E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Galeria tatrzańska» Wycieczki» Wszystkie

Aktualności
Spotkanie z Józefem Łuszczkiem
 dodano: 1 Sierpnia 2008

Lahti po 30 latach.

4 sierpnia, w ramach „Tatrzańskich Wici”, odbędzie się w „Jasnym Pałacu” spotkanie z Józefem Łuszczkiem, będące wspomnieniem przypadającej w tym roku 30-rocznicy zdobycia przez najlepszego polskiego biegacza w historii tytułu mistrza świata na 15 km i brązowego medalu na 30 km. „Dziennik Polski” objął patronat prasowy nad tym wydarzeniem.


Józef Łuszczek był niekwestionowanym „królem” tras biegowych Mistrzostw Świata FIS 1978 r. w fińskim Lahti. Najpierw, w dniu 19 lutego 1979 r. sięgnął po brązowy medal w biegu na 30 km, w którym pokonało go tylko dwóch narciarzy z ZSRR. 21 lutego, w biegu na 15 km, spełnił marzenia polskich kibiców w kraju oraz swoje i zdobył złoty medal. W biegu na 50 km był siódmy. Został najlepszym biegaczem tych MŚ, a prezydent Finlandii, Urho Kekkonen wręczył mu specjalnie na tę okazję przygotowany puchar. Łuszczek 36. razy zdobywał złote medale Mistrzostw Polski w kategorii seniorskiej i dwa razy startował na Zimowych Igrzyskach (1980 – Lake Placid i 1984 – Sarajewo), ale nie sięgnął po olimpijskie medale. W sumie zimą na nartach i podczas treningów latem, tak się oblicza, pokonał ok. 150 000 kilometrów!

Spotkanie, które rozpocznie się 4 sierpnia o godzinie 19 będzie przypomnieniem znakomitego startu w Lahti i możliwością jego podsumowania po 30 latach od tych wydarzeń. Życie byłego mistrza świata toczyło się różnymi ścieżkami, ale jubileusz to znakomity moment, by przypomnieć tego sportowca - najlepszego biegacza w dotychczasowej historii polskich nart. Po powitaniu gości Wojciech Szatkowski przedstawi prezentację zatytułowaną „Było na świecie tylko czterech takich jak on”. Tak o Łuszczku wypowiadano się w fachowej prasie narciarskiej tamtego okresu, podkreślając jego niesłychaną wydolność na podbiegach, motorykę i szybkość. Zostaną zaprezentowane zdjęcia z kariery sportowej Józefa Łuszczka, jego najważniejsze starty, w tym i ten medalowy z Lahti i inne. Następnie zostanie zaprezentowany film dokumentalny, który niedawno Łuszczek otrzymał z Finlandii, nigdy dotąd nie pokazywany publicznie, pokazujący najlepszych zawodników MŚ. Spotkanie będzie też okazją do spotkania wychowawców i trenerów Łuszczka: Edwarda Budnego, trenera kadry narodowej biegaczy w tamtym okresie i współtwórcy wielkiego sukcesu w Lahti oraz Antoniego Marmola – pierwszego wychowawcy Łuszczka w szkole podstawowej nr 2 w Zakopanem. Potem rozpocznie się wieczór wspomnień. Organizatorem spotkania jest Tatrzańska Agencja oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.

Tekst. WOJCIECH SZATKOWSKI











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1798





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024