E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  
Ca    Cb  Cc    Cd  Ce  Cf  Cg  Ch  Ci  Cj  Ck  Cl    Cm  Cn    Co    Cp  Cr  Cs    Ct  Cu  Cw  Cz   

  Przeglądasz dział: C
ilość pozycji w dziale: 292
Zmień dział na:
 
Czerny Zygmunt (Ludzie)
   Czerny Zygmunt (24 VII 1888 Lwów - 18 II 1975 Kraków). Taternik , filolog romanista, prof. uniw. we Lwowie (1924-46), Toruniu (1946-50) i Krakowie (1950-60), autor licznych prac nauk. i podręczników, czł. kilku komisji i komitetów PAN. W latach niem. okupacji Lwowa działał tam w tajnym uniw. polskim. Turystykę w Tatrach i taternictwo uprawiał gł. przed I wojną świat., m.in. z Janem Wacławem Czerwińskim i Stefanem Komornickim ,...
więcej
czerpak (Nie okreslony)
   czerpak . nazwa podh. na rodzaj dużego drewnianego kubka, toczonego z jaworu, z denkiem wbitym od dołu, szerszego u góry, z drewnianym, zwykle rzeźbionym uchwytem na całą wysokość i powyżej kubka, z otworami na palce. Czerpaki były używane gł. na halach przez pasterzy do picia mleka lub żentycy.
więcej
Czerwienica (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwienica, błędnie Czerwieniec.  Usypiste zbocze o czerwonawym zabarwieniu na zach. stokach Małej Królowej Kopy (1531 m), poniżej Siodłowej Drogi, a powyżej Żlebu pod Czerwienicą .
więcej
Czerwienicą, Żleb pod (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwienicą, Żleb pod , błędnie Żleb pod Czerwieniec. Przy górnej części Żlebu pod Czerwienicą znajdowały się dawniej kopalnie rudy żelaznej . Wejścia do niektórych sztolni były jeszcze widoczne w 1930-tych latach, a obecnie są już zasypane.
więcej
Czerwieniec (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwieniec;  Na Czerwieńcu stoi małe schronisko, należące do organizacji tur. (OT TJ) we wsi Bobrowiec , nie zawsze otwarte i zasadniczo przeznaczone tylko dla członków owej organizacji.
więcej
Czerwińska Anna (Ludzie)
   Czerwińska Anna (10 VII 1949 Warszawa). Taterniczka , alpinistka, grotołaz, farmaceutka (dr nauk farmaceutycznych), czł. Klubu Wys. Warszawa . Turystykę w Tatrach uprawiała od 1967. Wspinała się dużo w zespołach kobiecych, najczęściej we dwie z Krystyną Palmowską , w Tatrach od 1969, przechodząc w zespole kobiecym drogi najtrudniejsze, jak tzw. direttissimy na ścianach Kazalnicy i Małego Młynarza oraz podobne drogi w zimie. W lecie 1990...
więcej
Czerwiński Jan Wacław (Ludzie)
   Czerwiński Jan Wacław (21 XI 1865 - 29 VII 1947 Kraków). Krak. turysta, narciarz, taternik , działacz PTT, inż. CzłonkiemSekcji Tur. TT był od jej powstania w 1903, działał też przed I wojną świat. w jej zarządzie. W swoim dorobku tatern. ma nowe drogi na Zmarzłą Przełęcz , Krywań , Lodowy Szczyt i in., wszystko przed I wojną światową. Towarzyszami jego na wycieczkach tatrz. byli m.in. Zygmunt Czerny i Stefan Komornicki .Przez lat...
więcej
Czerwona Dolina (Doliny)
   Czerwona Dolina , czasem błędnie Czerwienna Dolina;  Doliną płynie Czerwony Potok , nad którym leży Czerwona Polana . Stały tam niegdyś szałasy czy szopy Jurgowian . Od 1949 cała dolina leży w ścisłym rezerwacie TANAPu . Nazwa doliny pochodzi od Czerwonej Skałki.
więcej
Czerwona Glinka (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwona Glinka ;  Usypisto-skaliste pn. zbocze górnej części Doliny pod Czerwoną Glinką (odnogi Czarnej Doliny Rakuskiej), przerżnięte żlebem z wodą. Nazwa pochodzi od czerwonawej gleby, występującej na znacznej części owego zbocza. Przez Cz.G. przebiega w poprzek stara ścieżka (niegdyś znakowana), wiodąca od schroniska "Szarotka" w Dolinie do Siedmiu Źródeł poprzez Przełęcz nad Czerwoną Glinką do Wspólnej Pastwy w...
