E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Ku przestrodze...
Miguel runął do Koziej Doliny i zginął
 dodano: 30 Października 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/10/30)
Hiszpański turysta nie przeżył upadku w Tatrach (FOT. ARCHIWUM POLICJI)

Przyczyną tragedii w górach był brak rutyny. Dwie ofiary gór w tym roku to Hiszpan i Słowak.

Poszukiwany od niedzieli 25-letni Hiszpan Miguel Blazquel Alvarez nie żyje. Ciało obcokrajowca odnaleźli wczoraj ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pod Kozią Przełęczą w Tatrach. Turysta najprawdopodobniej poślizgnął się i spadł w przepaść. Zginął na miejscu.


25-letni Hiszpan, stażysta Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, przyjechał na kilka dni do Zakopanego już w piątek, 24 października. Zatrzymał się w Tatrzańskiej Stacji Terenowej Ochrony Przyrody na Antałówce. Miał pod Tatrami zostać do poniedziałku, ale w niedzielę wieczorem, gdy Miguel nie stawił się w swoim pokoju, zawiadomiono TOPR i policję. Poszukiwania w schroniskach nic jednak nie dały. Nie było także efektu lokalizowania telefonu komórkowego obcokrajowca.

– Jakiś wyraźniejszy ślad pojawił się, gdy w poniedziałek zgłosił się do nas kilkunastoletni chłopak, po tym, jak w internecie zauważył informację o poszukiwaniach Hiszpana – wspomina Augustyn Kubowicz, zastępca komendanta powiatowego policji w Zakopanem. Młody człowiek stwierdził, że w niedzielę około godziny 11 spotkał poszukiwanego Hiszpana na Świnicy.

– Rozmawiał z nim po angielsku. Tłumaczył mu na mapie, gdzie się dokładnie znajdują. Z tego co nam zeznał, wydawało mu się, że Hiszpan zamierzał udać się w rejon Przełęczy Krzyżne – zaznacza Kubowicz. Obcokrajowiec nie był specjalnie przygotowany na wyprawę w wyższe partie gór. Nie miał raków i czekana.

Wczoraj od samego rana ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczęli poszukiwania po północnej stronie Orlej Perci. Z uwagi na fatalne warunki atmosferyczne, padający deszcz i wiejący silny wiatr halny, niemożliwa była akcja z użyciem śmigłowca Sokół.

– Nasze cztery patrole piesze sprawdzają obszar od Świnicy pod Kozią Dolinkę – informował przed południem w krótkim komunikacie TOPR. Do ciała turysty ratownicy dotarli już około godziny 12. Znaleźli je pod Kozią Przełęczą od strony północnej. Stało się jasne, że turysta zginął z powodu upadku z dużej wysokości. Najprawdopodobniej poślizgnął się na oblodzonych skałach, widać zlekceważył fakt, że w Tatrach panują już warunki zimowe. Ciało Hiszpana ratownicy TOPR znieśli na dół. Na wiadomość o śmierci poszukiwanego stażysty, pracownicy Instytutu Ochrony Przyrody zamarli, chociaż jak podkreślają, można było spodziewać się tego najgorszego.

– Przecież w końcu minęły cztery doby w Tatrach – mówił nam pan Stanisław, jeden z pracowników Instytutu Ochrony Przyrody. 25-letni Miguel jest już drugim obcokrajowcem, który zginął w tym roku w Tatrach. Wcześniej, we wtorek 21 października, z okolic Zawratu spadł i zabił się 42-letni Słowak. Jak zaznacza Adam Marasek, wieloletni ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, śmiertelnych wypadków obcokrajowców w polskich Tatrach nie jest dużo. Średnio 1–2 rocznie.

Łukasz Bobek«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    8657

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024