E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Wielka Krokiew
Narodziny zakopiańskiej Wielkiej Krokwi i pierwszy konkurs - 22 marca 1925 r.
strona: 1/3    1 2 3 

Skocznia Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem jest jednym z najbardziej znanych obiektów sportowych naszego kraju. Trzykrotnie w jej historii rozgrywano na niej konkursy skoków w ramach Mistrzostw Świata FIS oraz, od 1980 r., zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Jakie natomiast były początki tego obiektu? Kto go zaprojektował i kiedy? Kto wybudował? Pytań takich i innych nasuwa się więcej, a na naszej stronie prezentujemy obszerny tekst o narodzinach Wielkiej Krokwi, pierwszym konkursie na niej rozegranym w marcu 1925 r. Oparto go na źródłach archiwalnych klubu SN PTT 1907 Zakopane i prasie zakopiańskiej z tamtego okresu.


* * *

Twórcą skoczni na Krokwi był zakopiańczyk Karol Stryjeński (1887-1932). Urodził się on w Krakowie, naukę rozpoczął w Szwajcarii, w Zurychu, gdzie w latach 1907-1912 ukończył politechnikę. Był z zawodu architektem, grafikiem i rzeźbiarzem oraz publicystą. W latach 1923-27 był dyrektorem zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego. W roku 1922 opracował pierwszy plan regulacyjny Zakopanego, obejmujący powstanie tzw. Parku Sportowego, obejmującego obiekty sportowe w rejonie Krokwi i Polany Bogówka. Wtedy też zainicjował budowę i zaprojektował wspólnie ze Szwedem Sellstroemem skocznię Wielką Krokiew, a potem także schronisko PTT w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie i kilka willi w Zakopanem. Trzeba zaznaczyć, że wcześniej zanim powstała skocznia na Krokwi istniała skocznia w Dolinie Jaworzynki, zaprojektowana przez działacza klubu SN PTT - Aleksandra Schiele, na której oddawano skoki w granicach 30 metrów (rekord należał do Franciszka Wende (Czechosłowacja) - 36 m (1926 r.).

Jednak postęp w skokach narciarskich następował tak szybko, że jaworzyńska skocznia przestała rychło wystarczać. Dlatego też w roku 1923 powstała spółka "Park Sportowy", której celem była budowa "wielkiej odskoczni" w Zakopanem. Motorem powstania dużej skoczni był klub SN TT, a zwłaszcza Stryjeński, który podkreślał wagę budowy skoczni w sposób następujący:

Bo nie biegi narciarskie, lecz skoki są koroną światowych konkursów, przy których nasi narciarze znajdują się w roli ząbkujących niemowląt... Memento! Interes Zakopanego jest bliźniaczym bratem dzieła wykończenia skoczni. Udziały na budowę skoczni nabywać można po cenie 10 zł w kancelarii p. rejenta Dra Stefana Góry w Zakopanem[1].

Podkreślano korzyści wypływające dla Zakopanego z budowy takiego nowoczesnego obiektu, i tak w porównaniu ze skocznią jaworzyńską Wielka Krokiew miała mieć lepsze, wręcz idealne położenie. Została bowiem zbudowana niedaleko centrum Zakopanego. Ponadto miała to być skocznia na której można by osiągać skoki o długości ponad 40 m. Teren pod skocznię wydzierżawiono od hrabiego Władysława Zamoyskiego na lat 50 lat i w 1923 r. rozpoczęto prace ziemne (profil rozbiegu, drewniana konstrukcja zeskoku). Wysadzano skały dynamitem. W prasie zakopiańskiej rozpoczęła się dyskusja nad potrzebą istnienia tego typu obiektu w Zakopanem. Podkreślano, że zaletą skoczni będzie jej bezpieczeństwo i nowoczesność: - odskocznia będzie zbudowana w taki sposób, że jej techniczne zalety będą stały na równi z zaletami świeżo zbudowanej odskoczni w Chamonix, we Francji, na tegoroczną olimpiadę. Tak pisano o Krokwi w roku 1924.
 


[1] K. Stryjeński, Kłamstwo i prawda o skoczni narciarskiej w Zakopanem, w: „Głos Zakopiański” 1923, nr 43, s. 2.
 


1 2 3 
strona: 1/3    1 2 3 
żródło:
Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    6281





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024