E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» OśRODKI NARCIARSKIE» Zakopane

Zakopane


Zakopane, zwane zimową stolicą Polski, nie mogłoby istnieć bez nart i narciarzy. Warto więc planując tutaj urlop wiedzieć coś więcej na temat zakopiańskich stoków narciarskich, bowiem z pewnością nie wszyscy odważą się startować od razu z Kasprowego Wierchu. Niemniej rozpoczynając od tego właśnie szczytu warto wiedzieć, że z Kasprowego można zjeżdżać do Doliny Gąsienicowej lub do Doliny Goryczkowej, z których z powrotem na Kasprowy wierch można wyjechać kolejkami krzesełkowymi, które pokonują kolejno 351 i 602 m. poniżej Kasprowego na polanie Kalatówki istnieją dwa mniejsze, orczykowe wyciągi narciarskie. Inny kompleks narciarski położony na granicy TPN to popularny Nosal. Poza głównym stromym stokiem obsługiwanym przez wyciąg krzesełkowy (a od połowy wysokości przez orczyk), pod Nosalem znajduje się jeszcze kilka łatwych stoków, które funkcjonują jako tzw. "ośle łączki" i służą do nauki jazdy zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ambitni i wymagający narciarze i snowboardziści powinni skorzystać z nowej 4 osobowej kolei krzesełkowej w Ośrodku Narciarsko Rekreacyjnym Harenda Zakopane. Znajdą tu także 3 wyciągi orczykowe, kilka tras o różnej długości i stopniu trudności, zaplecze gastronomiczne, sklep, wypożyczalnie i darmowe parkingi. Dodatkową atrakcją dla amatorów jazdy freestylowej  jest powstający snowpark. Kolejny kompleks narciarski znajduje się na Polanie Szymoszkowej, w pobliżu hotelu Kasprowy. Znajdują się tam dwa stoki narciarskie 1500 i 400 m zjazdu, obsługiwane przez wyciągi krzesełkowe. Na nartach można pojeździć również na Gubałówce, gdzie narciarze korzystają z kolejki linowo-terenowej oraz dwóch wyciągów orczykowych, które obsługują specjalną rynnę snowboardową i stok na pobliskiej Kotelnicy. Na Butorowym Wierchu można zjeżdżać niemal z samego szczytu z wysokości 1160 m, lub z małego stoku położonego poniżej głównej trasy. Warto jeszcze znać niepozorny, można rzec śródmiejski kompleks krótkich i łatwych stoków narciarskich, jaki znajduje się w zagłębieniu w środku Zakopanego, pomiędzy wzgórzami Kozińcem, Antałówką i Pardałówką oraz po jej wschodniej stronie. W sumie znajduje się tam osiem orczykowych wyciągów nieprzekraczających 350 m długości i 50 m wysokości. Tego typu wyciągi narciarskie pozwolą z pewnością na doskonalenie narciarskich umiejętności.

Tereny do biegów narciarskich znajdują się przede wszystkim w górnej części miasta, a ściślej mówiąc w pobliżu granicy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, bowiem główny zakopiański szlak biegowy prowadzi tzw. Ścieżką pod Reglami, czyli dawną "Żelazną Drogą", którą w XIX w. miejscowi górale przewozili z Doliny Kościeliskiej rudę żelaza do huty czyli do popularnych Kuźnic. Ponadto szlaki do narciarstwa biegowego znajdują się na Jaszczurówce i na Cyrhli, tam też nieznacznie wchodzą w obszar Parku Narodowego. Do uprawiania profesjonalnego narciarstwa biegowego można się przygotowywać w pobliskim Kościelisku, gdzie znajduje się specjalny tor biatlonowy.

Ski-alpinizm w Zakopanem równa się wizycie w samych górach, warto jednak przy uprawianiu tej dyscypliny zwracać uwagę na codzienne prognozy pogody i aktualne warunki do uprawiania narciarstwa, z uwzględnieniem stopni zagrożenia lawinowego. Natomiast uprawianie narciarstwa bądź zjazdów na desce poza wyznaczonymi miejscami, w samym Zakopanem jest dość ograniczone, bowiem ciasna zabudowa stoków górskich oraz rozgraniczenie danych posesji zdecydowanie uniemożliwia swobodne "śniegowe szaleństwo". Nieco inaczej ta sytuacja wygląda na obrzeżach miasta lub w okolicznych wioskach.

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024