E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Bezpieczeństwo, porady
Jak zachowywać się na górskich szlakach
 dodano: 15 Lipca 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/07/15)

Idąc na wycieczkę w góry, przygotuj się na zmienną pogodę, dokładnie zapoznaj się z trasą, nie zbaczaj ze szlaków, weź też środki opatrunkowe.

Wymarzonym miejscem wakacji dla miłośników aktywnego wypoczynku są góry. Piękne i majestatyczne pozwalają zapomnieć o problemach, oderwać się od przyziemnych spraw, a poprzez wysiłek fizyczny odpocząć psychicznie. A jednocześnie nawet latem, przy dobrej pogodzie, bywają bardzo niebezpieczne.


Błąd człowieka, jego brak przygotowania lub przecenienie własnych sił może łatwo stać się przyczyną nieszczęścia. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jakich zasad bezpieczeństwa należy bezwzględnie przestrzegać, żeby podczas wakacji w górach nie narażać zdrowia i życia.

Uważaj na pogodę

Pamiętaj że w czasie kapryśnej pogody (w górach bywa zmienna jak nigdzie indziej), deszczu, mgły lub nagłego ochłodzenia nawet nie wysokie wzniesienia mogą być bardzo niebezpieczne. Łatwo wówczas stracić orientację w terenie i zgubić drogę.

Załamanie pogody wpływa również niekorzystnie na ludzkie zmysły, psychikę i postrzeganie otoczenia. Robisz się przygnębiony, łatwiej się męczysz, pogarsza się koordynacja ruchowa, brakuje motywacji, żeby iść dalej. Deszcz drastycznie zmienia warunki do wędrówki. Niebezpieczne bywa również słońce i wysoka temperatura. Męczą oczy, sprawiają, że szybciej tracisz płyny, odczuwasz zmęczenie. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu i wycieczki. Jeśli na co dzień nie uprawiasz sportu, spróbuj poćwiczyć przynajmniej kilka dni przed planowanym wyjazdem w góry – biegaj, maszeruj, jeźdź na rowerze, porozciągaj się. W górach liczy się przede wszystkim wytrzymałość i sprawne nogi.

Co wziąć ze sobą

Zgromadź podstawowy ekwipunek. Kup wygodne buty, które usztywniają kostkę i mają antypoślizgowe podeszwy.

W plecaku, niezależnie od pory roku, powinny się znaleźć: czapka (latem weź kapelusz lub chustę na głowę, która ochroni uszy przed porywistym wiatrem), rękawiczki, koszula i skarpetki na zmianę, ubranie przeciwdeszczowe i wiatrochronne (kurtka lub peleryna), płachta lub pałatka, podręczna apteczka, zegarek, zapalniczka lub zapałki, latarka na wypadek gdybyś musiał wędrować nocą lub wzywać pomocy oraz gwizdek. Zaopatrz się w mapę, przewodniki, a także kompas lub nawigację GPS.

Apteczka powinna zawierać: środki opatrunkowe (przynajmniej dwa bandaże zwykłe, bandaż elastyczny, gazę, plaster na rolce, chustę trójkątną lub coś, co może ją zastąpić), wodę utlenioną, rękawiczki ochronne oraz aluminiową folię termiczną, jeśli wybierasz się w wyższe partie gór lub do jaskiń. W razie wypadku (złamania nogi, ręki, zwichnięcia) przydadzą się do udzielenia pierwszej pomocy - patrz rysunek.

Wędruj szlakiem

Nie wahaj się zrobić postoju, kiedy odczuwasz zmęczenie. Regularnie pij wodę i jedz. Podczas intensywnego wysiłku mocniej się pocisz, szybciej tracisz płyny i energię. Cały czas kontroluj, gdzie się znajdujesz, żeby piękne widoki nie oderwały całkiem twojej uwagi od oznakowań szlaku. Chodź tylko po wyznaczonych ścieżkach, nie stosuj skrótów, żeby nie zgubić drogi. Kontroluj czas w stosunku do przewidywanego czasu potrzebnego do przejścia danego odcinka (można go znaleźć na drogowskazach na rozstajach szlaków, przy punktach orientacyjnych oraz w przewodnikach turystycznych). Jeśli idziesz wolniej, to znak, że możesz już być zmęczony.

Nasze rady:

Nie wychodź na długą trasę w pierwszym dniu. Zacznij od krótszej rozgrzewki. Dni bardziej wyczerpujące przeplataj trasami krótszymi i łatwiejszymi, żebyś zdążył odpocząć. Wysypiaj się. Unikaj alkoholu.

