|
Schronisko Dolinie Pięciu Stawów Polskich |
godz. otwarcia: Recepcja 08.00 - 21.00, przerwa 10:00-11:00
34- 500 Zakopane, skr. pocz. 196
tel.: (18) 207 76 07
kom.: 781 055 555
Najwyżej położone schronisko w Tatrach polskich
68 miejsc w pok. 4, 6, 7, 8 i 10os.
Schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Budowane było w latach 1947-1953. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok.W odległości zaledwie dziesięciu minut od schroniska, wody z całej doliny, gromadzone w Wielkim Stawie spływają przez stawiarski próg, tworząc największy wodospad tatrzański - Siklawę (około 70 m. wysokości).Wielki Staw pieciostawiański jest najdłuższym (ok. 1 km ) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.Schronisko to dobre miejsce wypadowe m.in. na najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach - pasmo ORLEJ PERCI.
Schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Budowane było w latach 1947-1953. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok.
W odległości zaledwie dziesięciu minut od schroniska, wody z całej doliny, gromadzone w Wielkim Stawie spływają przez stawiarski próg, tworząc największy wodospad tatrzański - Siklawę (około 70 m. wysokości).
Wielki Staw pieciostawiański jest najdłuższym (ok. 1 km ) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.
Schronisko to dobre miejsce wypadowe m.in. na najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach - pasmo ORLEJ PERCI.
Orla Perć - jeden z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych szlaków w Tatrach Wysokich, poprowadzony zboczami oraz granią przez przełęcze i szczyty, między przełęczami Zawrat i Krzyżne
i dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. Odcinek od Krzyżnego do Polany pod Wołoszynem jest od 1932 roku zamknięty i nie przewiduje się jego otwarcia. Orla Perć prowadzi właściwie granią, ale miejscami, z powodu ukształtowania terenu, oddala się od niej, omijając szczyty
i turnie. Jest oznakowana kolorem czerwonym. Na szlaku znajdują się rozliczne ułatwienia (łańcuchy, klamry i żelazne drabinki), mimo to jednak szlak ten nie jest odpowiedni dla początkujących turystów górskich, wymaga pewnego obycia z górami, sposobem korzystania z łańcuchów, wreszcie umiejętności wyszukiwania właściwych chwytów i stopni. Szczególnie istotne jest to przy złej pogodzie.
Od czasu otwarcia szlaku w 1906 zginęło na nim ponad 100 turystów.
Przejście Orlą Percią można podzielić np. na dwie części:
1.Od Zawratu po Granaty (na tym odcinku znajdują się szczyty: Mały Kozi Wierch, Zmarzłe Czuby, Zamarła Turnia, Kozie Czuby, Kozi Wierch, Buczynowa Strażnica, Czarne Ściany). Od lipca 2007 r. ruch turystyczny na odcinku Zawrat – Kozi Wierch odbywa się wyłącznie w kierunku wschodnim od Zawratu do Koziego Wierchu.
2.Od Granatów na Krzyżne (szczyty: Wielka Orla Turniczka, Orla Baszta, Buczynowe Czuby, Buczynowa Turniczka, Mała Buczynowa Turnia, Ptak, Kopa nad Krzyżnem). Należy pamiętać że
z tego odcinka nie ma możliwości wcześniejszego zejścia ze szlaku.
Trzecia część Orlej Perci prowadząca granią Wołoszyna, z częściowym obejściem jej ostrza, jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Ze względu na ochronę przyrody (cały teren Wołoszyna stanowi rezerwat ścisły) nie przewiduje się jej otwarcia.
Odcinek między Świnicą i Zawratem, również oznakowany na czerwono, nie jest częścią Orlej Perci.
Szlaki wypadowe ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Do schroniska w Roztoce przez Wodogrzmoty Mickiewicza. Od schroniska idziemy szlakiem zielonym obok wodospadu Siklawa, Doliną Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza ( jednocześnie do asfaltowej drogi do Morskiego Oka) następnie dalej przez drogę prosto jeszcze 10 min do schroniska w Roztoce. Łączny czas dojścia to ok 1.50 h. Zmieniając szlak na czerwony u Wodogrzmotów Mickiewicza w 35 min można dojść do Parkingu w Palenicy Białczańskiej, skąd busem za 6,00 zł można dojechać do centrum Zakopanego.
Do Morskiego Oka przez Świstówkę - łączny czas przejścia ok. 1.40h. Wędrówkę zaczynamy od schroniska szlakiem niebieskim. Początkowo szlak wiedzie sukcesywnie w górę przez Świstową Czubę (1763 m.n.p.m), by potem łagodnie schodzić do Morskiego Oka. Schodząc podziwiać możemy piękne widoki na Dolinę Roztoki z lewej oraz Opalony Wierch 2115 m.n.p.m z prawej a na wprost taflę Morskiego Oka.
