E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  
Ka    Kb  Kc    Kd  Ke  Kf  Kg  Kh  Ki  Kj  Kk  Kl    Km  Kn    Ko    Kp  Kr  Ks    Kt  Ku  Kw  Kz   

  Przeglądasz dział: Ko
ilość pozycji w dziale: 263
Zmień dział na:
 
Kopami, Przełęcz między (Przełęcze)
   więcej
Kopą, Przełęcz pod (Przełęcze)
   Kopą, Przełęcz pod; Przejście przez P.p.K. było znane od b. dawna. Szlakiem tym pasterze z Białej Spiskiej co najmniej od XVI w. przepędzali swe stada corocznie z Przednich Koperszadów na pastwiska w Zadnich Koperszadach . Zimą pierwsi przeszli tędy Theodor Wundt  i przew. Jakob Horvay w 1884. Nazwa Przełęczy pod Kopą pochodzi od pobliskiej Bielskiej Kopy , zwanej dawniej po prostu Kopą.
więcej
kopciuszek (Nie okreslony)
   kopciuszek (Phoenicurus ochruros ), z rodziny drozdowatych (Turdidae ). Inne jego nazwy: szałaśnik, gazda szałaśny, kominiarz, najczęściej jednak ślinogórz, bo każdy swój tryl kończy odgłosem jak gdyby strzyknięciem śliną przez zęby. Nieduży ptaszek o ubarwieniu szaroczarnym z rdzawym ogonkiem i białą plamą na skrzydłach.W Tatrach żyje na otwartych przestrzeniach hal i skał, ściele gniazda w szczelinach skalnych, często w...
więcej
kopczyk (Nie okreslony)
   kopczyk. Ułożone w kupkę kamienie, zwykle jeden na drugim. Kopczykami taternicy czasem oznaczają nieznakowane farbą drogi, albo też stawiają kopczyk na wierzchołku szczytu poprzednio niezwiedzonego, na znak jego zdobycia. O drodze, która jest oznaczona kopczykami mówi się, że jest wykopczykowana.Kopczyk zwykle składa się z kilku kamieni, ale czasem (np. na wierzchołku Ostrego Szczytu) układano go z kilkudziesięciu kamieni, razem metrowej...
więcej
Kopczyńska-Jaworska Bronisława (Ludzie)
   Kopczyńska-Jaworska Bronisława (1 V 1924 Poznań). Etnografka, od 1956 pracownik nauk. (od 1970 kier.) Katedry Etnografii Uniw. Łódzkiego, od 1980 prof.; czł. Komitetu Nauk Etnograficznych PAN od 1975, w 1976-78 prezes Pol. Tow. Ludoznawczego, od 1960 w Międzynar. Komisji do Badania Kultury Lud. w Karpatach i Bałkanach. Od 1946 uczestniczyła w zespołowych i prowadziła indywidualne badania w Karpatach nad pasterstwem i w ogóle kulturą...
więcej
Kopernicki Izydor (Ludzie)
   Kopernicki Izydor (17 IV 1825 Czyżówka, gub. kijowska - 24 IX 1891 Gleichenberg, Austria, poch. w Krakowie). Lekarz, wybitny antropolog, etnograf, prof. nadzw. UJ od 1886, czł. koresp. AU od 1877, czł. czynny od 1887. Uczestnik powstania w 1863. Wśród jego b. licznych prac nauk. z kilku dziedzin jest szereg etnograficznych i językoznawczych z Rabki i okolic oraz kilka antropologicznych z Podkarpacia odnoszących się częściowo do Podhala...
więcej
Koperszady, Przednie (Doliny)
   Koperszady, Przednie lub Dolina Przednich Koperszadów;  Pasterstwo w tej dolinie istniało co najmniej od pocz. XIV w., a skończyło się wkrótce po II wojnie świat.; w dawnych latach stał tu Bielski Koszar, tj. szałas past. należący do Białej Spiskiej , która miała tu pastwiska. W XVII w. w dolinie tej prowadzono roboty górnicze . W 1876-80 stało tu » Schronisko Idziego . Nazwa: » Koperszady Zadnie .
więcej
Koperszady, Zadnie (Doliny)
   Koperszady, Zadnie lub Dolina Zadnich Koperszadów; W dawnych czasach pn.-wsch. część Zadnich Koperszadów (powyżej zwartego lasu) należała do miasta Biała Spiska , a reszta do dóbr jaworzyńskich (aż do 1879 wchodzących w skład państwa niedzickiego ). Na obszarze należącym do Białej Spiskiej jej pasterze już od XVI w. wypasali owce i woły, aż do 1954. Natomiast na terenie dóbr jaworzyńskich w Zadnich Koperszadach...
więcej
Koperszadzka Bramka (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Koperszadzka Bramka lub krótko Bramka; 
więcej
Koperszadzki Potok (Woda)
   Koperszadzki Potok;  Oddziela Tatry Wysokie od Tatr Bielskich . Zob. też Kołowy Potok .
więcej
kopieniec (Nie okreslony)
   kopieniec lub kopiniec. W gwarze podh. (u pasterzy tatrz.) jest to góra o kształcie podobnym do kopy lub kopca.
więcej
Kopieniec, Hala (Hala - Polana)
   Kopieniec, Hala, błędnie Hala Kopienica;
więcej
Kopieniec, Mały (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Kopieniec, Mały; Wzniesienie w dolnej części pn. grani Trzydniowiańskiego Wierchu , zaraz na pn. od Kulawca , a na pd. od Kopieńcowego Przechodu .