Sprawdź prognozę pogody. Jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę, wystarczy ogólny komunikat w radiu czy telewizji. Jeżeli chcesz iść na dłuższą trasę lub zamierzasz się wspinać, koniecznie sprawdź komunikaty Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w internecie lub telefonicznie. Jeśli przewidywane są gwałtowne burze, zrezygnuj z wycieczki.

Wychodząc ze schroniska, hotelu lub kwatery na szlak, zostaw wiadomość o planowanej trasie i przewidywanej godzinie powrotu. W większości schronisk górskich znajdują się specjalne zeszyty, gdzie można wpisać takie informacje wraz ze swoimi danymi i numerem kontaktowym.

Zapoznaj się dokładnie z mapą terenu, dobierając długość i stopień trudności trasy do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki. Sprawdź, w jaki sposób przebiega szlak – lasem czy odkrytymi grzbietami lub halami, przypatrz się różnicom wysokości, jakie trzeba pokonać, odległościom. Zapamiętaj, gdzie znajdują się miejsca biwakowe i postojowe, a przede wszystkim możliwe schronienia: schroniska, wiaty, szałasy, koleby, leśniczówki, itd. Przygotuj drogi awaryjnego zejścia, jeżeli będziesz musiał skrócić wędrówkę w wyniku zmęczenia lub załamania pogody.

Ruszaj rano. Pogoda w górach psuje się zwykle we wczesnych godzinach popołudniowych. Musisz też mieć dość czasu, żeby nawet w razie trudności zdążyć wrócić przed zmrokiem. Nigdy nie chodź sam. Jeśli nie masz stałej grupy, z którą wypoczywasz, przyłącz się do innych turystów.

Zabierz ze sobą telefon komórkowy z zapisanym numerem górskiego pogotowia ratunkowego i najbliższego schroniska. Weź zapas napojów, najlepiej wodę i kaloryczny posiłek.

Dla wspinaczy

Jura Krakowsko-Częstochowska i Tatry szczególnie kuszą amatorów wspinaczki. Ostańce, mury skalne, jaskinie są wyzwaniem i źródłem szczególnych zagrożeń. Dlatego przed wyjazdem wspinaczkowym koniecznie zadbaj o fachowe przygotowanie, najlepiej przechodząc specjalistyczny kurs. Zabierz odpowiedni ubiór i sprawny sprzęt. Nie wspinaj się po skałach bez asekuracji. Korzystaj z pomocy instruktora.

Nasze rady

Dostosuj trasę do swoich umiejętności i doświadczenia. Stopniuj trudności. Na początku sezonu wybieraj drogi nieco łatwiejsze od tych, którymi zakończyłeś poprzedni sezon. Unikaj wspinaczki w przypadkowych zespołach. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, nie korzystaj z punktów asekuracyjnych podejrzanego pochodzenia. Znaleziony sprzęt traktuj jak zużyty i nie używaj go. Nie wspinaj się po pozornie łatwych skalnych turniach – możesz mieć trudności z zejściem. Niespodziewanie trudności mogą się spiętrzyć i turystyczne wejście stanie się trudną drogą wspinaczkową. Mury średniowiecznych warowni są ciekawe, ale nie służą do uprawiania wspinaczki.

Anna Kontek

Wyprawa w góry na rowerze

Ubierz się w stój niekrępujący ruchów, „oddychający”, koniecznie załóż kask. Sprawdź, czy twój rower jest sprawny, odpowiednio przygotowany do jazdy. Zabierz ze sobą zestaw do reperacji (klucze, łaty, pompkę).

Pamiętaj, że nie jesteś jedynym ani najważniejszym turystą na szlaku. Uważaj na zatłoczonych drogach turystycznych, najlepiej korzystaj z tych specjalnie wyznaczonych dla rowerzystów. Pamiętaj, że na wąskiej, stromej ścieżce łatwo stracić panowanie nad kierownicą, a pieszy, w którego uderzysz, nie ma szans wyjść z tego bez szwanku.

Dostosuj prędkość jazdy do warunków atmosferycznych, ułożenia terenu i swoich umiejętności. Zwolnij, kiedy na szlaku spotkasz pieszych turystów i konnych jeźdźców.

Ważne adresy

Numery alarmowe obowiązujące w górach: – 985, 0601 100 300 – w Tatrach 018 20 63 444

Pogodę i warunki na szlakach sprawdzisz na: www.gopr.pl, www.topr.pl











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    17164





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024