Największym jednak wyczynem Mückenbrunna, w czasach nazwijmy je "francuskich", było zwiezienie rannego narciarza do Chamonix, skąd zabrano go do szpitala. Ten "wyczyn" uratował rannemu życie! Zresztą słynny "Miki" nie zerwał wcale kontaktów z Zakopanem i swoimi kolegami. Pewnego dnia, producent nart w Zakopanem, Stanisław Zubek otrzymał pokaźnych wymiarów fotografię Mückenbrunna skaczącego oczywiście na nartach ze śnieżnego nawisu. Podpis na fotografii brzmiał: "Smary Zubka są doskonałe. Staszkowi na pamiątkę Mückenbrunn. Chamonix 1937 r." Zdjęcie to do dzisiaj pieczołowicie przechowuje córka Stanisława Zubka, Pani Ewelina Pęksowa. W czasie wojny ukrywał się, ale według pewnych źródeł wiemy, że przeprowadzał uciekinierów do Szwajcarii.
Po wojnie, gdy narciarze polscy zawitali do Chamonix i Zermatt w Szwajcarii był kierownikiem polskiej ekipy. Dalej żył w świecie gór i nart. Aż w 1956 r. w Dolinie Białej, Valee Blanche, dopadła go śnieżna kurniawa, z której nie wyszedł cało. Okoliczności śmierci Mückenbrunna są także dosyć tajemnicze i do dzisiaj do końca niewyjaśnione. Aleksander Schiele pisał, że w marcu 1956 r. ratownicy z Chamonix znaleźli na stokach Doliny La Valee Blanche zwłoki trzech ludzi: słynnego przewodnika Paula Demarchi, Fryderyka Ebla (Polaka z pochodzenie) i Henryka Mückenbrunna. Wiadomo, że narciarze wyruszyli na swoją ostatnią jak się okazało wędrówkę, w wielkim pośpiechu, w zadymce śnieżnej. Dodatkowo wiemy, że Ebel znany był jako "König der Goldschmugler" - czyli "król przemytników złota" i był multimilionerem, przeciwko któremu policja wysuwała bardzo poważne zarzuty uprawiania przemytu na wielką skalę. Narciarze podążali na włoską stronę przez Przełęcz Geant-Courmayer i tam zaskoczyła ich tak ciężka burza śnieżna, że wszyscy zamarzli. Na temat tajemniczej śmierci w górach ukazało się kilka artykułów w prasie niemieckiej i francuskiej. W ten tajemniczy sposób dopełniło się z pewnością niezwykłe życie Henryka Mückenbrunna, jednego z narciarzy SN PTT i człowieka, o którym śmiało można powiedzieć, że urodził się i zmarł na nartach i żył z prawdziwie Janosikowi fantazją.
Wojciech Szatkowski
Muzeum Tatrzańskie
Sukcesy narciarskie Henryka Mückenbrunna[8]
1922
Konkurs w skokach SN TT, skocznia w Jaworzynce, 1. miejsce. Najdłuższy skok poza konkursem oddał H. Mückenbrunn o długości 24 m.
22 I - międzyklubowe zawody w Bielsku na Magórce, bieg seniorów, 1 miejsce.
12 II - I międzyklubowe zawody w Krakowie AZS, konkurs w skokach na Woli Justowskiej, 1 miejsce.
I. międzyzwiązkowe zawody w Zakopanem, bieg seniorów, 5 miejsce.
4-6 III -III Związkowe zawody o mistrzostwo Polski w Worochcie, bieg seniorów I klasy, 2 miejsce. Ogólnie mistrzem Polski został A. Krzeptowski,
1923
6 I, konkurs w skokach w Zakopanem SN PTT, skoki seniorów 1 klasy, 4 miejsce.
22-23 II - zawody kwalifikacyjne PZN w Zakopanem, bieg główny, 3 miejsce.
28 I - międzyklubowe zawody WSCdBV w Bielsku, konkurs w skokach, skocznia na Kamitzer Platte, 1 miejsce. H. Mückenbrunn oddał najdłuższy skok w zawodach o długości 21 m.
