Sezon wyjazdów zimowych w pełni. Czynny wypoczynek staje się coraz popularniejszy. Aby był przyjemny i bezpieczny, powinniśmy się ubezpieczyć i wykupić polisę dobraną do naszych potrzeb.
– Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bogata. Każdy, kto chce znaleźć ubezpieczenie spełniające jego wymagania, może przebierać w propozycjach – mówi Magdalena Vogt–Komorowska, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o. – Wykupienie polisy turystycznej zapewnia bezpieczeństwo tym bardziej, że sporty zimowe, takie jak narty czy snowboard, są obciążone sporym ryzykiem wypadków. A wybór odpowiedniej polisy to między innymi uwzględnienie miejsca i rodzaju planowanego wypoczynku, a także przewidywane atrakcje towarzyszące wyjazdowi.
Przed wykupieniem polisy warto zapoznać się z ogólnymi zasadami, jakimi należy się kierować przy wyborze ubezpieczenia. Oferty zawierają szereg gwarancji, służących ochronie w trakcie podróży oraz wypoczynku.
– W przypadku wyjazdów na narty czy snowboard, pamiętajmy, że musimy poinformować o tym sprzedającego polisę. Towarzystwo ubezpieczeniowe naliczy nam zwyżkę za uprawianie sportów podwyższonego ryzyka. Jeśli nie dopłacimy podwyższonej stawki, ubezpieczyciel najprawdopodobniej odmówi wypłaty odszkodowania – dodaje pani Magdalena.
Pod pojęciem ubezpieczenia turystycznego kryje się najczęściej:
-
ubezpieczenie kosztów leczenia,
-
OC za szkody osobowe (w przypadku wyrządzenia krzywdy innej osobie na stoku),
-
OC za szkody rzeczowe (zabezpiecza na wypadek uszkodzenia np. czyichś nart),
-
NNW (wykorzystywane w przypadku, gdy tomy jesteśmy ofiarą czyjegoś brawurowego zjazdu ze stoku),
-
ubezpieczenie kosztów transportu i ratownictwa,
-
sprzętu sportowego (na wypadek kradzieży lub zniszczenia naszego sprzętu),
-
bagażu (w przypadku opóźnienia w dostarczeniu lub kradzieży bagażu).
Towarzystwa, w zależności od oferty, umożliwiają klientom także wykupienie ubezpieczenia pokrycia kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej lub rezygnacji w czasie jej trwania, ubezpieczenie kosztów anulowania noclegu czy ubezpieczenie kosztów anulowania biletu lotniczego.
Umowę ubezpieczenia zawiera się na okres od jednego dnia, a nie dłuższy niż jeden rok. Polisę można zawrzeć na czas jednego wyjazdu lub na cały rok, przy czym forma ubezpieczenia całorocznego obejmuje zazwyczaj pierwsze 30 dni każdego wyjazdu. Warto zatem odwiedzić wcześniej strony internetowe towarzystw ubezpieczeniowych, tam znajdziemy wiele szczegółów, które pozwolą na porównanie i wybór najkorzystniejszej oferty.
Danuta Górszczyk