E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Legendy nart
Henryk Mückenbrunn - narciarz z Janosikową odwagą...
strona: 4/4    1 2 3 4 

Największym jednak wyczynem Mückenbrunna, w czasach nazwijmy je "francuskich", było zwiezienie rannego narciarza do Chamonix, skąd zabrano go do szpitala. Ten "wyczyn" uratował rannemu życie! Zresztą słynny "Miki" nie zerwał wcale kontaktów z Zakopanem i swoimi kolegami. Pewnego dnia, producent nart w Zakopanem, Stanisław Zubek otrzymał pokaźnych wymiarów fotografię Mückenbrunna skaczącego oczywiście na nartach ze śnieżnego nawisu. Podpis na fotografii brzmiał: "Smary Zubka są doskonałe. Staszkowi na pamiątkę Mückenbrunn. Chamonix 1937 r." Zdjęcie to do dzisiaj pieczołowicie przechowuje córka Stanisława Zubka, Pani Ewelina Pęksowa. W czasie wojny ukrywał się, ale według pewnych źródeł wiemy, że przeprowadzał uciekinierów do Szwajcarii.

Po wojnie, gdy narciarze polscy zawitali do Chamonix i Zermatt w Szwajcarii był kierownikiem polskiej ekipy. Dalej żył w świecie gór i nart. Aż w 1956 r. w Dolinie Białej, Valee Blanche, dopadła go śnieżna kurniawa, z której nie wyszedł cało. Okoliczności śmierci Mückenbrunna są także dosyć tajemnicze i do dzisiaj do końca niewyjaśnione. Aleksander Schiele pisał, że w marcu 1956 r. ratownicy z Chamonix znaleźli na stokach Doliny La Valee Blanche zwłoki trzech ludzi: słynnego przewodnika Paula Demarchi, Fryderyka Ebla (Polaka z pochodzenie) i Henryka Mückenbrunna. Wiadomo, że narciarze wyruszyli na swoją ostatnią jak się okazało wędrówkę, w wielkim pośpiechu, w zadymce śnieżnej. Dodatkowo wiemy, że Ebel znany był jako "König der Goldschmugler" - czyli "król przemytników złota" i był multimilionerem, przeciwko któremu policja wysuwała bardzo poważne zarzuty uprawiania przemytu na wielką skalę. Narciarze podążali na włoską stronę przez Przełęcz Geant-Courmayer i tam zaskoczyła ich tak ciężka burza śnieżna, że wszyscy zamarzli. Na temat tajemniczej śmierci w górach ukazało się kilka artykułów w prasie niemieckiej i francuskiej. W ten tajemniczy sposób dopełniło się z pewnością niezwykłe życie Henryka Mückenbrunna, jednego z narciarzy SN PTT i człowieka, o którym śmiało można powiedzieć, że urodził się i zmarł na nartach i żył z prawdziwie Janosikowi fantazją.


Wojciech Szatkowski

Muzeum Tatrzańskie

Sukcesy narciarskie Henryka Mückenbrunna[8]

1922

Konkurs w skokach SN TT, skocznia w Jaworzynce, 1. miejsce. Najdłuższy skok poza konkursem oddał H. Mückenbrunn o długości 24 m.

22 I - międzyklubowe zawody w Bielsku na Magórce, bieg seniorów, 1 miejsce.

12 II - I międzyklubowe zawody w Krakowie AZS, konkurs w skokach na Woli Justowskiej, 1 miejsce.

I. międzyzwiązkowe zawody w Zakopanem, bieg seniorów, 5 miejsce.

4-6 III -III Związkowe zawody o mistrzostwo Polski w Worochcie, bieg seniorów I klasy, 2 miejsce. Ogólnie mistrzem Polski został A. Krzeptowski,

1923

6 I, konkurs w skokach w Zakopanem SN PTT, skoki seniorów 1 klasy, 4 miejsce.

22-23 II - zawody kwalifikacyjne PZN w Zakopanem, bieg główny, 3 miejsce.

28 I - międzyklubowe zawody WSCdBV w Bielsku, konkurs w skokach, skocznia na Kamitzer Platte, 1 miejsce. H. Mückenbrunn oddał najdłuższy skok w zawodach o długości 21 m.

