W Zakopanem mieści się kilka parafii, na terenie których znajduje się około 30 kościołów, kaplic i domów zakonnych. Ale przecież całkiem nieodległe są czasy, gdy chrześcijaństwo pod Tatrami było bardzo ubogie w budynki, a katolicyzm górali był mocno związany z animizmem. Prowadzący w Zakopanem misje jezuita Karol Fabiani w 1759 roku kazał ściąć ostatniego Świętego Smreka, do którego górale modlili się o pogodę i urodzaj.
Rodzina Homolacsów, po kupieniu dóbr zakopiańskich, zobowiązała się w kontrakcie kupna do wystawienia na własnym gruncie i do uposażenia kościoła w Zakopanem. Podjęto starania o utworzenie pod Giewontem samodzielnej parafii, jednakże na skutek różnych przeszkód (wczesne wdowieństwo Klementyny Homolacsowej i jej powtórne zamążpójście za bratanka męża) zgodę taką wydała wiedeńska kancelaria cesarska (czasy rozbiorów!) dopiero w 1845 r. Niebawem przystąpiono do budowy kościoła przy drodze wiodącej do Doliny Kościeliskiej.
Ale już wcześniej, ok. 1800 roku, właściciel niewielkiej parceli przy tejże drodze, Paweł Gąsienica, wystawił na swoim gruncie niewielką murowaną kapliczkę. Jak wieść gminna niesie - miała to być pokuta za zbójnickie grzechy młodości. To najstarszy zabytek sakralny Zakopanego.
Już w połowie lat 70-tych XIX wieku pod kierunkiem proboszcza księdza Józefa Stolarczyka przystąpiono do budowy dużej, murowanej świątyni przy Krupówkach. Z końcem XIX wieku tutaj właśnie znalazła siedzibę zakopiańska parafia. Jeszcze przed I wojna światową w Zakopanem wybudowano nowe kościoły i kaplice: Jezuitów na Górce, na zboczu Gubałówki, przy sanatorium dra Andrzeja Chramca na Chramcówkach, Bernardynów na Bystrem i Księży Misjonarzy na Olczy. W latach międzywojennych kościołów w Zakopanem nie przybywało, pojawiały się za to coraz liczniejsze placówki zakonne. Nowe parafie obejmowane dotychczas przez kościół Najświętszej Rodziny przy Krupówkach powstały na Olczy w 1914 r. i w Kościelisku w 1923. Najwięcej świątyń wybudowano oraz rozbudowano pod Giewontem w latach po II wojnie światowej. Wtedy też powstały następne parafie: najpierw na Harendzie w 1982 r., na Krzeptówkach w 1983 r., rok później na Bystrem i na Cyrhli, a w 1985 r. pod Antałówką, na Chramcówkach i parafia Św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego. Największe świątynie zaczęto budować w Zakopanem w latach 80-tych (Olcza, Św. Krzyż, Krzeptówki, Chramcówki).
Największym wydarzeniem w dziejach zakopiańskiej parafii była 4-dniowa wizyta papieża Jana Pawła II, który przebywał w Zakopanem (rezydując w Ośrodku Rekolekcyjnym Episkopatu Polski "Księżówka") w dniach 4-7 czerwca 1997 r.