E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Narciarze poszusują na słowackie stoki
 dodano: 18 Października 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/10/18)
Do istniejących kompleksów narciarskich w słowackich Tatrach w najbliższym czasie dołączą nowe (INFOGRAFIKA MICHAŁ OKŁA)

Słowacy wydadzą 50 mln euro na wyciągi. Pod Tatrami tylko się kłócą i zamykają trasy.

W samym sercu Wysokich Tatr, w Sztrbskim Plesie, na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza, powstaje 2-kilometrowa trasa. Jej przepustowość ma wynieść... 9 tys. osób/ godz. Tymczasem największy wyciąg na Podhalu – Kotelnica w Białce Tatrzańskiej – obsługuje w godzinę 2400 narciarzy.


Waldemar Sobański, właściciel spółki Dorado, do której należą wyciągi na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem – jedne z najpopularniejszych w polskich Tatrach – nie ma wątpliwości, że Podhale nie ma co konkurować z taką ofertą.

– W Sztrbskim Plesie powstanie poza tym 6- gwiazdkowy hotel, już są robione odwierty, które zostaną wykorzystane do budowy basenów geotermalnych – wylicza Sobański.

To właśnie tam swoje dolary inwestuje była żona amerykańskiego multimiliardera Donalda Trumpa. To jednak nie koniec narciarskich inwestycji na Słowacji, które obliczone są głównie na polskiego turystę. Na Orawie, 20 km od granicy polsko- słowackiej, narciarze będą mogli szusować w dwóch nowych ośrodkach. W Orawicach- Vitanovej powstaje nowy kompleks Ski Vitanova z czterema trasami o długości 5,5 km. 40 kilometrów od przejścia granicznego w Chyżnem buduje się Skipark Racibor-Oravsky Podzamok. Potężne inwestycje rozpoczęto też w środkowej Słowacji, m.in. w Parku Narodowym Mała Fatra, w Bańskiej Szczawnicy.

– To pierwszy etap gigantycznych inwestycji w infrastrukturę turystyczną, które w najbliższych latach planuje się w Słowacji – twierdzi Jan Bosnovic, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

A tymczasem w Zakopanem... Gubałówka – zamknięta, Butorowy Wierch – zamknięty. Nie wiadomo, kiedy uda się wyremontować wyciąg w Goryczkowej. Na szczęście doszło do porozumienia z właścicielami gruntów i narciarze będą mogli jeździć po Szymoszkowej. Sytuację po polskiej stronie Tatr ratuje Białka, Bukowina, Jurgów i Czarna Góra, jednak – jak podkreślają eksperci – to nie wystarczy, żeby zatrzymać u nas turystów. – To, co u nas jest, to żaden standard europejski! Do tego nam bardzo daleko – podsumowuje szef Dorado. – Dla naszych władz w Polsce interes ekonomiczny się nie liczy. Za to, jak z przekąsem zauważają właściciele wyciągów, bardziej liczy się kozica i niedźwiedź. Nasi południowi sąsiedzi wydzielili z chronionych obszarów Natura 2000 grunty, gdzie teraz mogą inwestować.

Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego, przypomina, że władze Polski postanowiły objąć Naturą całe Tatry, choć Słowacy ostrzegali, że to zahamuje rozwój regionu. – Teraz oni budują wyciągi nawet na południowych stokach, pod Gerlachem. My mamy w Tatrach dwa wyciągi, a inwestor przez wiele lat walczył, by kolejka na Kasprowy mogła przewozić... 360 osób na godzinę – podsumowuje Majcher.

Halina Kraczyńska











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3874





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024