więcej
Kopieniec, Mały (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Kopieniec, Mały; Regiel między Jaszczurówką  a Wielkim Kopieńcem , wznoszący się po wsch. stronie dolnej części Olczyskiej Doliny .
więcej
Kopieniec, Polana (Hala - Polana)
   Kopieniec, Polana;  Przez Polanę Kopieniec  prowadzi jeden z pop. szlaków narc. (nartostrad ) z Gąsienicowej Hali do Zakopanego (do Jaszczurówki ).
więcej
Kopieniec, Wielki (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Kopieniec, Wielki lub po prostu Kopieniec; Górna część W.K. jest bezleśna, miejscami sterczą skałki. Wiedzie na niego znakowany szlak turystyczny.
więcej
Kopieniec, Wielki (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Kopieniec, Wielki lub krótko Kopieniec; 
więcej
Kopieńcowa Przełęcz (Przełęcze)
   Kopieńcowa Przełęcz lub Przełęcz między Kopieńcami; Szerokie siodło między Małym Kopieńcem a Wielkim Kopieńcem , nad Olczyską Doliną .
więcej
Kopieńcowe Szałasiska (Hala - Polana)
   Kopieńcowe Szałasiska lub po prostu Szałasiska;  Według tradycji lud. stał tam dawniej szałas, który zniesiono, i stąd nazwa tej polany. Po przerwie znowu postawiono tam szałas w 1933.
więcej
Kopieńcowy Przechód (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Kopieńcowy Przechód; Siodło między Wielkim Kopieńcem a Małym Kopieńcem , nad Polaną Trzydniówką  w Chochołowskiej Dolinie .
więcej
Kopieńcowy Przechód, Wyżni (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Kopieńcowy Przechód, Wyżni; Siodło między Kulawcem a Małym Kopieńcem (1329 m), tuż na pd. od wierzchołka tego ostatniego.
więcej
kopiniak (Nie okreslony)
   kopiniak. W gwarze podh. i spiskiej (pol.), u pasterzy tatrz. jest to góra o kształcie podobnym do kopy lub kopca, ale na samym Podhalu (w Odrowążu) słowo to oznacza płaszcz sukienny z peleryną.
więcej
Kopka, Hala (Hala - Polana)
   Kopka, Hala;  Na szerokim płaskim siodle między ich pn. a środk. szczytem leży jedyna polana dawnej Hali Kopki : Polana Kopka (ok. 1180-1240 m).
więcej
Koprowa Dolina (Doliny)
   Koprowa Dolina;  Pochodzenie jej nazwy (powtarzającej się w Tatrach ) nie jest wiadome; ma wywodzić się od kopru lub (co jest mało prawdopodobne) od niem. Kupfer (miedź ).
więcej
Koprowa Przełęcz (Przełęcze)
   Koprowa Przełęcz lub Wyżnia Koprowa Przełęcz;   Przejście przez K.P. (znakowaną ścieżką) stanowi najdogodniejsze połączenie Hlińskiej Doliny  (i w ogóle Koprowej Doliny ) z Mięguszowiecką Doliną . Przejście to w połączeniu z przejściem przez Liliowe i Zawory stanowiło też dawniej jeden z najważniejszych szlaków z pn. strony Tatr (z Gąsienicowej Hali ) na południową (do Popradzkiego Stawu ), ale po II wojnie...
więcej
Koprowa Woda (Woda)
   Koprowa Woda;  Powyżej Podbańskiej z połączenia K.W. z Cichą Wodą Liptowską powstaje rzeka Biała Liptowska .
więcej
Koprowy Wierch (Szczyty)
   Koprowy Wierch; Długa pn.-zach. grań K.W. oddziela Hlińską Dolinę od Ciemnosmreczyńskiej Doliny . Na K.W. prowadzi znakowany szlak (z Koprowej Przełęczy ). K.W. dawniej nazywał się Pośrednim Wierchem. Obecna nazwa pochodzi od Koprowej Doliny.
więcej
kopytnik (Nie okreslony)
   kopytnik (Asarum europaeum ), z rodziny Kokornakowatych (Aristolochiaceae ). Nisko pokładająca się roślina o liściach nerkowatych, z głębokim wcięciem przy nasadzie, długoogonkowych, lśniących, zimozielonych. Kwiaty niepozorne, tuż przy ziemi, na króciutkich szypułkach, zewnątrz zielonawe, wewnątrz brudno ciemnopurpurowe. Cała roślina o korzennym zapachu, przez górali podh. nazywana górski pieprz. Dość pospolita w...
więcej
korale (Nie okreslony)
   korale (Anthozoa ). Drobne zwierzątka morskie, należące do typu Jamochłonów (Coelenterata ). Korale żyją tylko w czystych, głębokich i ciepłych morzach. Gdy morza takie zalewały w dawnych geol. okresach obszar Pratatr, k. nieraz w nich się pojawiały, pojedynczo lub w większych czy mniejszych skupieniach. W morzu triasu górnego, na pd. od Tatr w obrębie późniejszych osadów reglowych krzewiły się całe rafy k. w okresach...
więcej
Korbel Ladislav (Ludzie)
   Korbel Ladislav (8 VI 1912 Čachtice, okres Trenčín). Słow. zoolog, entomolog. Początkowo nauczyciel szkół podst. i średnich, a po studiach przyr. na uniw. bratysławskim (1944) nauk. pracownik różnych instytucji nauk., od 1965 prof. uniw. w Bratysławie. Przyczynił się wybitnie do rozwoju nowoczesnych badań entom. na Słowacji, autor wielu zool. prac nauk. i pop.-nauk. Był czł. rady TANAPu . Badania prowadził w różnych...
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024