsienicową. Jednocześnie wspaniały punkt widokowy na Orlą Perć i obie wymienione wcześniej Doliny. Z przełęczy nadal niebieskim szlakiem schodzimy na Halę Gąsienicową. Wiedzie tam początkowo prawie pionowe zejście ktore ułatwiają łańcuchy i klamry. Przejście szlakiem jest trudne. Trzeba być bardzo uważnym i ostrożnym. W dolnej części szlak jest spokojniejszy i łagodnieje. Z przełęczy droga zajmie nam ok. 1.50 h i dochodzimy do Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

Do Doliny Gąsienicowej przez Kozią Przełęcz trasę od schroniska rozpoczyna szlak niebieski i nim przechodząc obok Wielkiego Stawu ok. 30 min dochodzimy do szlaku żółtego i nim skręcamy w prawo w górę. Szlak od tej strony jest początkowo dość łagodny i sukcesywnie przez Pustą Dolinkę wznoszący się ku górze. Potem zmienia charakter na stromy i trudny w którego pokonaniu pomagają łańcuchy i klamry. Podejście nie jest łatwe i jest czasochłonne - zajmuje ok. 1.20 do Koziej Przełęczy. Nagrodą za poniesione trudy wyprawy jest wspaniały widok na Orlą Perć i dwie Doliny: Gąsienicową do której zmierzamy oraz Pięciu Stawów Polskich. Z przełęczy idziemy nadal żółtym szlakiem który tutaj schodzi prawie pionowo w dół, trzeba być bardzo uważnym i korzystać z klamer
i zamontowanych tam łańcuchów. Zejście szlakiem żółtym, który po ok. 45 min łączy się z niebieskim do Schroniska Murowaniec zajmuje ok. 55 min. Po drodze z lewej strony mijamy Czarny Staw Gąsienicowy.

Na Kozi Wierch (2291 m.n.p.m) - trasę od schroniska rozpoczyna szlak niebieski i nim przechodząc obok Wielkiego Stawu ok. 30 min dochodzimy do szlaku żółtego i nim skręcamy w prawo w górę. Szlak od tej strony jest początkowo dość łagodny, sukcesywnie przez Pustą Dolinkę wznoszący się ku górze, potem zmienia charakter na stromy i trudny w którego pokonaniu pomagają łańcuchy i klamry. Podejście nie jest łatwe i jest czasochłonne, zajmuje ok. 1.20 do Koziej Przełęczy 2137 m.n.p.m, Tam trafiamy na szlak czerwony wiodący granią Orlej Perci, tutaj jednokierunkowy, zatem zgodnie
z kierunkiem skręcamy w prawo. Szlak bardzo trudny, występuje tu dużo stromizn, łańcuchów
i klamer. Droga na szczyt zajmuje ok. 1.30. Łączny czas drogi od schroniska do Koziego Wierchu zajmuje ok. 3.20 h.

Do Doliny Gąsienicowej przez Przełęcz Krzyżne - szlak zaczyna się przy schronisku. 15 min idziemy szlakiem niebieskim, następnie skręcamy w prawo w szlak żółty, który wiedzie przez kosodrzewinę, następnie podchodzi stromo żlebem pod Krzyżnem na samą przełęcz Krzyżne (2112 m.n.p.m). Cała droga zajmuje 2.15 h. Z Przełęczy rozpościerają się fantastyczne widoki na Granaty, Świnicę, Kościelec oraz dwie doliny: Gąsienicową i Pięciu Stawów Polskich. Z przełęczy nadal żółtym szlakiem w ok. 2.10 zejdziemy do schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej. Szlak początkowo jest dość stromy i trudny, następnie przechodzi w łagodny i łatwy prowadzący przez kosodrzewiny i już przy schronisku przez las.