więcej
Czerwona Ławka (Przełęcze)
   Czerwona Ławka;  Głęboko wcięta przełęcz między Małym Lodowym Szczytem a Spągą. Przebiega przez nią znakowana ścieżka (zbudowana w 1935-37) z Doliny Pięciu Stawów Spiskich do Staroleśnej Doliny. Nazwa Cz.Ł. pochodzi od występujących popod nią czerwonych skał.
więcej
Czerwona Polana (Hala - Polana)
   Czerwona Polana , błędnie Czerwienna Polana;  Obszerna polana w środk. części Czerwonej Doliny, nad Czerwonym Potokiem, pod wsch. stokami Czerwonej Skałki. Nazwa Cz.P. pochodzi od Czerwonej Skałki.
więcej
Czerwona Przełączka (Przełęcze)
   Czerwona Przełączka ;  Między Czerwoną Turnią a Małym Kołowym Szczytem. Nazwa pochodzi od Czerwonej Turni. Błędna jest wiadomość powtarzana w słow. literaturze, jakoby pol. nazwą Cz.P. była: Niebieska Przełęcz.
więcej
Czerwona Przełęcz (Przełęcze)
   Czerwona Przełęcz  lub Wolarzysko.  Przełęcz między Sarnią Skałą a Suchym Wierchem. Przechodzi przez nią Ścieżka nad Reglami z Doliny Białego do Strążyskiej Doliny. Nazwa Cz.P. pochodzi od czerwonawej gleby (czerwone iły kajprowe) na przełęczy.
więcej
Czerwona Skałka (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwona Skałka ; Ostatnie ku północy wybitne wzniesienie w długim pn.-zach. ramieniu Szerokiej Jaworzyńskiej. Oddziela środk. część Czerwonej Doliny od gł. gałęzi Doliny Białki. Nazwa Cz.S. pochodzi od barwy skał na jej stokach.
więcej
Czerwona Turnia (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwona Turnia; Północna z dwóch turni w gł. grani Tatr Wys. między Kołowym Szczytem a Jagnięcym Szczytem. Jest zwornikiem dla Jastrzębiej Grani. Nazwa pol. pochodzi od Czerwonego Stawu w Jagnięcej Dolinie, inne nazwy od obcojęzycznych nazw Modrego Stawku w tejże dolinie.
więcej
Czerwona Woda (Woda)
   Czerwona Woda lub Czerwona Woda Kiezmarska.  Potok odwadniający Jagnięcą Dolinę, ale pojawia się dopiero na ścianie stawiarskiej tej doliny, poniżej Czerwonego Stawu Kiezmarskiego. U dołu ściany stawiarskiej potok znika pod piargami. Nazwa pochodzi od Czerwonego Stawu.
więcej
Czerwoną Glinką, Dolina pod (Doliny)
   Czerwoną Glinką, Dolina pod , także Dolina pod Czerwoną Glinkę; . Orograficznie prawa (pd.-zach.) z dwóch gł. odnóg górnej części Czarnej Doliny Rakuskiej, zbiegająca się u dołu ( 1047 m) z drugą odnogą tej ostatniej: Doliną do Siedmiu Źródeł. Dolina pod Czerwoną Glinką ciągnie się spod Przełęczy nad Czerwoną Glinką w dół ku pn.-wsch., między zboczami Bujaczego Wierchu a Ryniasa, a jej dnem płynie Luba Woda. Nazwa...
więcej
Czerwoną Glinką, Przełęcz nad (Przełęcze)
   Czerwoną Glinką, Przełęcz nad Szerokie, trawiaste siodło między Bujaczym Wierchem (u podnóża jego bocznej pd. grani) a Ryniasem. Przez tę przełęcz prowadziły niegdyś ważne szlaki przepędu stad z Czarnej Doliny Rakuskiej na Wspólną Pastwę w Kiezmarskiej Dolinie.
więcej
Czerwone Brzeżki (Terminologia)
   Czerwone Brzeżki Nazwa występująca w Tatrach Pol. na oznaczenie kilku miejsc z czerwonawą glebą lub skałami. Najbardziej znane jest zbocze tuż na pd. od Rusinowej Polany. W 1887-98 stała tam altana TT. Przechodzą tamtędy niektóre znakowane szlaki tur. na Rusinową Polanę. Zob. też Białego, Przełęcz.
więcej
Czerwone Stawki Gąsienicowe (Woda)
   Czerwone Stawki Gąsienicowe lub po prostu Czerwone Stawki. Dwa leżące tuż koło siebie stawki, na pd. od Kurtkowca w Gąsienicowej Dolinie. Wschodni to Niżni Czerwony Stawek (1693,2 m): pow. 0,15 ha, 56 x 37 m, głęb. 1,0 m. Zachodni to Wyżni Czerwony Stawek (1694,6 m): pow. 0,27 ha, 78 x 52 m, głęb. 1,4 m.
