Turysto, nie zostawiaj swoich śmieci w górach. Zapach jedzenia kusi zwierzęta, m.in. niedźwiedzie.
Sezon turystyczny w Tatrach w pełni. Gdy tylko pogoda dopisuje, tatrzańskimi szlakami wędrują tysiące turystów. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że wchodząc na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, wchodzą do kraju, gdzie panuje król Tatr, czyli niedźwiedź.
W tym roku, przynajmniej na razie, nie zanotowano jeszcze ani jednego przypadku bezpośredniego spotkania zwierzęcia z turystami. TPN cały czas jednak apeluje o rozwagę. „Niedźwiedź to nie miś” – takim hasłem przyrodnicy z TPN przypominają turystom, że spotkanie z dzikim zwierzęciem w Tatrach może nieść z sobą bardzo poważne konsekwencje.
Niedźwiedź to zwierzę bardzo niebezpieczne. Często drapieżnik dawał się we znaki w rejonie Morskiego Oka. Zwierzę potrafiło nawet włamywać się do zaparkowanych tam samochodów. – Znamy przypadki, gdy niedźwiedź włamał się do samochodu i stargał całą tapicerkę – przypomina Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. – To zwierzę obdarzone jest świetnym węchem. Wyczuje np. chleb w zamkniętej budce i zrobi wszystko, aby się do niego dostać.
Stąd i podstawowy apel do turystów wybierających się do Morskiego Oka – nie zostawiajcie w samochodach ani żywności, ani też opakowań po jedzeniu. Podobnie jest, jeśli chodzi o śmieci na szlakach. Każdy zapach kusi niedźwiedzia. Dlatego zawsze zabierajmy nasze śmieci z sobą na dół, nie wyrzucajmy ich do koszy przy schroniskach. Zwierzęta te mają doskonale zakodowane, że ludzi można spotkać na szlaku, i dlatego omijają ten teren. Ale jeżeli schodzimy ze szlaku w ich stronę, bo np. chcemy je fotografować, to sami narażamy się na realne niebezpieczeństwo. Jeśli „oko w oko” spotkamy się z niedźwiedziem, należy spokojnie i nienerwowo wycofać się. Mamy wtedy spore szanse, że zwierzę zostawi nas w spokoju i odejdzie w swoją stronę.
Przemysław Bolechowski
Dorosły niedźwiedź waży nawet pół tony
Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) to największy żyjący w Tatrach drapieżnik. Posiada masywny tułów, krótką, grubą szyję, stosunkowo niewielką głowę o małych oczach i uszach, krótki ogon. Jego masa dochodzi do 400-450 kg, niekiedy nawet 780 kg. Żywi się owocami leśnymi, owadami, rybami, żabami, ptakami i ich jajami oraz ssakami (od drobnych gryzoni po jelenie). Niedźwiedź dobrze pływa i pokonuje strome zbocza. Jest gatunkiem chronionym. Szacuje się, że w całych Tatrach (w Polsce i Słowacji) żyje ok. 50-60 sztuk, a po polskiej części Tatr około dwunastu osobników.