E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Janoška Miloš

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Janoška Miloš, pseud. Radúz Magurin (28 I 1884 Jasieniowa, Orawa - 28 XII 1963 Mikułasz Lipt., poch. w jego dzielnicy Wierzbica=Vrbica). Słow. nauczyciel (1907-18 w Szczyrbie), od 1918 inspektor szkolny w Mikułaszu Lipt., jeden z pionierów turystyki i taternictwa słow., autor pierwszych słow. przewodników tur. po Tatrach i Tatrach Niżnich.

Turystykę górską uprawiał przez przeszło 70 lat: mając pięć i pół roku wszedł samodzielnie na Wielki Chocz w 1889, a mając ponad 78 lat dokonał wejścia w 1962 na Sławkowski Szczyt . Mając lat 15 był w 1899 jednym z założycieli i przez trzy lata przewodniczącym nieformalnego uczniowskiego stowarzyszenia MMM (» Mikuláška mladšia mládež ) o celach krajozn. i turystycznych.

Następnie przez wiele lat stale propagował wśród Słowaków turystykę, osobiście prowadził wycieczki (także gromadne), m.in. w Tatry , i działał w tym kierunku organizacyjnie. W 1919 był jednym z założycieli i został sekr. pierwszego (formalnie) słow. towarzystwa tur. » Tatranský  spolok turistický, a od 1921 (po reorganizacji) był prezesem oddziału KČST w Mikułaszu Lipt. Uprawiał też taternictwo; do czołowych taterników swej epoki nie należał, ale przeszedł parę nowych dróg czy wariantów i przyczynił się do spopularyzowania taternictwa wśród Słowaków.

Wybitne znaczenie w rozwoju turystyki i taternictwa słow. miała działalność pisarska i edytorska J., zrazu częściowo pod pseud. Radúz Magurin. Pierwszą jego publikacją z tego zakresu, tatrzańską, był opis Młynickiej Doliny  z otoczeniem: Dolina Mlynica ("Čas. Muz. Slov. Spol." 1910, nr 2). Następnie wydał pierwszy słow. przewodnik po Tatrach: Sprievodca po Tatrách (Lipt. Sv. Mik. 1911) oraz zwięzły czes. przewodnik Vysoké Tatry; krátký popis Tater a informace pro turisty i Slovnícek k mapě Tater (nazwy słow., czes., pol., węg. i niem.), te ostatnie dwie pozycje w zbior. książce Slovenská čítanka (Pr.1911) i przedruk w: Ilustrovaný průvodce po Slovensku (Pr.1911). Potem ukazał się jego artykuł wspomnieniowy Na Kriváni ("Dennica" 1912, nr 9).Jego nast. przewodniki tatrz. lub częściowo tatrz. to Sprievodca po Vysokých Tatrách (Lipt. Sv. Mik. 1923), Krásy Liptova (tamże 1947 i wsp. z Z. Hochmuthem wyd. 2: Br.1957), Liptovský Mikuláš a okolie (Br.1952); ponadto przewodnik po Tatrach Niżnich: Nízke Tatry (Liptovská čast) (wsp. z Z. Hochmuthem trzy wyd.: Br.1952, 1954) i inne.

W 1921 był współzałożycielem czasopisma »"Krásy Slovenska ", w 1921-32 jego współredaktorem lub redaktorem, a w 1921-26 także jego współwydawcą. W 1921-61 ogłosił głównie w tym czasopiśmie, ale także w innych, liczne artykuły na tematy tatrz. i in. (taternictwo, turystyka, krajoznawstwo, narciarstwo, speleologia itd.).

Trzeba też podkreślić, że swoimi przewodnikami przyczynił się w dużym stopniu do ustalenia słow. nazewnictwa w Tatrach. Był również autorem podręczników szkolnych, m.in. Základné vedomosti zemepisné a zemepis župy Podtatranskej (XIX) pre ludové školy (Prešov 1924). Uczestniczył w badaniach speleol. w Demianowskiej Dolinie.J. w 1937 został pierwszym czł. hon. JAMESu, a potem hon. prezesem KSTL. W 1968 na budynku szkoły w Szczyrbie odsłonięto tablicę upamiętniającą fakt, że J. napisał tam pierwszy słow. przewodnik po Tatrach.



Literatura:
"Krásy Slov." 1964, nr 1 (Jožo Šimko); 1984, nr 1 (Zdenko Hochmuth oraz Olga Kostková-Janošková). - "Slov. Kras" 6, 1965-66 (Ivan Bohuš). - "SBS" 2, 1987.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024