więcej
Czerwone Wierchy (Szczyty)
  

Popularne w okresie letnim Czerwone Wierchy  (Červené vrchy. PS) to grupa czterech szczytów: Kondracka Kopa (2005, 2005 m), Małołączniak (2096, 2096 m), Krzesanica (2123, 2122 m) i Ciemniak (2096, 2096 m). Grupa ta - posiadająca wiele bocznych grzbietów, obejmujących liczne boczne dolinki - wznosi się nad Kondratową Doliną, Doliną Małej Łąki, Kościeliską Doliną z jej odnogami i Cichą Doliną. Widok z Czerwonych...
więcej

Czerwone Żlebki (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwone Żlebki Kilka żlebów nad Tomanową Doliną na pd.-zach. stokach Ciemniaka; spadają ku zach. z Małej Przełączki i zach. stoków Stołów, a połączywszy się tworzą » Czerwony Żleb, który zbiega na Wyżnią Tomanową Polanę. Orogr. prawa odnoga Czerwonych Żlebków, spadająca z Małej Przełączki, oddziela Rzędy od zach. stoków Stołów; w odnodze tej, nieco powyżej zielono...
więcej
Czerwony Gronik (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwony Gronik Skalisty grzbiecik między górną częścią Stanikowego Żlebu a dolną częścią Miętusiej Doliny, na grzbiecie łączącym Hruby Regiel z Małym Reglem. Ku pd. obrywa się stromymi skałkami o czerwonawym zabarwieniu (stąd nazwa). Zaraz na pd. od Cz.G. wznoszą się Kończysta Turnia i Zawiesista Turnia. Z Cz.G. roztacza się słynny widok na Czerwone Wierchy i otoczenie Kościeliskiej Doliny. Nazwa sąsiedniej Jaworzynki...
więcej
Czerwony Grzbiet (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwony Grzbiet Górny odcinek długiej pn.-zach. grani Małołączniaka. Ciągnie się od wierzchołka Małołączniaka w dół ku pn.-pn.-zach. aż do Kobylarzowego Siodełka (ok. 1820 m), tuż przed niepozornym wierzchołkiem Kobylarzowej Turni. Czerwonym Grzbietem schodzi z Małołączniaka znakowany szlak tur., który w Kobylarzowym Siodełku skręca ostro w lewo (ku zach.) do Kobylarzowego Żlebu. Turyści (przeoczywszy ów skręt znakowanego...
więcej
Czerwony Potok (Woda)
   Czerwony Potok , błędnie Czerwienny Potok. Powstaje na pn. stokach Golicy, płynie Czerwoną Doliną ku pn. i wpada od pr. (wsch.) strony do rzeki Białki, nieco powyżej mostu przy Łysej Polanie.
więcej
Czerwony Staw Kiezmarski (Woda)
   Czerwony Staw Kiezmarski  lub krótko Czerwony Staw;  Największy stawek w Jagnięcej Dolinie (odnodze Kiezmarskiej Doliny), na jej dolnym piętrze, tuż nad ścianą stawiarską. Pomiary pracowników TANAPu z 1961-67 (w nawiasach wcześniejsze pomiary Józefa Szaflarskiego ): pow. 0,190 (0,189) ha, 66 x 35 (60 x 40) m, głęb. 1,2 (1,3) m. Wymiary tego stawu ulegają dużym wahaniom i nieraz są znacznie mniejsze, np. we...
więcej
Czerwony Staw Pańszczycki (Woda)
   Czerwony Staw Pańszczycki (1654 m) lub po prostu Czerwony Staw. Niewielki staw w Dolinie Pańszczycy, leżący tuż powyżej granicy zwartej kosodrzewiny pod Żółtą Turnią . Pow. 0,30 ha, 108 x 46 m, głęb. 0,9 m. Przy niższym stanie wody dzieli się często na dwa stawki. Przy wyższym stanie wody wymiary stawu bywają większe od podanych wyżej. Nazwa stawu pochodzi od czerwonawej barwy głazów na dnie, dobrze widocznej zwł. przy...
więcej
Czerwony Wierch (Terminologia)
   Czerwony Wierch . Jedna z lud. nazw Małołączniaka w grupie » Czerwonych Wierchów.
więcej
Czerwony Wierch Chochołowski (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwony Wierch Chochołowski  lub po prostu Czerwony Wierch. Gł. wzniesienie w bocznym pn. ramieniu Łopaty Chochołowskiej. Odgranicza od siebie górne części Wyżniej Chochołowskiej Doliny i Jarząbczej Doliny.
więcej
Czerwony Żleb (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Czerwony Żleb Długi żleb, który powstaje na pd.-zach. stokach Ciemniaka z połączenia » Czerwonych Żlebków i zbiega ku pd.-zach. na pn. część Wyżniej Tomanowej Polany.
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024