Białka Tatrzańska ma klimat górski. Jednak tutaj jest on dużo łagodniejszy niż w pobliskich Tatrach. Dzięki położeniu i urozmaiconej rzeźbie terenu oraz silnemu rozcięciu górskich zboczy istnieją miejsca, w których bardzo długo zalega śnieg (nawet do 120 - 130 dni) o grubości 40 - 80 cm. Ciśnienie atmosferyczne jest niskie, a rozrzedzone powietrze zwiększa intensywność promieniowania słonecznego, które jest tu większe o 10 do 20% niż na nizinach.
Tutejsze stoki są łagodne, trasy szerokie i dobrze utrzymane. Znajduje się tu 18 wyciągów, w tym 3 koleje krzesełkowe, 3 osobowa o długości 1380 m, 4 osobowa o długości 800 mi 6 osobowa o długości 1350m, wyciągi orczykowe i talerzykowe. Przepustowość wszystkich wyciągów w Białce Tatrzańskiej to około 15 000 osób na godzinę - wyciągi w jednym systemie karty to około 10 000 osób na godzinę, natomiast długość wszystkich tras zjazdowych to ponad 15 km. W większości stoki są oświetlone, co umożliwia korzystanie z wyciągów także nocą. Przy wyciągach znajdują się kuszące gastronomie z gorącymi posiłkami i napojami oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i szkółki narciarskie.
Wszystkie bez mała stoki narciarskie znajdują się w zachodniej części wsi i skupione są w trzech wielkich kompleksach: Kaniówce, Kotelnicy i na Bani.
Wokół Białki Tatrzańskiej znajduje się w sumie około 50 km tras do biegów narciarskich.
Przy rozwiniętej bazie narciarskiej trudno znaleźć dziewiczy stok narciarski, toteż narciarstwo poza wyznaczonymi trasami jest raczej dyscypliną marginalną, zwłaszcza, że należy liczyć się również z właścicielami poszczególnych stoków.
Zimą w Białce Tatrzańskiej każdego roku przygotowuje się kilkanaście imprez zimowych, m.in.: zjazd na plastikowych workach wypełnionych sianem czy słynna biała noc sylwestrowa na nartach, a w karczmach można słuchać muzyki góralskiej.