E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Bezpieczeństwo, porady
Niedźwiedzie to nie małe misie. Są groźne
 dodano: 18 Lipca 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/07/18)
Chociaż przy schroniskach można napotkać kontenery na śmieci, zabierzmy swoje odpadki z sobą na dół (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

Turysto, nie zostawiaj swoich śmieci w górach. Zapach jedzenia kusi zwierzęta, m.in. niedźwiedzie.

Sezon turystyczny w Tatrach w pełni. Gdy tylko pogoda dopisuje, tatrzańskimi szlakami wędrują tysiące turystów. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że wchodząc na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, wchodzą do kraju, gdzie panuje król Tatr, czyli niedźwiedź.


W tym roku, przynajmniej na razie, nie zanotowano jeszcze ani jednego przypadku bezpośredniego spotkania zwierzęcia z turystami. TPN cały czas jednak apeluje o rozwagę. „Niedźwiedź to nie miś” – takim hasłem przyrodnicy z TPN przypominają turystom, że spotkanie z dzikim zwierzęciem w Tatrach może nieść z sobą bardzo poważne konsekwencje.

Niedźwiedź to zwierzę bardzo niebezpieczne. Często drapieżnik dawał się we znaki w rejonie Morskiego Oka. Zwierzę potrafiło nawet włamywać się do zaparkowanych tam samochodów. – Znamy przypadki, gdy niedźwiedź włamał się do samochodu i stargał całą tapicerkę – przypomina Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. – To zwierzę obdarzone jest świetnym węchem. Wyczuje np. chleb w zamkniętej budce i zrobi wszystko, aby się do niego dostać.

Stąd i podstawowy apel do turystów wybierających się do Morskiego Oka – nie zostawiajcie w samochodach ani żywności, ani też opakowań po jedzeniu. Podobnie jest, jeśli chodzi o śmieci na szlakach. Każdy zapach kusi niedźwiedzia. Dlatego zawsze zabierajmy nasze śmieci z sobą na dół, nie wyrzucajmy ich do koszy przy schroniskach. Zwierzęta te mają doskonale zakodowane, że ludzi można spotkać na szlaku, i dlatego omijają ten teren. Ale jeżeli schodzimy ze szlaku w ich stronę, bo np. chcemy je fotografować, to sami narażamy się na realne niebezpieczeństwo. Jeśli „oko w oko” spotkamy się z niedźwiedziem, należy spokojnie i nienerwowo wycofać się. Mamy wtedy spore szanse, że zwierzę zostawi nas w spokoju i odejdzie w swoją stronę.

Przemysław Bolechowski

Dorosły niedźwiedź waży nawet pół tony

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) to największy żyjący w Tatrach drapieżnik. Posiada masywny tułów, krótką, grubą szyję, stosunkowo niewielką głowę o małych oczach i uszach, krótki ogon. Jego masa dochodzi do 400-450 kg, niekiedy nawet 780 kg. Żywi się owocami leśnymi, owadami, rybami, żabami, ptakami i ich jajami oraz ssakami (od drobnych gryzoni po jelenie). Niedźwiedź dobrze pływa i pokonuje strome zbocza. Jest gatunkiem chronionym. Szacuje się, że w całych Tatrach (w Polsce i Słowacji) żyje ok. 50-60 sztuk, a po polskiej części Tatr około dwunastu osobników.«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    6496

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022