Dla miłośników prędkości i dynamicznych skrętów na krawędzi producenci sprzętu snowboardowego przygotowali wyjątkowo bogatą ofertę. Teraz można już bardzo subtelnie dopasować sprzęt do swoich umiejętności, stylu jazdy i warunków, w których będzie się najczęściej jeździć.
DESKI RACE to bezkompromisowe narzędzia do walki w slalomie. Do ich produkcji stosuje się najlepsze i najdroższe materiały, takie jak włókna węglowe i kewlarowe, a standardem na ślizgu jest "elektra". Ze wszystkich konstrukcji najlepiej tną lód i zmrożony śnieg w skręcie, lecz wymagają od jeźdźca dużej dynamiki i umiejętności. Promień skrętu jest podstawowym parametrem, którym kierujemy się przy zakupie deski.
DESKA SLALOMOWA posiada promień skrętu między 8,5 a 9,5 metra. Pozwala to na ciasne, radykalne skręty na stromym zboczu i utrzymanie stałej bezpiecznej prędkości. Jest to bardzo dobra konstrukcja na polskie warunki: wąskie, zatłoczone i oblodzone trasy.
DESKA DO SLALOMU GIGANTA powinna mieć radius między 12 a 15m. Daje to bardzo dobrą kontrolę w skręcie przy dużych prędkościach. Należy pamiętać, że sprzęt ten można wykorzystać tylko na dobrze spreparowanych, twardych, równych trasach z dużą przestrzenią.
DESKI TYPU RACE wymagają twardych, plastikowych butów, przez które będziesz mógł przenieść na krawędź odpowiednią siłę. Wiązania typu "step-in" są świetnym rozwiązaniem ułatwiającym wpinanie się w sprzęt. Kanting pod przednim i tylnym wiązaniem poprawia nam komfort stania na desce oraz dodaje więcej siły na krawędź deski w skręcie.
Ważnym parametrem przy doborze długości deski jest twoja waga. Jeśli masz nadmiar kilogramów, musisz wybrać dłuższą deskę, która wytrzyma wszystkie przeciążenia i nie będzie zapadać się w puszystym śniegu.
DESKI FREECARVING mają zbliżony kształt do snowboardów race'owych. Posiadają wąską talię i długie krawędzie, które gwarantują idealne trzymanie w skrętach o średnim promieniu od 9 do 11 metrów. Bardziej podgięty dziób i bardziej miękka konstrukcja pozwala na jazdę w pusystym śniegu. Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych konstrukcji, pozwalających na jazdę we wszystkich warunkach śniegowych. Na deskach tego typu możesz jeździć w twardych jak i w miękkich butach. Jeśli będziesz decydował się na miękki zestaw to pamiętaj, że musisz wybrać szerszą deskę, a buty i wiązania muszą być nieco sztywniejsze od freestyle'owych.
Uniwersalnym rozwiązaniem są DESKI BOARDERCROSSOWE, które świetnie zachowują się zarówno w skręcie na krawędzi jak i w powietrzu. Jest to aktualnie najbardziej wszechstronna deska na rynku.
Sztywność buta (podobnie jak deski) będzie determinowała prędkość i przeciążenia. Gigantowa konstrukcja wymaga wieloklamrowego, wysokiego, sztywnego buta, ustawionego frontalnie do kierunku jazdy pod kątem od 50 do 60 stopni. Deska freecarvingowa może mieć bardziej miękki i komfortowy but oraz poprzecznie ustawione wiązania pod kątem od 35 do 48 stopni.
STRÓJ SNOWBORDZISTY jeżdżącego w twardym zestawie powinien być nieco bardziej obcisły od freestylowego, aby nie furkotał przy większych prędkościach. Rękawice z plastikowym usztywnieniem na nadgarstku i kewlarowym wzmocnieniem to jedyny sprzęt, który zapewnia bezpieczeństwo przy podpieraniu się w ciasnych skrętach, a zarazem gwarantuje, że rękawica nie przetrze się w pierwszym dniu jazdy. Pamiętajcie także, że kask i protektory na kolanach i łokciach to nie jest przesada na szybkim i oblodzonym stoku.
Jeśli nie masz doświadczenia w doborze sprzętu, zakupu dokonaj w renomowanych, specjalistycznych sklepach, które we właściwy sposób zestroją dla ciebie zestaw, z którego będziesz czerpał radość przez wiele lat.
Rysio