E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Bezpieczeństwo, porady
Sezon „ślizgaczy” na tatrzańskich szlakach
 dodano: 7 Lipca 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/07/07)
W wyższych partiach Tatr turyści nawet w środku upalnego lata natrafiają na szlakach na niebezpieczne płaty śniegu (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

W Tatrach wysoko nadal leżą płaty śniegu. Trzeba mieć sprzęt oraz umiejętności.

Mieszczuchy, nieobyte z Tatrami, ze zdziwieniem przecierają oczy... Jak to, w lipcu śnieg? Przecież ostatnio temperatura w Polsce przekraczała 30 stopni? Ale górale tylko kiwają głowami nad taką naiwnością i wspominają, jak to za ich pradziada w lipcu zaspy były po pachy.


Czy to prawda, czy tylko mamienie ceprów – nie wiadomo, ale faktem jest, że w ubiegłym roku w środku lata tatrzańskie szczyty przyprószył śnieg... A jego płaty leżące na szlakach – jak mówią ratownicy – to normalność w naszych górach i trzeba być na to przygotowanym. Bo jeżeli sprawę zbagatelizujemy, możemy trafić na niebezpieczną, a nawet śmiertelną pułapkę. Wystarczy zaledwie sekunda...

Ostatni tydzień minął w górach co prawda spokojnie, lecz początek wakacji obfitował w wypadki turystów, którzy poślizgnęli się na płatach śniegu.

– Koniec czerwca i początek lipca to swoisty „sezon ślizgaczy” – mówią tatrzańscy ratownicy. Ostrzegają, gdyż prawie zawsze poślizgnięcie się na zalegającym śniegu skutkuje poważnymi obrażeniami ciała. Mało kto ma tu szczęście i wychodzi „ze ślizgu” np. ze złamaną nogą! Albowiem o tej porze roku śnieg zalega wysoko w Tatrach, i to na trudnych ścieżkach, np. pod Rysami, Szpiglasową Przełęczą, na Zawracie, na Orlej Perci, a w rejonie Buczynowej Przełęczy łańcuchy przykrywa zbita skorupa śniegu. Dlatego TOPR apeluje do turystów o wyjątkową ostrożność podczas wypraw w wyższe partie gór.

Mimo tych apeli ładna pogoda na dole sprawia, że turyści wybierający się w góry spodziewają się i tam takich warunków. Często nie są przygotowani na zetknięcie ze śniegiem. Niedawno turysta, schodząc ze Szpiglasowej Przełęczy, poślizgnął się na płacie i zjechał kilkadziesiąt metrów w dół. Udało mu się wyhamować. Doznał jednak urazu głowy, choć i tak może mówić o szczęściu. Bo żyje!

Przemysław Bolechowski

Adam Marasek z TOPR radzi turystom

Jeśli wybieramy się na wyprawę w wyższe partie Tatr, należy się dobrze przygotować. Na pokonanie płatów śniegu trzeba mieć raki, a minimum dobre obuwie. Pomocny będzie też czekan. I oczywiście, trzeba zachować jak największą ostrożność. Niestety, posiadanie odpowiedniego ekwipunku to nie wszystko. Błędem jest kupienie raków, czekana i ruszenie na podbój gór. Wcześniej należy nauczyć się posługiwania tym sprzętem. Co roku mamy bowiem wypadki, kiedy to niedoświadczony turysta, idąc w rakach, potyka się i leci w dół. Liczy się więc nie tylko sprzęt, ale i umiejętności.«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    4987

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022