E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb
ilość pozycji w dziale: 329
Zmień dział na:
 
Bździochowa Grań
   Bździochowa Grań ; Nazwa Bździochowa Grań (i inne podobne w Kołowej Dolinie i jej otoczeniu) ma się wywodzić od góralskiego przezwiska Bździoch, dawnego pasterza czy myśliwego, prawdopodobnie z Jurgowa , który kiedyś dużo przebywał w Kołowej Dolinie; jednakże bździoch jest także lud. nazwą rośliny (Polygonum). Nazwy z członem Svinka i...
więcej
Bździochowa Kopa
   Bździochowa Kopa ; W środk. części Bździochowej Grani, od Świnki oddzielona szerokim siodłem Pośredniej Bździochowej Bramy, a od Żółtej Czuby węższym wcięciem Niżniej Bździochowej Bramy. Pochodzenie nazw: » Bździochowa Grań i Portki . Węg. nazwa Kapu-bérc jest kalką nazwy słow. Kopa Brán.
więcej
Bździochowa Kotlina
   Bździochowa Kotlina , czasem Kotlinka pod Bramami;  Orogr. lewa (zach.) z dwóch górnych odnóg Kołowej Doliny, u stóp pn. ściany Kołowego Szczytu. Z mocno pochyłej B.K. wysypuje się olbrzymi stożek piargowy (Bździochowe Usypy), jeden z najwyższych w Tatrach (ok. 430 m), schodzący aż po Kołowy Staw.
więcej
Bździochowe Korycisko
   Bździochowe Korycisko , niekiedy Kotlinka pod Kołową Przełęczą;  Orogr. prawa (wsch.) z dwóch górnych odnóg Kołowej Doliny ciągnąca się znad Kołowego Stawu łukiem (popod Jagnięcym Szczytem i Kołową Przełęczą) aż pod Modrą Ławkę.
więcej
Capi Kocioł
   Capi Kocioł ; Zachodni z dwóch kotłów w górnej części Młynickiej Doliny, u stóp Bystrego Przechodu, Furkotu, Hrubego Wierchu, Szczyrbskiej rzełęczy i Szczyrbskiego Szczytu. W kotle tym leży Capi Staw i Kolisty Staw.
więcej
Capie Turnie
   Capie TurnieS. Przełączka między tymi dwiema turniami to Capia Przełączka (Capia štrbina; Gemsenseeturmscharte). Nazwy pol. i słow. Capich Turni pochodzą bezpośrednio od Capiego Stawu w Młynickiej Dolinie , a pośrednio od słowa cap (samiec kozicy). Nazwy niem. i węg. Capich Turni pochodzą od niem. i węg. nazw Kozich Stawów w Młynickiej Dolinie. Nazwy poszczególnych...
więcej
Capowski Las
   Capowski Las Las między Brzezinami a Pańszczykową Palenicą, po obu stronach Drogi Balzera, wiodącej z Zakopanego przez Jaszczurówkę do Morskiego Oka. Ciągnie się ku pn., między Capówką  a Suchą Wodą. Nazwa pochodzi albo wprost od podh. nazwiska Cap, albo pośrednio od niego poprzez nazwę pobliskiej Capówki.
więcej
Capówka
   Capówka Osiedle w górnej części wsi Murzasichle, przy drodze jezdnej z Brzezin do Kośnych Hamrów. Nazwą Capówka (pochodzącą od podh. nazwiska Cap) mylnie oznaczają niektóre starsze mapy i przewodniki pobliską Pańszczykową Palenicę.
więcej
Chłabówka
   Chłabówka, dawniej Chławówka i Hławówka. Osiedle Zakopanego przy szosie wiodącej z Jaszczurówki  na Toporową Cyrhlę . Ciągnie się od owej szosy ku pn.-zach. w dół aż nad Olczyski Potok . Dzieli się na nowszą i mniejszą Niżnią Chłabówkę (nad pr. brzegiem Olczyskiego Potoku na pn. od Jaszczurówki) oraz większą i starszą Wyżnią Chłabówkę (wyżej na szerokim grzbiecie aż do wspom. szosy). Ch. była pierwotnie...
