W krakowskim hotelu Kossak 19 grudnia odbyła się konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Tak, Kraków!. Tematem były starania Zakopanego o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2017 roku. Dyskutowano o możliwościach wsparcia organizacyjnego Krakowa dla Zakopanego tak, aby Mistrzostwa Świata były pierwszym krokiem do goszczenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
- Chcemy, aby Kraków, jako stolica regionu popierał Zakopane. Mówimy na tej konferencji tak dla organizacji przez Zakopane Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Tak powinien powiedzieć cały Kraków – mówił Ireneusz Raś, Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki i jednocześnie szef Stowarzyszenia Tak, Kraków!
Zakopane było gospodarzem Mistrzostw Świata FIS w narciarstwie klasycznym trzykrotnie – w 1929, 1939 i 1962 roku. Obecne starania Zakopanego o organizację Mistrzostw Świata FIS są czwartym podejściem. W każdym kolejnym podejściu do organizacji MŚ Zakopane uzyskuje więcej głosów w Radzie FIS, która podejmuje decyzję w sprawie organizacji Mistrzostw.
- To już jest sprawa narodowa, aby te mistrzostwa były organizowane – mówił podczas spotkania w Krakowie Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.
Swoje poparcie, zarówno dla kandydatury Zakopanego, jak i przyszłych starań o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Polsce wyraził Adam Małysz, który nie mógł pojawić się na spotkaniu osobiście, ale za pośrednictwem nagrania przygotowanego przez organizatorów spotkania przekazał swoje przesłanie.
- Myślę, że szansa wielka jest na to, żeby i mistrzostwa świata i olimpiada były organizowane w Zakopanem, ale nie tylko w tym mieście, bo wiemy doskonale, że sama olimpiada nie mogłaby się odbywać tylko w Zakopanem. To musiałoby być powiązane. Najbliższym dużym miastem jest Kraków, gdzie wiele obiektów mogłoby jeszcze powstać, wiele obiektów już jest. Będę starał się pomagać. Pomagać w tym, żeby i Mistrzostwa Świata i olimpiada zagościły u nas w kraju, zagościły w Zakopanem i Krakowie – mówił Adam Małysz.
Podczas konferencji zaprezentowana została prezentacja wraz z filmami promocyjnymi kandydatury Zakopane 2017. Zarówno Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, jak i Dyrektor Kandydatury Zakopane 2017 Zofia Kiełpińska podkreślali znaczenie Mistrzostwa Świata w promocji całego województwa i kraju. W przypadku organizacji tej międzynarodowej imprezy sportowej Kraków jest pierwszym miejscem, do którego docierają sportowcy i kibice. Kraków jest bezpośrednim beneficjentem organizacji Mistrzostw, dlatego tym mocniej powinien wesprzeć kandydaturę Zakopanego.
-Jestem przekonany, że jeżeli te Mistrzostwa Świata otrzymamy, poprawiona zostanie brakująca infrastruktura. I tu otworzą się możliwości do starań o Igrzyska Olimpijskie – mówił Apoloniusz Tajner.
Rolę infrastruktury podkreślał także Andrzej Klimek, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, który zadeklarował wsparcie uczelni dla dążeń Zakopanego.
W trakcie dyskusji podkreślano, że marzenie o Igrzyskach Olimpijskich nie jest wcale nierealne.
- Trzeba mieć marzenia i je zdobywać. Zasługuje na to Zakopane, Małopolska i my. Mamy wspaniałe góry i działaczy. I mamy zawodników, którzy będą zwyciężać w tych zawodach – mówił prof. Andrzej Gołaś, prezydent Krakowa w latach 1998-2002.
- Mamy samorząd, parlament, ludzi w rządzie, którzy rozumieją tę ideę. Potrzebna jest konsekwencja, bo to jest ogromna szansa gospodarcza dla całego regionu. Oby tego zaangażowania nie zabrakło – podkreślał Józef Lassota, prezydent Krakowa w latach 1992-1998, obecnie poseł na Sejm RP.
Bogusław Kośmider - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa zapowiedział, że Rada zajmie się tym tematem, zapraszając jednocześnie delegację Zakopanego do zaprezentowania kandydatury Radnym Krakowa.
- Jako miasto Kraków wesprzemy Zakopane na pewno. W styczniu spotka się nasza komisja sportu, która ustali jak poprzeć Zakopane, aby wyrazić czytelny i stanowczy głos – mówił Bogusław Kośmider.
Decyzja w sprawie organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2017 roku zostanie podjęta 31 maja 2012 roku na konferencji FIS w Korei Południowej.
Ł.Ch. na podstawie materiałów ze strony internetowej organizatorów konferencji www.tak.krakow.pl
(AP)