E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Psy lawinowe szkolą się na Hali Gąsienicowej
 dodano: 13 Marca 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/03/13)
(FOT. PRZEMYSŁAW BOLECHOWSKI)

Psy lawinowe oraz kilkunastu ratowników z Polski, Czech, Rumunii i Słowacji bierze udział w tygodniowym praktycznym szkoleniu poszukiwania ludzi zasypanych przez śnieżne lawiny. Kurs odbywa się na Hali Gąsienicowej w Tatrach i polega m.in. na zakopywaniu pozorantów w lawinisku i szukaniu ich przez czworonożnych ratowników.


Szkolenie ma prawdziwą zimową scenerię. Przez całą środę padał gęsty śnieg i wiał mocny wiatr, w porywach przekraczający sto kilometrów na godzinę. Na psach nie robiło to większego wrażenia. TOPR-owcy nie kryją, że jednak nie każdy pies nadaje się na ratownika. – Tu także zdarzają się beztalencia – mówi Jerzy Maciata, ratownik TOPR i przewodnik psa lawinowego Vero. – Ze zwierzakami jest tak samo jak z ludźmi. Jeden pojmie od razu o co chodzi, drugi nie da rady, choćby mu łopatą do głowy wiedzę wkładać – dodaje TOPR-owiec.

Całe szkolenie psa lawinowego trwa około dwóch lat i kosztuje nawet 50 tysięcy złotych. Nie wszystkie rasy nadają się do tego, aby pomagać ratownikom TOPR w poszukiwaniach na lawiniskach. Musi to być pies duży, wytrzymały, najlepiej wilczur, sznaucer lub labrador. Każdy musi umieć dawać sobie radę w bardzo trudnych warunkach.

– Szkolenie zaczyna się już od szczeniaka – mówi Adam Marasek, zastępca naczelnika TOPR. Gdy piesek ma kilka miesięcy, jest przyuczany do posłuszeństwa. Kiedy osiągnie rok, zaczyna się go przygotowywać do szukania ludzi. Chowa się przednim w śniegu jego ulubioną zabawkę, potem pod śniegiem skrywa się sam właściciel, a na końcu ukrywa się pozoranta, czyli obcą osobę. I cały czas szkolenie psa trzeba prowadzić jako zabawę. Po dwóch latach ćwiczeń czworonożny ratownik musi uczestniczyć w prawdziwych akcjach, aby podnosić swoje umiejętności ratownika.

– Mój kochany Vero, 9-letni owczarek niemiecki, to weteran. Brał udział w ponad 30 akcjach poszukiwawczych i już niejednokrotnie znajdował ludzi w lawinisku – mówi Maciata.

Piotr Bednarz, ratownik TOPR, ma teraz dwa psy lawinowe. To Jessi i Tussi. – Jessi jest starsza i pracuje już dziewięć lat w TOPR. Była pierwszym psem, który zaczął szukać na lawinisku pod Rysami, gdy pod śniegiem zginęli licealiści i ich opiekun z tyskiego liceum. Bezbłędnie wskazała położenie zwłok – zachwala psa.

Jednak tacy czworonożni ratownicy nie mają wcale lekko. – Są stale narażeni na stres. Muszą się oswoić ze śmigłowcem, samochodem, skuterem śnieżnym czy ratrakiem – dodaje Bednarz. A to wymaga czasu i cierpliwości. Zwłaszcza od ludzi.

Przemysław Bolechowski


(FOT. PRZEMYSŁAW BOLECHOWSKI)









«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2953





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025