E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

SN PTT 1907 Z-ne
Ostatni olimpijczyk?
100 lat SN PTT 1907 Zakopane

Łyżwiarstwo szybkie było w swoim czasie chlubą SN PTT Zakopane. Właśnie na łyżwach startował ostatni olimpijczyk klubu - Tomasz Świst, jeden z najlepszych sprinterów w historii łyżwiarstwa szybkiego w Polsce, mistrz i rekordzista kraju, olimpijczyk z Nagano (1998) i Salt Lake City (2002).
Tomasz Świst - reprezentant Polski na igrzyska w 1998 i 2002 r. (Fot. ze zbiorów Bogdana Tuszyńskiego)

Urodził się 23 grudnia 1974 r. w Nowym Targu. Jest uczniem zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a barwy SN PTT 1907 Zakopane reprezentował od 1999 r., wcześniej jeździł w Podhalu Nowy Targ.

Jakim utalentowanym jest zawodnikiem, pokazały mistrzostwa świata juniorów w Berlinie w 1994 r., kiedy to zdobył tytuł wicemistrza świata juniorów na 500 m. Nic dziwnego, że został włączony do kadry narodowej i reprezentował barwy Polski na olimpiadzie w Nagano w 1998 r. Start ten był dla niego jednak jak zimny prysznic, gdyż zajął odległe 26. miejsce na 500 m i 41. miejsce na 1000 m. Jak pisze Piotr Dudzik w monografii klubowej: "Zaczął jeszcze intensywniej trenować i przygotowywać się do kolejnych wielkich imprez sportowych, na MŚ seniorów w Calgary zajął 5. miejsce na 500 m, ustanawiając nowy rekord Polski. Przez lata stanowił ścisłą sprinterską czołówkę w Polsce, nawiązując do tradycji klubu z lat siedemdziesiątych. Trzykrotnie zdobywał dla barw SN PTT tytuły mistrza Polski do 2001 r. Na drugie w swojej karierze zimowe igrzyska pojechał w 2002 r. do Salt Lake City już jako w pełni ukształtowany zawodnik. Niestety, start mu nie wyszedł i na 500 m zajął 22. miejsce. Jego osiągnięcia sportowe są następujące: 5-krotny mistrz Polski, na 500 m (1995-1996), w wieloboju sprinterskim (1996-1997) i na 1000 m - krótki tor (1994) i 5-krotny wicemistrz kraju: na 500 m (2001), 1000 m (1996) i w wieloboju sprinterskim (1998-2000), 10-krotny rekordzista kraju, 4 razy na 500 m, 3 razy na 1000 m oraz także trzykrotnie w wieloboju sprinterskim. Olimpijczyk z Nagano (1998) i Salt Lake City (2002), wielokrotny uczestnik mistrzostw świata".

Na marginesie opowieści o ostatnim w dotychczasowej historii SN PTT olimpijczyku trzeba zadać pytanie: czy w klubie będą zawodnicy, którzy dostąpią zaszczytu reprezentowania barw klubowych i Polski na największych imprezach sportowych i zimowych igrzyskach? Klub Czecha, Marusarza, Rysuli balansuje bowiem od lat na krawędzi bankructwa. Nie ma środków, by w klubie utrzymać zawodników w kategorii seniorskiej z wyjątkiem jednej alpejki: Agnieszki Gąsienicy-Daniel. Największą pomoc finansową dla SN PTT od lat świadczy Tatrzański Związek Narciarski. Jednak w ostatnim okresie stan finansowy klubu uległ dalszemu pogorszeniu. Bez środków nie można działać, zatem klub musiał ograniczyć do minimum swoje działania. Na grudniowym jubileuszu SN PTT w sali obrad Urzędu Miasta Zakopanego padło wiele słów i obietnic ze strony władz miasta, Starostwa Tatrzańskiego i PZN o pomocy dla klubu, także finansowej. Na razie obietnice te nie znalazły żadnego konkretnego pokrycia w polepszeniu się działalności klubowej, we wzroście liczby zawodników, rozbudowie istniejących sekcji itd. Wszak historia SN PTT dobitnie pokazuje, jak wiele dobrego dla naszego miasta zrobili olimpijczycy, działacze i ludzie z tego klubu.

WOJCIECH SZATKOWSKI


«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5495





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024