więcej
Chłopek
   Chłopek; Igła skalna w pn.-zach. grani Czarnego Mięguszowieckiego Szczytu , nieco powyżej Mięguszowieckiej Przełęczy , która od owej igły zwana jest też Przełęczą pod Chłopkiem. Owa igła, dobrze widoczna znad Morskiego Oka , przypomina swym kształtem postać ludzką i stąd jej nazwa.
więcej
Chochołowska Brama, Niżnia
   Chochołowska Brama, Niżnia; W skałę tworzącą wsch. bok N.Ch.B. wmurowana jest tablica ku czci przywódców Chochołowskiego Powstania  w 1846: ks. Józefa Leopolda Kmietowicza , Jana Kantego Andrusikiewicza i in. Obok tej tablicy jest druga, upamiętniająca pobyt papieża w Chochołowskiej Dolinie. W skale tej znajdują się dwie małe jaskinie o długości 5,5 m i 4,5 m.
więcej
Chochołowska Brama, Wyżnia
   Chochołowska Brama, Wyżnia; W.Ch.B. jest utworzona przez najniżej położone skały zach. ramienia Kominiarskiego Wierchu i wsch. ramienia Bobrowca . Miejsce to jest czasem nazywane Pod Zawiesistą, ale niesłusznie, gdyż miejsce o tej ostatniej nazwie znajduje się dalej w górę doliny. Tuż za W.Ch.B., na pd. od niej, stało małe prywatne schronisko tur. (Blaszyńskich z Chochołowa), zbudowane po II wojnie świat., nad zach. brzegiem...
więcej
Choczańskie Wierchy
   Choczańskie Wierchy lub Choczańskie Góry, także Pasmo Choczańskie; Dawni geografowie i kartografowie czasem włączali Ch.W. do Tatr , inni (nawet współcześni) zaliczają do Ch.W. równie niesłusznie większy lub mniejszy kawałek Tatr Zach . Niektórzy geografowie czy geolodzy w sposób zupełnie dziwaczny odcinają od Ch.W. ich zach. część i zaliczają ją do Wielkiej Fatry, która znajduje się po przeciwnej stronie doliny Wagu.
więcej
Chowańców Wierch
   Chowańców Wierch; Nazwa Ch.W. pochodzi od góralskiego nazwiska Chowaniec , które jest jednym z najczęstszych w pobliskim Jurgowie .
więcej
Cielęce Tańce
   Cielęce Tańce;  Nazwa C.T., używana w latach międzywoj. przez pasterzy, miała pochodzić od hasających tam cieląt.
więcej
Ciemne Smreczyny
   Ciemne Smreczyny; Był to las stary i gęsty, i było w nim stosunkowo ciemnawo - stąd nazwa.
więcej
Ciemniasta Turnia
   Ciemniasta Turnia;  Pierwsze wejście: Heinrich Fabesch i przew. Johann Hunsdorfer sen. w 1902. Nazwa C.T. jest pomysłu Mieczysława Świerza i została użyta po raz pierwszy w t. 3 (1926) przewodnika Tatry Wysokie Janusza Chmielowskiego i M. Świerza. Słow. nazwa jest swobodnym tłumaczeniem nazwy pol. Niem. i węg. nazwa upamiętnia zdobywcę tej turni.
więcej
Cmentarzysko
   Cmentarzysko;  Duży, pochyły taras stanowiący najwyższe piętro Łomnickiej Doliny .
więcej
Cubrynka
   Cubrynka Pierwsza i zarazem najwybitniejsza turnia w grani ciągnącej się od Cubryny ku pd.-zach., w kierunku Koprowego Wierchu. Nazwa Cubrynka pochodzi od sąsiedniej Cubryny. Wprowadzili ją taternicy, i to najpierw w formie bardziej literackiej: Czubrynka, ale ostatecznie przyjęła się Cubrynka (podobnie jak Cubryna a nie Czubryna).
więcej
Cubryński Śnieżnik
   Cubryński Śnieżnik  Jeden z najtrwalszych » śnieżników Tatr Pol., położony w górnej części Zadniej Galerii Cubryńskiej, u stóp urwisk Cubryny. Wymiary zmienne, we wrześniu 1982: szer. (w pobliżu górnej szczeliny brzeżnej) 88 m, dług. w kierunku spadku 78 m, pow. ok. 3000 m2. Ten gł. płat C.Ś. czasem łączy się z mniejszymi w jego sąsiedztwie.
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024