Do Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz - szlak niebieski prowadzi od schroniska wzdłuż Wielkiego Stawu. Idziemy ok. 30 min, następnie skręcamy w lewo w szlak żółty. Przejście do Przełęczy zajmie ok. 1.35 h. Początkowo szlak wznosi się w górę dość łagodnie, jednak w miarę wysokości szlak zmienia się w stromy i trudny. Pod Szpiglasową Przełęczą w wejściu po stromych skałach pomagają łańcuchy i klamry. Z przełęczy warto podejść ok. 10 min na Szpiglasowy Wierch (2172 m.n.p.m.) Z przełęczy szlak - nadal żółty - schodzi zakosami przez Dolinę za Mnichem do schroniska w Morskim Oku. Po drodze dojdziemy do czerwonego szlaku prowadzącego do Wrót Chałubińskiego, pięknego granicznego szczytu do którego można dojść zaledwie w ok. 55 min a wrócić do głównego szlaku w 40 min. Łączny czas trasy wynosi 2.15 h. Z wejściem na Wrota Chałubińskiego do czasu należy dodać 1 godzinę.
Do Doliny Gąsienicowej przez Przełęcz Zawrat trasę od schroniska rozpoczyna szlak niebieski
i nim przechodząc obok Wielkiego Stawu w 1.45 h dochodzimy do Przełęczy Zawrat.
Szlak od tej strony jest dość łagodny, sukcesywnie zakosami wznoszący się ku górze. Zawrat to jedna z najpopularniejszych tatrzańskich przełęczy posiadająca węzeł szlaków prowadzących na Świnicę, Kozi Wierch, Granaty oraz łącząca Doliny Pięciu Stawów i Gąsienicową. Jednocześnie wspaniały punkt widokowy na Orlą Perć i obie wymienione wcześniej Doliny. Z przełęczy nadal niebieskim szlakiem schodzimy na Halę Gąsienicową. Wiedzie tam początkowo prawie pionowe zejście ktore ułatwiają łańcuchy i klamry. Przejście szlakiem jest trudne. Trzeba być bardzo uważnym i ostrożnym. W dolnej części szlak jest spokojniejszy i łagodnieje. Z przełęczy droga zajmie nam ok. 1.50 h i dochodzimy do Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.
Do Doliny Gąsienicowej przez Kozią Przełęcz trasę od schroniska rozpoczyna szlak niebieski i nim przechodząc obok Wielkiego Stawu ok. 30 min dochodzimy do szlaku żółtego i nim skręcamy w prawo w górę. Szlak od tej strony jest początkowo dość łagodny i sukcesywnie przez Pustą Dolinkę wznoszący się ku górze. Potem zmienia charakter na stromy i trudny w którego pokonaniu pomagają łańcuchy i klamry. Podejście nie jest łatwe i jest czasochłonne - zajmuje ok. 1.20 do Koziej Przełęczy. Nagrodą za poniesione trudy wyprawy jest wspaniały widok na Orlą Perć i dwie Doliny: Gąsienicową do której zmierzamy oraz Pięciu Stawów Polskich. Z przełęczy idziemy nadal żółtym szlakiem który tutaj schodzi prawie pionowo w dół, trzeba być bardzo uważnym i korzystać z klamer
i zamontowanych tam łańcuchów. Zejście szlakiem żółtym, który po ok. 45 min łączy się z niebieskim do Schroniska Murowaniec zajmuje ok. 55 min. Po drodze z lewej strony mijamy Czarny Staw Gąsienicowy.
Na Kozi Wierch (2291 m.n.p.m) - trasę od schroniska rozpoczyna szlak niebieski i nim przechodząc obok Wielkiego Stawu ok. 30 min dochodzimy do szlaku żółtego i nim skręcamy w prawo w górę. Szlak od tej strony jest początkowo dość łagodny, sukcesywnie przez Pustą Dolinkę wznoszący się ku górze, potem zmienia charakter na stromy i trudny w którego pokonaniu pomagają łańcuchy i klamry. Podejście nie jest łatwe i jest czasochłonne, zajmuje ok. 1.20 do Koziej Przełęczy 2137 m.n.p.m, Tam trafiamy na szlak czerwony wiodący granią Orlej Perci, tutaj jednokierunkowy, zatem zgodnie
z kierunkiem skręcamy w prawo. Szlak bardzo trudny, występuje tu dużo stromizn, łańcuchów
i klamer. Droga na szczyt zajmuje ok. 1.30. Łączny czas drogi od schroniska do Koziego Wierchu zajmuje ok. 3.20 h.
Do Doliny Gąsienicowej przez Przełęcz Krzyżne - szlak zaczyna się przy schronisku. 15 min idziemy szlakiem niebieskim, następnie skręcamy w prawo w szlak żółty, który wiedzie przez kosodrzewinę, następnie podchodzi stromo żlebem pod Krzyżnem na samą przełęcz Krzyżne (2112 m.n.p.m). Cała droga zajmuje 2.15 h. Z Przełęczy rozpościerają się fantastyczne widoki na Granaty, Świnicę, Kościelec oraz dwie doliny: Gąsienicową i Pięciu Stawów Polskich. Z przełęczy nadal żółtym szlakiem w ok. 2.10 zejdziemy do schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej. Szlak początkowo jest dość stromy i trudny, następnie przechodzi w łagodny i łatwy prowadzący przez kosodrzewiny i już przy schronisku przez las.
