E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Sprzęt i technika
To i owo o dawnej modzie narciarskiej... sprzed 100 lat

Co sezon firmy produkujące odzież sportową, w tym także narciarską, prześcigają się we wprowadzaniu nowych, coraz lepszych materiałów, wzorów, a nawet kolorów. A dawniej... No cóż z pewnością było skromniej, ale na pewno z fantazją. Spójrzmy więc na modę narciarską sprzed lat siedemdziesięciu, osiemdziesięciu, bo naprawdę jest na co. Jak widać ze zdjęcia przedstawiającego Stanisława Barabasza nad Czarnym Stawem Gąsienicowym, zrobionego w 1894 r., to ubiór pierwszych narciarzy nie różnił się specjalnie od stroju dżentelmenów spacerujących po Krupówkach. Barabasz stoi na deskach na tle zaśnieżonych szczytów w meloniku, marynarce, w ręku trzyma krótki kij narciarski. Takie były początki tatrzańskiej i narciarskiej mody.
Kurs narciarski ZON TT (fot. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem)
strona: 1/2    1 2 

Sam "nestor zakopiańskich narciarzy" - Stanisław Barabasz pisał we Wspomnieniach narciarza, że pierwsi narciarze ubierali się każdy co miał, a w ogóle ubierali się za ciepło, dominowały kożuszki, ciężkie czapy futrzane, a kobiety jeździły w spódnicach i kapeluszach udekorowanych wstążkami i ptaszkami. To musiał być naprawdę wspaniały widok, gdy idąc przez Krupówki można było spotkać narciarkę w spódnicy cicho sunącą na nartach po śniegu. O modzie narciarskiej z pewnością nikt nie myślał, za to potrzeba była matką wynalazków. W czasach "rycerzy Tatr", jak o dawnych narciarzach mawiano, wyryp narciarskich ekwipunek narciarza był arcybogaty, a plecak musiał być pełen przeróżnych przedmiotów koniecznych dla narciarza. O tym plecaku czytamy: Plecak narciarski musi być wygodny, pojemny, dopasowany do pleców...Najlepsze są plecaki norweskie z ramą trzcinową lub metalową. Mają one wewnątrz przedział na bieliznę i sprzęt "twardy" (żywność, kuchenka itd.). Z zewnątrz mają 2 - 3 kieszenie, gdzie chowamy rzeczy podręczne: dokumenty, przybory toaletowe, materjał naprawczy, oraz "brudne": paliwo, świece, smary [1]. Plecak był wielki, bo na wyrypę brało się dosłownie wszystko. Wiemy więc jak wyglądał ubiór pionierów "białego sportu" sprzed 100 lat.

Pierwsi narciarze jeździli w kurtkach, powszechnie używano kożuszków , a dla ochrony przed zimnem noszono w plecaku pelerynę batystową, nieprzemakalną, a na głowie popularną w tym czasie "kominiarkę" lub czapkę wełnianą. Na czapce klubowe odznaki. Spodnie były podstawą i najważniejszą częścią ubrania narciarza sprzed lat 90-ciu. Dla pierwszych narciarzy typowe były spodnie długie, wpuszczane w but - popularne "narciarki". Spodnie obcisłe, zwane "breechesami", także były powszechnie używane, zwłaszcza przez płeć piękną (wiadomo dlaczego!). Pionierzy narciarstwa chętnie zakładali "pumpy", szerokie i wygodne, popularne zwłaszcza w okresie pionierskim polskiego narciarstwa. Do tego koszula flanelowa z bawełny lub często, biała koszula z krawatem. Dawne narciarstwo to także piękne swetry. Używano dwa ich rodzaje, pierwszy to swetry bez rękawów, z cienkiej wełny, bardzo lekkie, nadające się zwłaszcza na dni ciepłe i bezwietrzne. Drugi rodzaj to sweter z rękawami z grubej wełny, nadający się oczywiście na dni zimniejsze i tatrzańskie kurniawy. A jest ich przecież niemało... Konieczne było, by sweter był zapinany pod samą szyję. W wietrzne dni na sweter zakładano wiatrówkę, z nieprzemakalnego i nie przewiewnego płótna (ale nie gumowanego!). Z przodu jest zaciągana na błyskawicę, u przegubów rąk szczelnie zapinana na pasek i klamerkę, u dołu ściągnięta gumką, lub sznurowana z boków. Ma dwie zapinane kieszenie. Gęsty i zbity materjał chroni od przemoknięcia i nie przepuszcza wiatru[2]. Jako nakrycie głowy używano najpierw beretów, potem czapek wełnianych i beretów francuskich. W słoneczne dni używano chętnie opasek na uszy. Z czasem popularne stały się czapki norweskie, z daszkiem, tzw. "amundsenki" (od nazwiska znanego polarnika norweskiego Roalda Amundsena - przyp. W.S). O "amundsence" sporo dowiadujemy się z opracowania "Narciarstwo" dr Jabłczyńskiej-Jędrzejewskiej: "Amundsenka" - jest to gruba czapa, używana w czasie specjalnie wietrznej i mroźnej pogody... Musi dość głęboko zachodzić na czoło, dobrze przylegać do uszu i nie spadać, nawet od silnych podmuchów wiatru". Jednometrowy szal dopełniał okrycia szyi narciarza lub narciarki. Na rękach rękawice, wełniane lub brezentowe, a nawet na dłuższych wycieczkach dwie pary (jak ci wiatr wyrwie z ręki jedną to co?). Najbardziej popularne były rękawice tzw. "z jednym palcem".




[1] Dr J. Jabłczyńska, Narciarstwo, s. 51,tamże.

[2] Dr J. Jabłczyńska, Narciarstwo, s. 23, tamże.

1 2 
strona: 1/2    1 2 
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    7548





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024