16-18 II - II Międzynarodowe zawody w Zakopanem, bieg główny, klasa seniorów, 2 miejsce. Mistrzostwo Tatr na rok 1923 - 4 miejsce. W klasie seniorów 8 miejsce. W biegu rozstawnym drużyna SN PTT (F. Bujak, A. Rozmus i H. Mückenbrunn) zajęła 1 miejsce.
25-26 II - zawody jubileuszowe SN Pogoń w Tuchli, bieg seniorów I klasy, 3 miejsce. W skokach seniorów 1. miejsce.
10-11 III - IV Międzyzwiązkowe zawody o Mistrzostwo Polski w Sławsku, organizowane przez KTN, bieg główny w klasie seniorów, 1 miejsce. Konkurs w skokach w klasie seniorów - 3 miejsce. Mistrzostwo Polski na rok 1923 zdobył A. Krzeptowski, H. Mückenbrunn był drugi. W slalomie zajął 4 miejsce.
1924
26 I - konkurs w skokach w Zakopanem, seniorzy I klasy, 1 miejsce.
16-18 II - V Związkowe zawody o Mistrzostwo polski w Krynicy, bieg seniorów I klasy, 1 miejsce. Skoki seniorów - 1 miejsce. Mistrzostwo Polski na 1924 r. zdobył H. Mückenbrunn. W biegu z przeszkodami zajął 1 miejsce.
1-2 III - Mistrzostwa Zakopanego w Zakopanem, bieg główny w I klasie seniorów, 3 miejsce. Konkurs w skokach - 1 miejsce. Mistrzostwo Zakopanego na rok 1924 zdobył A. Krzeptowski, H. Mückenbrunn zajął 2 miejsce.
1925
11 I -zawody międzynarodowe w Starym Smokowcu, bieg główny w I klasie seniorów, 1 miejsce.
18 I - zawody SN Sokoła w Zakopanem, bieg główny, 9 miejsce.
31 I - 2 II - VI międzyzwiązkowe zawody o Mistrzostwo Polski w Krynicy, 6 miejsce. W skokach w klasie seniorów zajął 1 miejsce. H. Mückenbrunn zdobył Mistrzostwo Polski na rok 1925 (bieg na 25 kilometrów i skok).
6-8 II - zawody o Mistrzostwo Zakopanego, bieg na 18 km, 8 miejsce. Konkurs skoków w Jaworzynce 1 miejsce. Mistrzem Zakopanego na rok 1925 został H. Mückenbrunn.
1926
III zawody o Mistrzostwo Zakopanego, bieg na 18 km, 15 miejsce. W konkursie w skokach zajął 6 miejsce.
24 I - konkurs w skokach w Jaworzynce, 4 miejsce.
27 II - biegi na Hali Gąsienicowej, bieg główny, 3 miejsce.
28 II - konkurs w skokach w Jaworzynce, 2 miejsce.
6-7 III - VII Międzynarodowe zawody o Mistrzostwo Polski, bieg główny, 9 miejsce. Skoki w klasie seniorów, 5 miejsce. W Mistrzostwach Polski na rok 1926 H. Mückenbrunn zajął 5 miejsce.
27-28 III - zawody narciarskie 3 P.S.P., bieg zjazdowy, 2 miejsce. W konkursie skoków na Wielkiej Krokwi, 1 miejsce.
28-31 I - Mistrzostwa Republiki Czechosłowackiej, Nove Mesto, H. Mückenbrunn zdobył tytuł Mistrza Czechosłowacji na rok 1926.
8-14 II - międzynarodowe zawody wojskowe w Czechosłowacji, Smokowiec, bieg na 18 kilometrów, 4 miejsce. W biegu z przeszkodami na 7 kilometrów zajął 3 miejsce[9].
[8] Opracował W. Szatkowski w oparciu o „Narciarstwo Polskie”, T.1-2, Kraków 1925 i 1927.
[9] Źródła i opracowania:1. J. Kapeniak, Tatrzańskie diabły, Warszawa 1971, biogram Henryka Mückenbrunna, s. 64-68.2. Narciarstwo Polskie, T.1-3, w zbiorach MT.3. Protokoły SN PTT i relacje z zawodów w zbiorach SN PTT, Archiwum klubu SN PTT 1907 Zakopane.