W Gliczarowie położonym na wysokości od 650 m do 1100 m panuje klimat umiarkowany - chłodny. Dlatego też tutaj krócej trwa lato, a jeszcze krócej wiosna i jesień - natomiast wydłuża się pora zimowa. Pokrywa śnieżna pojawia się w Paśmie Gliczarowskim dość wcześnie. Już pod koniec października na stokach północno-zachodnich zalega śnieg. Taki stan trwa aż do połowy kwietnia, a czasami nawet i do początku maja. Pokrywa śnieżna osiąga tu grubość od 25 do 52 cm i zalega od 120 do 130 dni. Średnia pokrywa śniegu w lutym wynosi 52 cm a w marcu około 48 cm.
Jedynym zjawiskiem niekorzystnym dla zalegania pokrywy śnieżnej jest wiatr halny. Podczas gdy wieje z dość znaczną prędkością, o podwyższonej temperaturze i wilgotności, powoduje zniknięcie nawet całej pokrywy śnieżnej, lecz po wietrze halnym napływa zawsze chłodne i wilgotne powietrze od północno-zachodniej strony niosąc nowe obfite opady śniegu. W Paśmie Gliczarowskim przeważają stoki o nachyleniu północno-zachodnim. Ten rodzaj nachylenia sprzyja w czasie opadów śniegu, gdyż słońce nie nagrzewa tak nachylonych stoków, a w czasie wiatru halnego śnieg topnieje dopiero wtedy, gdy znacznie ociepli się powietrze. Wszystkie stoki w rejonie Pasma Gliczarowskiego są trawiaste, a nie skaliste, dlatego też nawet 20 cm pokrywa śnieżna pozwala na bezpieczne uprawianie sportów zimowych.
Wyciągi narciarskie:
- w Gliczarowie: "U Steni"
- dwa w miejscowości Stołowe
- jeden w Jurzystych (droga w kierunku Gliczarowa Dolnego)
Do biegów narciarskich służy trasa biegowa z Gliczarowa, która wyznaczona jest aż do lotniska w Nowym Targu.
Położenie Gliczarowa Górnego powoduje, że o zjazd na desce czy nartach bez wyznaczonej trasy nie można się trapić, zaś w Gliczarowie Dolnym należy najpierw wyjść do góry na stok. W obu przypadkach warto jednak wziąć pod uwagę właścicieli gruntów, najlepiej jednak korzystać z działek właścicieli pensjonatów po wcześniejszym uzgodnieniu.