16-18 II - II Międzynarodowe zawody w Zakopanem, bieg główny, klasa seniorów, 2 miejsce. Mistrzostwo Tatr na rok 1923 - 4 miejsce. W klasie seniorów 8 miejsce. W biegu rozstawnym drużyna SN PTT (F. Bujak, A. Rozmus i H. Mückenbrunn) zajęła 1 miejsce.

25-26 II - zawody jubileuszowe SN Pogoń w Tuchli, bieg seniorów I klasy, 3 miejsce. W skokach seniorów 1. miejsce.

10-11 III - IV Międzyzwiązkowe zawody o Mistrzostwo Polski w Sławsku, organizowane przez KTN, bieg główny w klasie seniorów, 1 miejsce. Konkurs w skokach w klasie seniorów - 3 miejsce. Mistrzostwo Polski na rok 1923 zdobył A. Krzeptowski, H. Mückenbrunn był drugi. W slalomie zajął 4 miejsce.

1924

26 I - konkurs w skokach w Zakopanem, seniorzy I klasy, 1 miejsce.

16-18 II - V Związkowe zawody o Mistrzostwo polski w Krynicy, bieg seniorów I klasy, 1 miejsce. Skoki seniorów - 1 miejsce. Mistrzostwo Polski na 1924 r. zdobył H. Mückenbrunn. W biegu z przeszkodami zajął 1 miejsce.

1-2 III - Mistrzostwa Zakopanego w Zakopanem, bieg główny w I klasie seniorów, 3 miejsce. Konkurs w skokach - 1 miejsce. Mistrzostwo Zakopanego na rok 1924 zdobył A. Krzeptowski, H. Mückenbrunn zajął 2 miejsce.

1925

11 I -zawody międzynarodowe w Starym Smokowcu, bieg główny w I klasie seniorów, 1 miejsce.

18 I - zawody SN Sokoła w Zakopanem, bieg główny, 9 miejsce.

31 I - 2 II - VI międzyzwiązkowe zawody o Mistrzostwo Polski w Krynicy, 6 miejsce. W skokach w klasie seniorów zajął 1 miejsce. H. Mückenbrunn zdobył Mistrzostwo Polski na rok 1925 (bieg na 25 kilometrów i skok).

6-8 II - zawody o Mistrzostwo Zakopanego, bieg na 18 km, 8 miejsce. Konkurs skoków w Jaworzynce 1 miejsce. Mistrzem Zakopanego na rok 1925 został H. Mückenbrunn.

1926

III zawody o Mistrzostwo Zakopanego, bieg na 18 km, 15 miejsce. W konkursie w skokach zajął 6 miejsce.

24 I - konkurs w skokach w Jaworzynce, 4 miejsce.

27 II - biegi na Hali Gąsienicowej, bieg główny, 3 miejsce.

28 II - konkurs w skokach w Jaworzynce, 2 miejsce.

6-7 III - VII Międzynarodowe zawody o Mistrzostwo Polski, bieg główny, 9 miejsce. Skoki w klasie seniorów, 5 miejsce. W Mistrzostwach Polski na rok 1926 H. Mückenbrunn zajął 5 miejsce.

27-28 III - zawody narciarskie 3 P.S.P., bieg zjazdowy, 2 miejsce. W konkursie skoków na Wielkiej Krokwi, 1 miejsce.

28-31 I - Mistrzostwa Republiki Czechosłowackiej, Nove Mesto, H. Mückenbrunn zdobył tytuł Mistrza Czechosłowacji na rok 1926.

8-14 II - międzynarodowe zawody wojskowe w Czechosłowacji, Smokowiec, bieg na 18 kilometrów, 4 miejsce. W biegu z przeszkodami na 7 kilometrów zajął 3 miejsce[9].
 


[8] Opracował W. Szatkowski w oparciu o „Narciarstwo Polskie”, T.1-2, Kraków 1925 i 1927.

[9] Źródła i opracowania:1. J. Kapeniak, Tatrzańskie diabły, Warszawa 1971, biogram Henryka Mückenbrunna, s. 64-68.2. Narciarstwo Polskie, T.1-3, w zbiorach MT.3. Protokoły SN PTT i relacje z zawodów w zbiorach SN PTT, Archiwum klubu SN PTT 1907 Zakopane.
 


1 2 3 4 
strona: 4/4    1 2 3 4 
żródło:
Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5155





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024