Będzie to – jak zapowiadają organizatorzy – niezwykłe wydarzenia, które doskonale wprowadzi wszystkich z niecierpliwością już czekających na festiwal folkloru w atmosferę góralskiego święta. Dziś o godz. 20 w namiocie festiwalowym na dolnej Równi Krupowej odbędzie się koncert „Na folkową nutę”. Wystąpią – i zapraszają za pośrednictwem „Gazety Krakowskiej” na to wydarzenie – The Twinkle Brothers oraz Trebunie Tutki. Pierwsi są z Jamajki, drudzy – nasi górale, znani z występów w całej Polsce, Europie, Azji i Ameryce Północnej.
( 20 Sierpnia 2009)
Trwa odliczanie czasu do rozpoczęcia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Po raz 41. pod Tatry zjadą rozśpiewani i roztańczeni górale z całego świata. Dla turystów i miłośników folkloru przygotowano wiele atrakcji. Wśród nich możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia na tle festiwalowych dekoracji.
( 18 Sierpnia 2009)
Ze smutkiem turyści żegnali w miniony weekend występy teatralne na zakopiańskich Krupówkach. W sobotę wieczorem na scenie przy oczku wodnym zaprezentowano już ostatnie spektakle. Jednak organizatorzy zapewniają, że za rok na Krupówkach znów zagoszczą aktorzy. Na dobry koniec uczestnikom prezentacji i organizatorom imprezy wręczono statuetki Zakopiańskiego Lata Teatralnego.
( 17 Sierpnia 2009)
W Sabałową Noc za rok pojawią się Orlice. Do Bukowiny zleciały wiedźmy z Łysej Góry.
Zbójnicka brać powiększyła się o kolejnych harnasi, którym w sobotę na Rusińskim Wierchu hetman położył na ramieniu ciupazkę. Tegorocznymi zbójnikami zostali: Tadeusz Orawiec, Janusz Haniaczyk, Andrzej Jakubiec, Stanisław Stasik oraz ambasador Węgier w Polsce, Imre Molnar. Hetman zbójników, profesor Stanisław Hodorowicz, zapowiedział, że za rok po raz pierwszy w długoletniej historii Sabałowych Bajań do grona zbójników zostaną przyjęte... baby! Te, które odznaczają się mądrością i roztropnością, działają społecznie, zasilą szeregi Hetmańskich Orlic.
( 17 Sierpnia 2009)
Za niecały tydzień, bo już w niedzielę Krupówki będą przypominać główne ulice Rio de Janeiro podczas karnawału. Na zakopiańskiej głównej ulicy zatańczą w swych pięknych barwnych strojach, zaśpiewają i będą się bawić egzotyczne zespoły z całego świata. To znak, że zaczyna się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Już w najbliższy czwartek rozpoczną się imprezy promujące festiwal, m.in. koncert „Na folkową nutę”. W czasie festiwalu wystąpi 18 zespołów. (hak)
( 17 Sierpnia 2009)
To pięciodniowe święto muzyki i sztuki ludowej. Na Podhale zjadą twórcy z całej Polski.
Na nic Sopot Festiwal i Opole. Dla nich to właśnie ta impreza jest najważniejszym letnim wydarzeniem kulturalnym. Wczoraj w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęły się 43. Sabałowe Bajania, czyli Ogólnopolski Konkurs Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Impreza ta gromadzi twórców, muzyków i zespoły ludowe z całej Polski. Niektórzy przyjeżdżają do bukowiańskiego Domu Kultury od kilkudziesięciu lat.
( 13 Sierpnia 2009)
Jutro wieczorem rozpocznie się trzecia i ostatnia w te wakacje, odsłona II edycji Zakopiańskiego Lata Teatralnego. W piątek i w sobotę wieczorem znowu scena na Krupówkach przy oczku wodnym gościć będzie aktorów teatrów offowych nie tylko z Zakopanego. Na sobotę zaś zaplanowano huczne zakończenie, łącznie z fajerwerkami.
( 13 Sierpnia 2009)
Dziś w Bukowinie Tatrzańskiej zaczyna się wielkie święto folkloru polskiego – 43. „Sabałowe Bajania”, czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. „Sabałowe Bajania” potrwają do niedzieli. Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w Domu Ludowym, zaś imprezy plenerowe – będą zaczynać się o godz. 18 na scenie na Wierchu Rusińskim (przy Stacji Narciarskiej Rusin-ski). Gości dowozić tam będzie bus, kursujący przez Bukowinę.
( 12 Sierpnia 2009)
Sabałowe Bajania to okazja, by przypomnieć piękną gwarę góralską, przywołać gawędy wędrujące od pokoleń po wsiach, przekazywane z ust do ust, popisać się dowcipną mową starosty weselnego, muzyką i śpiewem. Wielkie święto górali, które jutro rozpoczyna się w Bukowinie Tatrzańskiej, to przede wszystkim sposobność, by pochwalić się tym, co w góralskim folklorze jest najcenniejsze, strzeżone przez wieki jak drogocenne skarby.
( 11 Sierpnia 2009)
Znowu część Krupówek zamarła na chwilę, ludzie zatrzymali się i zamyślili. Wtedy to królować zaczęła na kilkadziesiąt minut sztuka przez duże S. To za sprawą drugiej odsłony II edycji Zakopiańskiego Lata Teatralnego, które miało miejsce w piątek i w sobotę wieczorem przy oczku wodnym.
( 10 Sierpnia 2009)
Bundz, bryndza, żętyca i oczywiście oscypek – takimi specjałami częstowali w weekend górale pod Gubałówką. Odbywał się bowiem Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich.
( 10 Sierpnia 2009)
Czas na Bajania (żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/08)
Już po raz 43. pod Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej zjadą się kapele góralskie, zespoły regionalne, gawędziarze, instrumentaliści... Początek sierpnia bowiem – jak nakazuje tradycja – należy do bukowiańskich górali, którzy przez kilka dni będą podejmować gości z całej Polski i świata.
( 8 Sierpnia 2009)
Zakopiańskie Lato Teatralne już w ubiegłym roku podczas letnich weekendów święciło triumfy. Przystawali – zdziwieni niecodziennym, nawet jak na Krupówki, widokiem turyści, i zakopiańczycy. Dziś – w ramach drugiego Zakopiańskiego Lata Teatralnego – po raz kolejny Teatr OFF Tatrzański proponuje teatralną ucztę.
( 8 Sierpnia 2009)
Festiwal oscypka (żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/07)
Pod Giewontem kolejna część Tatrzańskich Wici.
W najbliższy weekend kolejna impreza w ramach „Tatrzańskich Wici”. Tym razem szykuje się prawdziwa gratka dla smakoszy szczególnie owczych przysmaków. W sobotę i niedzielę na placu pod Gubałówką odbywać się będzie Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich.
( 7 Sierpnia 2009)
Osiemnaście zespołów wystąpi podczas festiwalu. Wydarzeniem będzie premiera „Janosika”.
To będzie niezwykłe, egzotyczne, a przede wszystkim wielkie święto górali świata – jak zapowiada Andrzej Kawecki, dyrektor Biura Promocji Zakopanego. Przez ponad tydzień, od 21 do 28 sierpnia, zakopiańskie ulice, podwórza i dzielnice rozbrzmiewać będą folklorem z różnych stron naszego globu. 41. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – największa i najstarsza impreza pod Giewontem – tuż-tuż!
( 6 Sierpnia 2009)
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały(teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»