|
Schronisko nad Morskim Okiem |
34- 500 Zakopane, skr. pocz. 201
tel.: 0/18 207 76 09
kom.: 602 260 757
Cena od: 27zł cena do: 49zł
79 miejsc w pokojach 3, 4, 5 i 6os.
Położone jest w Dolinie Rybiego Potoku nad Morskim Okiem w Tatrach Wysokich. Pierwsze schronisko wybudowane w roku 1827 spłonęło. Na jego miejscu powstał w roku 1874 kolejny obiekt, który był stopniowo rozbudowywany, dobudowano też wozownię. Schronisko służyło turystom do roku 1898, kiedy to kolejny pożar strawił budynek. Obecnie wozownia, która przetrwała po pożarze, pełni rolę starego schroniska i jest to najstarsze istniejące schronisko w Tatrach Polskich. Budynek nowego schroniska został wybudowany w latach 1907-1908 i jest to najczęściej odwiedzane schronisko w całych Tatrach. Czynne jest cały rok.
Szlaki wypadowe ze schroniska w Morskim Oku:
Na Rysy 2499 m.n.p.m wyruszamy od schroniska szlakiem czerwonym wiodącym wokół jeziora, następnie szlak wspina się stromo pod górę do położonego wyżej kotła lodowcowego, w którym znajduje się Czarny Staw pod Rysami. Droga do stawu zajmie ok. 50 min. Nad stawem po prawej stronie wznosi się na wysokość prawie 500 m prawie pionowa ściana Kazalnicy. Jest to najlepszy punkt wspinaczkowy w Polsce. Szlak prowadzi dalej łagodnie wokół stawu kamienistą ścieżka, następnie pnie się sukcesywnie w górę kamienistymi stopniami. Potem szlak prowadzi stromo w górę a łańcuchy i stopnie znacznie ułatwiają wędrówkę, która zajmie nam do szczytu ok. 3 h. Rysy (2499 m.n.p.m) będące najwyższym szczytem polskich Tatr - są jednym z czterech wierzchołków. Najwyższy z nich leży całkowicie po stronie słowackiej i liczy 2503 m. Na liście najwyższych tatrzańskich szczytów plasuje się on na 15-stej lub 18-stej pozycji. Centralne położenie i wysokość decydują o tym, że szczyt ten jest jednym z najlepszych punktów widokowych na Tatry Wysokie polskie i słowackie. Nazwa Rysy wywodzi się stąd, że spod wierzchołka biegnie żleb, a góra przez to wygląda jakby była porysowana. Na szczycie znajduje się również przejście graniczne ze Słowacją.
Łączny czas przejścia to ok. 4 h. Powrót do schroniska ta samą drogą zajmie ok. 3 h.
Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m.n.p.m) - wyruszamy od schroniska szlakiem czerwonym wiodącym wokół jeziora a następnie szlak pnie się stromo pod górę do położonego wyżej kotła lodowcowego, w którym znajduje się Czarny Staw pod Rysami. Droga do stawu zajmie ok. 50 min. Następnie skręcamy w szlak zielony, który wznosi się sukcesywnie stromo pod górę. Szlak długi, trudny i męczący. Występują strome ściany a poruszamy się wąską ścieżką. W bezpiecznym przejściu pomagają łańcuchy i klamry. Po drodze po lewej stronie mijamy szczyt Kazalnicy (2159 m.n.p.m) posiadający niemal pionową 500 m ścianę i jednocześnie najlepszy punkt wspinaczkowy w Polsce oraz świetny punkt widokowy na Morskie Oko, Rysy i Wysoką. Szlak na szczyt pokonamy w ok. 2.30 h. Z Przełęczy rozpościera się wspaniały widok na m.in. Grań Baszt, Koprowy Wierch i Hińczowe Stawy.
Przy dobrych warunkach pogodowych cała trasa jest umiarkowanie trudna i jeśli nie boimy się wysokości, nie będzie stanowić problemu. Inaczej wygląda sytuacja jeśli jest mokro lub gdy na trasie jest śnieg. Praktycznie wszystkie trudniejsze miejsca przez większość dnia są zacienione, więc można spodziewać się, że będzie mokro i ślisko nawet jeśli Morskie Oko i Czarny Staw są skąpane w słońcu. Łączny czas przejścia to ok. 3.20 h. Powrót do schroniska ta samą drogą zajmie ok. 2.40 h.
Na Szpiglasowy Wierch i do Doliny Pięciu Stawów Polskich ze schroniska wyruszamy szlakiem żółtym, początkowo szlak wiedzie przez kosodrzewinę sukcesywnie wznosząc się w górę, wraz z wysokością otwierają się piękne widoki na Morskie Oko i górujący nad nim Mięguszowiecki Szczyt oraz Szpiglasowy Wierch i Wrota Chałubińskiego. Tym szlakiem w ok. 1.15 h dojdziemy do Doliny za Mnichem, tutaj dochodzimy do czerwonego szlaku prowadzącego do Wrót Chałubińskiego, pięknego granicznego szczytu do którego można dojść zaledwie w ok. 55 min a wrócić do głównego szlaku w 40 min. Łączny czas trasy do Szpiglasowej Przełęczy wynosi 2.15 h. Z wejściem na Wrota Chałubińskiego do czasu należy dodać 1 godzinę. Z Przełęczy nadal szlakiem żółtym w ok. 1.10 h schodzimy stromym zejściem Czerwonym Piargiem i Szpiglasową Percią nad Wielki Staw Polski tam skręcamy w prawo w szlak niebieski a stamtąd do schroniska już tylko 25 min. Łączny czas trasy wynosi ok. 4 h. Z wejściem na Wrota Chałubińskiego do czasu należy dodać 1 godzinę.
Do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę ze schroniska wyruszamy szlakiem niebieskim, początkowo idziemy drogą asfaltową, by potem wejść w pasmo kosodrzewiny, tam szlak wiedzie sukcesywnie do góry, dość stromo aż po Świstową Czubę 1763 m.n.p.m. Tutaj możemy podziwiać piękne widoki na Opalone po prawej stronie oraz Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Stad nadal niebieskim szlakiem schodzimy w dół do schroniska w Pięciu Stawach Polskich. Łączny czas trasy wynosi ok. 2 h.
|