E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Ku przestrodze...
Upadki i zasłabnięcia
 dodano: 9 Maja 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/05/09)
Podczas długiego weekendu śmigłowiec TOPR miał dużo pracy (Fot. Michał M. Kowalski)

Długi weekend w Tatrach.

Dużo pracy miało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podczas długiego weekendu. Ratownicy zanotowali dwadzieścia interwencji, z których aż jedenaście było konsekwencją upadków na szlakach.


Dla wielu turystów zaskoczeniem były zimowe warunki panujące na wyżej położonych szlakach. Twarde, strome śniegi były przyczyną groźnych w skutkach poślizgnięć i upadków. Tylko 2 maja ratownicy zanotowali trzy takie wypadki. Najpierw na stromych śniegach poślizgnął się turysta podchodzący na Rysy. Po przybyciu na miejsce śmigłowca okazało się, że mężczyźnie udało się zatrzymać - upadek skończył się zadrapaniami i potłuczeniami. W trakcie działań pod Rysami do TOPR dotarła informacja o wypadku dwojga turystów, którzy spadli podczas schodzenia ze Świnicy w kierunku Zawratu. Turystka spadła ok. 200 metrów na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich, doznając urazu kręgosłupa, miednicy i głowy. Ranną przetransportowano w noszach francuskich pod śmigłowcem z miejsca wypadku na lądowisko w Dolince pod Kołem, a następnie, już na pokładzie maszyny, do szpitala. Wypadek kobiety widział jej 15-letnim syn, który zaczął do niej schodzić i także się poślizgnął. W tym przypadku skończyło się tylko na zadrapaniach i potłuczeniach. W czasie działań pod Świnicą do TOPR zadzwonił turysta informując, że przed chwilą jego kolega spadł z rejonu Buczynowych Turni do Doliny Buczynowej.

Ratownicy na początek ewakuowali z Małej Buczynowej Turni dzwoniącego mężczyznę. W międzyczasie okazało się, że jego koledze nic się nie stało i o własnych siłach schodzi do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Turyści byli kompletnie nieprzygotowani do tego typu wycieczek i nie znali topografii tego rejonu.

Dwa razy ratownicy TOPR wyruszali na pomoc turystom, którzy mieli więcej szczęścia, co nie znaczy, że więcej rozsądku. Wieczorem 28 kwietnia po pomoc zadzwoniły turystki, które schodząc z grani Ornaku na Iwaniacką Przełęcz w ciemnościach zgubiły szlak i weszły w gęste łany kosówek, z których nie potrafiły się wydostać. Ekipa ratowników odnalazła turystki o godz. 0.20 i sprowadziła je na szlak. Z kolei po południu 1 maja pomocy wezwało dwóch turystów, którzy w rejonie Małego Kościelca weszli w stromy teren. Za pomocą długiej liny turystów po kolei wydobyto z trudnego miejsca i przetransportowano pod śmigłowcem na Halę Gąsienicową.

Ratownicy odnotowali także sześć przypadków zasłabnięć i poważnych problemów zdrowotnych, z których jeden zakończył się tragicznie. 2 maja w drodze do Morskiego Oka rozległego zawału serca doznał 77-letni turysta. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem i po desancie rozpoczęli intensywną reanimację, kontynuowaną podczas lotu do szpitala. Niestety, mężczyzny nie udało się uratować. (KOV)«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    7248

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024