Na szlak Orlej Perci od Zawrotu przez Kozią Przełęcz po Kozi Wierch - trasę od schroniska rozpoczyna szlak niebieski, który wiedzie obok Wielkiego Stawu. W 1.45 h dochodzimy do Przełęczy Zawrat. Szlak od tej strony jest dość łagodny, sukcesywnie zakosami wznoszący się ku górze. Tutaj
w stronę Koziego Wierchu zaczyna się TRASA JEDNOKIERUNKOWA w kierunku wschodnim. Idziemy zatem zgodnie z nakazem szlakiem czerwonym wąską ścieżką przez Zamarłą Turnię (2179 m.n.p.m.) - szlak bardzo trudny prowadzący stromiznami, wąskimi przesmykami. W jego pokonaniu bardzo pomagają klamry, łańcuchy, a nawet prawie pionowo montowane drabinki. Szlak nie polecany dla osób z lękiem wysokości. Trasa trudna. Do Koziej Przełęczy zajmuje ok. 2 h a stąd nadal bardzo trudnym szlakiem - nadal czerwonym - w 1.30 h dojdziemy do Koziego Wierchu 2291 m.n.p.m. Schodzimy szlakiem czarnym Szerokim Żlebem do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów ( ok. 1.15h ).
Na szlak Orlej Perci od Przełęczy Krzyżne przez Granaty po Kozi Wierch - szlak zaczyna się przy schronisku. 15 min idziemy szlakiem niebieskim, następnie skręcamy w prawo w szlak żółty, który wiedzie przez kosodrzewinę, następnie podchodzi stromo Żlebem pod Krzyżnem na samą przełęcz Krzyżne ( 2112 m.n.p.m). Cała droga do tego miejsca zajmuje ok. 2.15 h. Tu zaczyna się szlak czerwony i wiedzie przez Buczynowe Turnie: Małą i Wielką. Następnie przez Granaty: Skrajny (2225 m.n.p.m), Pośredni (2231 m.n.p.m) i Zadni (2240 m.n.p.m). Szlak bardzo trudny prowadzący stromiznami, wąskimi przesmykami. W przejściu bardzo pomagają klamry i łańcuchy, szlak nie polecany dla osób z lękiem wysokości. Trasa trudna i czasochłonna, do Koziego Wierchu zajmuje ok. 3.30 h. Schodzimy szlakiem czarnym Szerokim Żlebem do Schroniska w Pięciu Stawach w ok. 1.15h. Szlak trudny i wymagający przygotowania kondycyjnego. Łączny czas przejścia zajmuje ponad
7 godzin w bardzo trudnym terenie.
Na Świnicę przez Przełęcz Zawrat i dalej do Kasprowego Wierchu - trasę od schroniska rozpoczyna szlak niebieski i przechodząc nim obok Wielkiego Stawu w 1.45 h dochodzimy do Przełęczy Zawrat. Szlak od tej strony jest dość łagodny, sukcesywnie zakosami wznoszący się ku górze. Zawrat to jedna z najpopularniejszych tatrzańskich przełęczy posiadająca węzeł szlaków prowadzących na Świnicę, Kozi Wierch, Granaty oraz łącząca Doliny: Pięciu Stawów i Gąsienicową. Jednocześnie wspaniały punkt widokowy na Orlą Perć i obie Doliny. Z przełęczy ruszamy czerwonym szlakiem w stronę Świnicy. Trasa bardzo trudna, prowadząca stromiznami, wąskimi przesmykami wśród stromych i często pionowych ścian. W przejściu bardzo pomagają klamry i łańcuchy. Szlak nie polecany dla osób z lękiem wysokości. Trasa trudna, zajmująca od przełęczy na szczyt Świnicy (2301 m.n.p.m) ok. 1 h. Świnica to jeden z najchętniej odwiedzanych szczytów Tatr. Wznosi się nad trzema dolinami: Doliną Gąsienicową, Doliną Pięciu Stawów Polskich i Doliną Wierchcichą. Ze względu na kształt szerokiej piramidy skalnej Świnica jest pierwszym od zachodu wybitnym szczytem (o wybitności ponad 100 m) Tatr Wysokich i kapitalnym punktem widokowym. Zejście w stronę Kasprowego Wierchu jest dużo łagodniejsze i bardziej przystępne, na które wystarczy ok. 1.40h.
Z Kasprowego można zjechać kolejka linową do Kuźnic. Koszt w jedną stronę w sezonie - 26 zł, poza sezonem - 20 zł.
|