Na szlak Orlej Perci od Zawrotu przez Kozią Przełęcz po Kozi Wierch - trasę od schroniska rozpoczyna szlak niebieski, który wiedzie obok Wielkiego Stawu. W 1.45 h dochodzimy do Przełęczy Zawrat. Szlak od tej strony jest dość łagodny, sukcesywnie zakosami wznoszący się ku górze. Tutaj
w stronę Koziego Wierchu zaczyna się TRASA JEDNOKIERUNKOWA w kierunku wschodnim. Idziemy zatem zgodnie z nakazem szlakiem czerwonym wąską ścieżką przez Zamarłą Turnię (2179 m.n.p.m.) - szlak bardzo trudny prowadzący stromiznami, wąskimi przesmykami. W jego pokonaniu bardzo pomagają klamry, łańcuchy, a nawet prawie pionowo montowane drabinki. Szlak nie polecany dla osób z lękiem wysokości. Trasa trudna. Do Koziej Przełęczy zajmuje ok. 2 h a stąd nadal bardzo trudnym szlakiem - nadal czerwonym - w 1.30 h dojdziemy do Koziego Wierchu 2291 m.n.p.m. Schodzimy szlakiem czarnym Szerokim Żlebem do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów ( ok. 1.15h ).

Na szlak Orlej Perci od Przełęczy Krzyżne przez Granaty po Kozi Wierch - szlak zaczyna się przy schronisku. 15 min idziemy szlakiem niebieskim, następnie skręcamy w prawo w szlak żółty, który wiedzie przez kosodrzewinę, następnie podchodzi stromo Żlebem pod Krzyżnem na samą przełęcz Krzyżne ( 2112 m.n.p.m). Cała droga do tego miejsca zajmuje ok. 2.15 h. Tu zaczyna się szlak czerwony i wiedzie przez Buczynowe Turnie: Małą i Wielką. Następnie przez Granaty: Skrajny (2225 m.n.p.m), Pośredni (2231 m.n.p.m) i Zadni (2240 m.n.p.m). Szlak bardzo trudny prowadzący stromiznami, wąskimi przesmykami. W przejściu bardzo pomagają klamry i łańcuchy, szlak nie polecany dla osób z lękiem wysokości. Trasa trudna i czasochłonna, do Koziego Wierchu zajmuje ok. 3.30 h. Schodzimy szlakiem czarnym Szerokim Żlebem do Schroniska w Pięciu Stawach w ok. 1.15h. Szlak trudny i wymagający przygotowania kondycyjnego. Łączny czas przejścia zajmuje ponad
7 godzin w bardzo trudnym terenie.

Na Świnicę przez Przełęcz Zawrat i dalej do Kasprowego Wierchu
- trasę od schroniska rozpoczyna szlak niebieski i przechodząc nim obok Wielkiego Stawu w 1.45 h dochodzimy do Przełęczy Zawrat. Szlak od tej strony jest dość łagodny, sukcesywnie zakosami wznoszący się ku górze. Zawrat to jedna z najpopularniejszych tatrzańskich przełęczy posiadająca węzeł szlaków prowadzących na Świnicę, Kozi Wierch, Granaty oraz łącząca Doliny: Pięciu Stawów i Gąsienicową. Jednocześnie wspaniały punkt widokowy na Orlą Perć i obie Doliny. Z przełęczy ruszamy czerwonym szlakiem w stronę Świnicy. Trasa bardzo trudna, prowadząca stromiznami, wąskimi przesmykami wśród stromych i często pionowych ścian. W przejściu bardzo pomagają klamry i łańcuchy. Szlak nie polecany dla osób z lękiem wysokości. Trasa trudna, zajmująca od przełęczy na szczyt Świnicy (2301 m.n.p.m) ok. 1 h. Świnica to jeden z najchętniej odwiedzanych szczytów Tatr. Wznosi się nad trzema dolinami: Doliną Gąsienicową, Doliną Pięciu Stawów Polskich i Doliną Wierchcichą. Ze względu na kształt szerokiej piramidy skalnej Świnica jest pierwszym od zachodu wybitnym szczytem (o wybitności ponad 100 m) Tatr Wysokich i kapitalnym punktem widokowym. Zejście w stronę Kasprowego Wierchu jest dużo łagodniejsze i bardziej przystępne, na które wystarczy ok. 1.40h.
Z Kasprowego można zjechać kolejka linową do Kuźnic. Koszt w jedną stronę w sezonie - 26 zł, poza sezonem - 20 zł.









«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    11460





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024